Akcia čoskoro končí

Čistenie pleti: Ako na udržateľné odlíčenie?

odlíčenie

Zdieľať:

Základným krokom našej každodennej rutiny je odlíčenie pleti. Niekedy roky hľadáš ten správny produkt, ktorý ti nepodráždi oči ani pokožku. V dnešnej dobe je výber naozaj široký, od rôznych micelárnych vôd cez produkty na báze tvorby peny až po oleje na odlíčenie. Pri niektorých produktoch nie sú potrebné žiadne ďalšie doplnky, stačí ich len aplikovať na pleť. Avšak, väčšina produktov na odlíčenie potrebuje vatové tampóny na efektívne odstránenie make-upu.

Ich používanie v poslednej dobe rozviruje mnohé vášne. Jedno z hlavných negatív je nepriaznivý dopad na životné prostredie (veľa dlho-rozkladajúceho sa odpadu). Okrem toho niektoré produkty obsahujú chemikálie, ktoré spôsobujú podráždenie pokožky. Väčšina z nás si však neuvedomuje, že existuje viac alternatív šetrnejších k životnému prostrediu.

Starostlivosť o pleť v zime odlíčenie

Výhody opakovateľne použiteľných produktov na odlíčenie:

 • Opakovane použiteľné
 • Bez syntetických vonných látok
 • Bez chemikálií
 • Možno prať v práčke
 • Viac-dielna sada
 • Nulový odpad
 • Antibakteriálne
 • Šetrí peniaze
 • Vhodný pre citlivú pokožku

Nevýhody opakovateľne použiteľných produktov na odlíčenie:

 • Vyžaduje sa pravidelné pranie
 • Na odstránenie odolných škvŕn od make-upu sa môže vyžadovať použitie odstraňovača škvŕn
 • Textúra sa pri použití s ​​odstraňovačom škvŕn mení

V nasledujúcich riadkoch ti predstavím funkčné a udržateľné alternatívy k jednorazovým odličovacím produktom.

Exfoliačný odličovač

Exfoliácia je pravdepodobne najdôležitejším krokom v každej rutine starostlivosti o pleť. Samotný proces exfoliácie je osviežujúci a doslova hĺbkovo očisťujúci pre pleť.  

Tip na produkt: Papieriky SHISEIDO OIL-CONTROL BLOTTING PAPER. Napomáhajú zbaviť sa odumretých kožných buniek a otvoriť upchaté póry, ktoré môžu obsahovať zvyšky make-upu. V podstate sa teda zbavíš make-upu a zároveň peelinguješ pokožku.

V kombinácii s tvojim obľúbeným čistiacim prostriedkom na oči je celkom účinný pri odstraňovaní odolného očného make-upu, čo môže byť pri použití bežných obrúskov výzva.

Opätovne použiteľné odličovače

Pri citlivej pokožke, určite vieš, ako veľká nočná mora môže byť čistiaca rutina. Používanie obrúskov je ešte horšie, vzhľadom na vysoké koncentrácie čistiacich zložiek, ktoré majú. Ak to nestačí, zvyšky, ktoré po sebe zanechajú, spôsobujú podráždenie, svrbenie, suchosť a celkovú citlivosť, ktoré môžu spôsobiť množstvo ďalších kožných ochorení.

To je dôvod, prečo dermatológovia odporúčajú používať namiesto odličovacích obrúskov umývateľné odličovače. Mnohé umývateľné odličovače obsahujú drobné mikrovlákna, ktoré mu dodávajú jemnú ľahkú textúru. Navodzuje pocit tretia mäkkého nadýchaného plyšového medvedíka po tvári. Skús napríklad udržateľný tampón či uteráčik.

Opätovne použiteľné tampóny

Určite si sa s nimi už zopárkrát stretla. Momentálne sa tešia veľkej obľube, pretože pomaly nahrádzajú jednorázové vatové tampóny. Už dávnejšie využívam tieto odličovacie tampóny od Two cosmetics, ale krásne tampóniky vyrába napríklad aj Janka známa na instagrame ako jankyne_vecicky.

Opätovne použiteľné uteráčiky

Ďalšia skvelá možnosť. Stači iba voda a uteráčik ťa pekne odlíči. Možno si si práve povedala: “No jasne, to určite nebude fungovať”. Zo začiatku som tiež bola skeptická, no po vyskúšaní môžem len odporúčať. Uteráčik na fotke je od značky Witty wipe, tak ak chceš skúsiť aj takúto formu odlíčenia, pozri ich eshop :)

Ošetrenie

Po odlíčení opláchni vo vode a nechaj vyschnúť. Pri praní vlož tampóny do sieťového vrecka na bielizeň a vyper ich v práčke so svetlými šatami na pranie pri teplote do 40 ° C, s jemným pracím prostriedkom a nechaj prirodzene uschnúť. Na pranie nepoužívaj aviváž ani bielidlo (tie nepoužívame pretože sa môžu usadiť na tampónoch a môžu oslabiť tkaninu čo povedie k dramaticky zníženej savosti).

Ako predĺžiť ich životnosť?

Tampóny môžeš rýchlo umyť teplou vodou a mydlom hneď po použití. Vďaka tomu môžeš okamžite odstrániť väčšinu make-upu z tampónov, tým znížiš opotrebovanie tkaniny a nebudeš musieť tak často používať práčku. Aby si tampóny udržala v dobrom stave dlhší čas, vyhni sa ich sušeniu v bubnovej sušičke, najmä pri vysokých teplotách, pretože to môže spôsobiť nadmerné opotrebovanie a zmršťovanie látky.

Bambusová tkanina (hodváb z bambusu) by sa mala sušiť na vzduchu ideálne na šnúre na bielizeň. Pokiaľ budeš svoje tampóny sušiť na vzduchu, budú si lepšie udržiavať tvar, ale ak sa rozhodneš používať sušičku, budú stále účinné a použiteľné. Netreba sa úplne báť aj tejto možnosti. Vankúšiky vyrobené z bambusu (umelého hodvábu z bambusu) určite nevyváraj vo vode, pretože by sa tkanina rozpadla a výrazne by sa skrátila jej životnosť.

Dnešný svet konzumu a “zbytočného” odpadu nás stále viac núti premýšľať udržateľnejšie. Stačí začať od seba, aj takýmito malými krokmi, ako je napríklad čistenie pleti. Spojíš príjemné s užitočným a ešte k tomu pomôžeš našej prírode :)

Zdroje:

https://lanaturestore.com/blogs/blog/how-to-wash-and-care-for-reusable-makeup-remover-pads#

https://www.sustainablejungle.com/zero-waste/zero-waste-makeup-remover/

Zdieľať: