Akcia čoskoro končí

Akné v dospelosti: Zisti príčinu a odstráň ho!

akné v dospelosti

Zdieľať:

Pleť plná nepríjemných a bolestivých vyrážok je charakteristická pre pubertálny vek. Určite si si tým prešla tiež. Hormóny, ktoré lomcovali tvojim telom mali vplyv nielen na rýchle zmeny tvojej nálady, ale zaslúžili sa tiež o nepravidelné produkovanie kožného mazu, ktorý úspešne upchával pleťové póry a tým stál za vytváraním zápalov a akné. Mnoho žien si po dovŕšení plnoletosti oddýchne – tvár sa dostáva do normálu a akné zmizne rovnako rýchlo ako sa objavilo. Čo však robiť, keď máš už pubertu dávno z sebou ale na stave tvojej pleti to nič nemení? O tom, ako ako riešiť akné v dospelosti sa dočítaš v tomto článku.

Žena a akné v dospelosti

Poznáme to všetky dôverne. Z drogérie, lekárne či parfumérie neodchádzaš len so zásobou čistiacich produktov, ale aj s množstvom produktov, ktoré ti tvoj problém pomôžu zamaskovať. Make-up, korektor, púder – to všetko patrí k tvojej dennej výbave, ale napriek tomu máš strach, že si to niekto všimne. 

Pozri si malú štatistku:

akné v dospelosti

Akné útočí na sebavedomie ženy v nezanedbateľnom meradle. Máš strach, že budeš musieť niekde objaviť bez svojho make-upu a vždy keď niekto upriami pozornosť na tvoju tvár si jednoznačne v presvedčení, že sa sústredí na tvoje akné. Kvôli akné sa množstvo žien vzdá obľúbených aktivít a ich sebavedomie sa scvrkne na minimum a to všetko preto, že majú kožný problém, ktorý je ťažký, ale nie je neriešiteľný. Ak sa aj na tvojej tvári usídlila kožná choroba menom akné, nevešaj hlavu a necíť sa nepríťažlivá len kvôli nemu. So všetkým sa dá bojovať a akné rozhodne nie je výnimkou ani problémom, ktorý by sa so šikovnou pomocou nedal liečiť. 

Príčiny akné v dospelosti

Akné sa v dospelosti objavuje z mnohých príčin. Jednou z príčin je hormonálna nerovnováha v tele ženy a preto sa u väčšiny žien objavuje pred začatím menštruácie, ktorá predstavuje nerovnováhu hormónov. Najčastejším problémom, prečo sa akné v dospelosti objavuje, je však nesprávny životný štýl a nezdravá strava. Hovorí sa, že všetko, čo zješ sa skôr alebo neskôr prejaví na tvojej pleti. Ak si pravidelne niekoľkokrát do týždňa dopraješ vyprážané a nezdravé jedlo bohaté na sacharidy a nedodržiavaš pravidelný pitný režim ani sa nehýbeš, je akné odpoveďou tvojho organizmu na stav, ktorý si dobrovoľne dopraješ.

Pozri si video:

Jedným z najväčších spúšťačov akné sú jedlá bohaté na cukry a chudobné na vlákninu. Je to práve cukor, ktorý spôsobuje, že tvoja pleť zvyšuje produkciu kožného mazu a tým sa upchávajú póry. Problém nezdravého životného štýlu môže ústiť priamo aj do porušenia hormonálnej nerovnováhy a preto skôr ako sa pustíš do obiehania lekárov a zisťovania podrobností o svojom zdravotnom stave, over si, či je tvoj jedálny lístok bohatý na vlákninu, či konzumuješ kvalitné potraviny a ako je to s príjmom cukrov. Ak zistíš, že konzumuješ príliš veľa spracovaných jedál, príliš veľa cukrov a zanedbávaš pitný režim a pohyb, pusti sa najskôr do riešenia tejto situácie. Nič sa však nedeje rýchlo a preto ani nemôžeš čakať, že po prvom dni zdravého stravovania sa situácia s tvojou pleťou zásadne zlepší. 

druhy akné

Ako riešiť akné v dospelosti

Ak si sa už rozhodla, že sa chceš pustiť do riešenia svojej pleti, tvoje kroky by nemali viesť do drogérie či lekárne. Základom je dobrý dermatológ, ktorý tvoju pleť vyšetrí a sám ti odporúči produkty vhodné na čistenie a starostlivosť o svoju pleť. Aj nesprávne a časté čistenie môžu stáť za tým, že sa nedokážeš zbaviť svojho problému a stále u teba pretrváva. Časté peelingy, množstvo nevhodných čističov pleti a dokonca aj nekvalitný a nevhodný make-up môžu stáť za tým, že sa tvoja pleť upcháva, je podráždená a možno sa len tvorbou vyrážok bráni a dáva ti najavo, že niečo robíš zle. 

Dermatologička MUDr. Milica Malíčková, radí:

MUDr. Milica Malíčková

„Akné je medicínsky pojem pre vyrážky. Vznikajú vtedy, keď sa póry upchajú odumretou kožou a následne sa v nich hromadí veľa mazu a baktérii. Koža sa zapáli, sčervenie a napuchne. Hormonálne zmeny počas dospievania spôsobujú zväčšenie mazových žliaz a zvýšenie produkcie kožného mazu. Mazové žľazy sú vysoko citlivé na hormóny. Akné môže vzplanúť pred menštruačným obdobím ženy, najmä u žien starších ako 30 rokov. Často sú hladiny hormónov ovplyvnené aj základným zdravotným problémom známym ako syndróm polycystických vaječníkov.

Vplyv stravy na tvorbu akné je rozporuplný. Niektoré štúdie spozorovali súvislosť tvorby akné s pitím kravského mlieka. Fajčenie, stres a genetické faktory patria medzi ďalšie faktory podieľajúce sa na vzniku akné. 

Spôsob, akým sa staráte o svoju pleť má veľký vplyv na akné. Tvár si treba umývať 2x denne, nie viac, teplou vodou s použitím jemného čistiaceho prostriedku na pleť. Vyrážky si nevytláčajte, pretože to môže zhoršiť akné a poškodiť pokožku, navyše to môže viesť k infekciám. Nepoužívajte make-upy a iné kozmetické produkty na olejovej báze, kožný stav sa môže len zhoršiť. Najlepšie je používať hydratačné prípravky. V prípade ak máte mierne formy akné, odporúčam používať voľno-predajné prípravky určené na liečbu akné. Pokojne môžete používať aj viac produktov, samozrejme všetko s mierou.

Stredne ťažké a ťažké formy akné patria do rúk dermatológov. Lekár najprv zhodnotí stav ochorenia, typ kože, prítomnosť jazvenia, pozápalové pigmentácie, menštruačný cyklus a hormonálny stav pacientky a doterajšiu starostlivosť o pleť. Neexistuje žiadny liek alebo kombinácia liekov, ktoré by najlepšie fungovali pre všetkých. Pacienti musia najprv vyskúšať rôzne liečivá, kým zistia čo, im najlepšie vyhovuje. Liečbu akné rozlišujeme na lokálnu, systémovú a doplnkovú. K lokálnej liečbe patria krémy alebo gély s účinnou látkou, medzi ktoré patria antibiotiká, kyselina azelaová, benzoyl peroxid, ktoré redukujú baktérie vo vyrážkach a sťahujú zápal. zamedzujú upchávaniu pórov. Lokálny retinoid má podobné vlastnosti ako predošlé liečivá a taktiež napomáha odstraňovať pigmentové škvrny na koži po akné.

Pri ťažkých formách lekári siahajú aj po celkovej orálnej liečbe antibiotikami alebo celkovými retinoidmi, tiež známe ako isotretinoin. Retinoidy sú výrazne účinné v liečbe závažných foriem akné. Napriek pozitívnym účinkom má isotretinoin vážne vedľajšie účinky, na ktoré by mal byť pacient vopred upozornený. Pacientky by nemali užívať retinoidy počas tehotenstva, pretože spôsobuje potraty a život ohrozujúce poškodenia plodu. Pre tieto dôvody pacientky musia mať negatívny tehotenský test a mali by užívať hormonálnu antikoncepciu počas celého obdobia liečby. Hormonálna liečba antikoncepciou má tiež pozitívny vplyv na liečbu akné. Hormón estrogén potláča účinok androgénu, hormónu ktorý sa podieľa na tvorbe akné. Nie všetky kontraceptíva sa používajú pri liečbe akné, niektoré môžu stav pokožky dokonca zhoršiť. Množstvo liekov a liečiv na akné nie sú bezpečné počas tehotenstva. V takom prípade je vhodné konzultovať svoj stav s dermatológom.

Okrem týchto možností existujú moderné terapie ako liečba svetlom, lasero-terapia, chemický peeling, liečba tekutým dusíkom, mikrodermabrázia, mechanické odstraňovanie a iné.“

Môžeš vyskúšať aj domáce masky, domáce krémy i iné produkty, ktorých nájdeš na internete neuveriteľné množstvo.

Pozri aj článok: Domáce recepty proti akné

Radím ti však zbytočne neexperimentovať a radšej investovať do dobrého dermatológa, ktorý ti s tvojim problémom pomôže lepšie. Akné v dospelosti nie je problém, nad ktorým môžeš mávnuť rukou. Je to signál, ktorým ti tvoje telo dáva najavo, že niečo nie je v poriadku a niečo sa s tým deje. Akné môže byť signálom ochorenia, ale aj toho, že si dávaš veľmi málo záležať na kvalite stravy. Preto sa v prvom rade zameraj na stravu a na kvalitnú starostlivosť o seba. Zbytočné experimentovanie ti totiž môže priniesť nepozvaného návštevníka v podobe alergickej reakcie. 

Zdieľať: