Akcia čoskoro končí

Zisti, aké účinky má vitamín A pre pleť + recept na domácu masku pre krajšiu pleť

Zdieľať:

S nástupom jari sa spája aj čas veľkého upratovania ako symbol nového začiatku. Takého “upratovanie” sa týka aj nášho tela a duše. V sérii článkov týkajúcich sa jarnej starostlivosti o pleť si postupne povieme o jednotlivých vitamínoch, ktoré výrazne napomáhajú jej zdraviu a  kráse. V úvodnej časti si povieme o prvom z nich – vitamíne A a o jeho úžasných účinkoch na pleť či už zvnútra alebo zvonka.

1. Betakarotén

Betakarotén je látka, ktorá sa v ľudskom tele mení na vitamín A. Konzumácia ovocia a zeleniny s obsahom betakaroténu je veľmi prospešná pre zdravie nášho tela a pokožky. Betakarotén udržuje v pokožke potrebnú hladinu vlhkosti a zároveň výrazne regeneruje kožné bunky, pokožka je žiarivejšia a pomáha ju chrániť pred škodlivým slnečným žiarením.

Kde ho nájdeš?

Veľké množstvo betakaroténu obsahuje napr.  paprika, paradajka, špenát či mrkva.

Krásna pleť

2. Retinol

Ďalšou látkou, ktorá sa spája s vitamínom A je retinol. Pre jeho priaznivé účinky na pleť je bežnou súčasťou krémov. Je výborným bojovníkom proti akné, stimuluje aktivitu kožných buniek, podporuje tvorbu kolagénu a obnovu buniek. Zároveň predchádza vysušovaniu pokožky, ktorá je pevná a pružná.

Kde ho nájdeš?

Veľký obsah retinolu sa nachádza napr. v sardinkách, masle, vaječnom žĺtku a farebnej zelenine.

Recept na domácu mrkvovú masku s vitamínom A

Ingrediencie:

  • nastrúhaná surová mrkva
  • biely jogurt

Postup:

Zmiešaj nastrúhanú mrkvu v bielym jogurtom v pomere 1:1 a aplikuj na pokožku tváre. Vynechaj oblasť očí a úst. Nechaj pôsobiť 10-15 minút a zmy vlažnou vodou.

Vitamín A je veľkým pomocníkom pre tvoju pleť. Bojuje proti celému radu kožných problémov od akné cez vysušenú pokožku až po vrásky. Konzumáciou potravín obsahujúcich tento vitamín a aplikáciou  na pokožku prostredníctvom krémov a domácich masiek môžeš svoj pokožke pomôcť zostať dlho krásnou. 

Zdieľať: