Akcia čoskoro končí

Ako na ženské dni bez obmedzenia? Rozhovor s Bagniari

Zdieľať:

Hovorí sa, že v ženskom cykle sa ukrýva obrovská sila, ktorú my ženy ešte len musíme objaviť. Pravdou je, že ženský cyklus rozdeľuje náš mesiac na aktívnu fázu, kreatívnu fázu a fázu odpočinku, kedy jednoducho potrebuješ byť sama a neriešiť vôbec nič. Každá z nás by si priala, aby náš ženský cyklus šiel ako hodinky a nepredstavoval pre nás žiadne obmedzenia. To je však ideálna situácia, ktorú je možné riešiť antikoncepčnými tabletkami alebo inými metódami. Antikoncepcia nesie pre ženské telo i riziká a samozrejme nie je prirodzená. Ako na ženské dni bez obmedzenia a dá sa to vôbec? 

Počúvaj svoje telo 

My ženy by sme všetko chceli zvládnuť. Byť dokonalé v práci alebo v škole, popasovať sa s každou úlohou. Často sa však stáva, že zabúdame na svoje telo. Nesprav rovnakú chybu. Chápem, že chceš prežívať i svoje dni v rovnako akčnom tempe. Na druhej strane ti však tvoje telo dáva jasný signál, že potrebuje odpočinok. Nevyčerpávaj sa, oddýchni si. Po pár dňoch opäť nastáva aktívna fáza, ktorá Ti umožňuje pustiť sa do všetkého, čo chceš. 

Fyzická aktivita je riešením, pracuj však na sebe opatrne

Fyzická aktivita počas svojich dní? Pre niekoho nepredstaviteľné, pre iného bežná realita. Ak sa cítiš unavená a pod tlakom, pár chvíľ pohybu ti spraví oveľa lepšiu náladu. Rozhodne však postupuj opatrne. Zvoľ si jednoduchý pohyb v podobe jógy alebo pilatesu. Zájdi si na prechádzku. Ak trpíš bolesťami, pohyb úplne vynechaj. Je to len na tvojom výbere, ale rozhodne ti odporúčam spomaliť.  Skús napríklad náš online program “Jóga na doma: Online program aj pre začiatočníčky”

Zdravá strava a pitný režim sú zázrak 

Ako na ženské dni bez obmedzenia a zachovať si zdravý postoj počas týchto dní? Zdravá strava plná aktívnych látok a vlákniny je počas týchto dní ešte dôležitejšia. Dodá Ti energiu a pitný režim zabojuje proti pokazenej pleti. Ak máš chuť na čokoládovú tyčinku, pokojne si ju dopraj. Rozhodne však nie je dobrým riešením úplne sa odviazať a staviť len na nezdravé jedlo, ktoré stojí za vznikom migrény a oberá ťa o energiu. 

Hlavnou zásadou je počúvať svoje telo a staviť na životný štýl, ktorý ťa nabíja pozitívnou energiou. Na chvíľu spomaľ a dopraj svojmu telu čas na regeneráciu. 

Ako na ženské dni bez obmedzenia? Rozhodli sme sa osloviť dámu, ktorá je odborníčkou na zdravý cyklus, taktiež čo robiť v prípade vysadenia hormonálnej antikoncepcie a v neposlednom rade pomoc je prvou pomocou pri strate menštruakčného cyklu. Správne dámy, hovoríme o Katke Baniariovej známej ako @bagniari, ktorej sme sa opýtali zopár otázok :)

Ako na ženské dni bez obmedzenia

Ako dlho sa venuješ tejto tématike ženského cyklu?

Téme ženského cyklu sa venujem približne tretím rokom, začalo to ešte na štúdiu antropológie.

Čo ťa motivovalo k vytvoreniu tvojho projektu a samotných online kurzov?

Otvorili sa mi oči, keď som zdieľala kúsok zo svojej pripravovanej dizertačnej práce, ktorá sa venovala téme súvisiacej s nedostatočným energetickým príjmom (môžme aj povedať laicky deficit), ktorý vedie napríklad aj k sekundárnej amenorei (nie len), k strate menštruácie. Z pár nevinných dotazov a ankiet vznikla otázka, či nebude vhodnejšie pracovať na niečom, čo ženám pomôže viac než dizertačná práca, ktorá je zapichnutá v škole. A to bol jún 2019 a v októbri som spúšťala svoj prvý program na úpravu menštruačného cyklu. Tak nejak z tohto už nie je cesty späť, kedže som našla svoj zmysel pre túto prácu.

Aké problémy so ženami najčastejšie riešiš? V akom veku najčastejšie začínajú u žien problémy?

Najčastejšie je strata menštruácie z dôvodu nedostatočného energetického príjmu, či zakrývania problémov s cyklom skrz branie hormonálnej antikoncepcie. Čo však všeobecne je problém u žien je veľmi malá znalosť o sebe a svojom cykle. Sledovanie cyklu by mala byť samozrejmosť, ale u žien to nie je nič viac než spoliehanie sa na aplikáciu, ktorá o vás vie len to, čo jej zadáte, nič viac, a už vôbec nie kedy ovulujete. Problémy začínajú už v puberte.Vtedy nevieme, že čo sa deje s naším telom, a že je to normálne, taktiež prečo menštruácia bolí a je nepravidelná. Častokrát je to riešené hormonálnou antikoncepciou a nie vysvetlením, že telo sa učí prijímať a tvoriť hormóny. Tam vzniká najviac chybných diagnóz ako je PCOS (syndróm polycystických vaječníkov) a nasadenie hormonálnej antikoncepcie ako lieku, ktorý liekom nie je. Ženám sa zastavuje cyklus v zmysle, že to je v poriadku a normálne, ale nie je a škodí to ich zdraviu.

Ovplyvňuje strava náš cyklus? Čo by sme mali zaradiť a čo naopak obmedziť pre zdravší cyklus?

Ak u niekoho platí, že sme TO, čo jeme, tak je to u nás žien. Naše telo je v skutku inteligentné a neustále sa snaží pomocou syptómov oznamovať čo sa v našom tele deje. Lenže ako ženy, sme spoločnosťou nútené vydržať viac bolesti než je nám dané (i keď zvládame bolesť lepšie ako muži), pretože sa vieme skôr ozvať, že nám niečo je. A to je bohužiaľ brané ako problém. My ženy navštevujeme odbornú pomoc o 4x viac než muži, práve preto, ževiac vnímame problém. Ale spoločnosť to otáča na to, že sme citlivky. Nie sme, vydržíme skutočne nepríjemné bolesti.

Ako na ženské dni bez obmedzenia


Aby som sa vrátila k strave. Strava skutočne robí ten hlavný rozdiel v prístupe pri PCOS (syndróm polycystických vaječníkov), endometrióze, strate menštruácie, či ďalších problémoch ako je akné, bolesti, silná menštruácia atď. Prečo? Ako je to možné? Pretože palivo, ktoré ide do nášho tela je v skutku esenciálna zložka, signalizuje či máme energie dostatok alebo máme zapnúť ochranný mód, kedy konzervujeme energiu (preto ženám dlhodobé diéty a znížený príjem nefunguje), naše hormóny (nie len pohlavné) neustále skenujú naše telo a posielajú signál, či sme schopné priniesť svetu potomka. Naše ženské telo je jednoducho biologicky stavané na to, byť plodné a priniesť život. To či to chceme, máme v pláne alebo odmietame, naše telo nezaujíma. Túto biólogiu nezmeníme, žiaľ, na to sa zabúda a potom prichádzajú problémy s našim cyklom.

Delená strava

Aj vďaka dnešnej spoločnosti majú ženy za posledných 100 rokov skutočne problém s jedlom, ktorý tu nebol tak častý. To čo bolo pred 30 rokmi v norme je dnes neadekvátne. Aj modelky sú čoraz viac chudšie než boli v minulosti. Dnes je symbolom ženskosti to, čo kedysi bolo symbolom ženy, ktorá na svet asi ťažko privedie potomka. Takže každého otázka je ako zmeniť, vylepšit stravu ako sa stravovať podľa cyklu, ale to nie je pointa. To nemá byť ďalšia diéta. Ženy sa jednoducho potrebujú odnaučiť jesť ako vrabec, cvičiť ako vrcholový športovec a pochopiť ako skutočne funguje ich telo. A že to, čo vedia teraz ich naučili štúdie na mužoch a diéty testované na nie zdravo-menštruujúcich ženách. To je skutočne dôležité zmeniť. Pretože nedostatok jedla je spúšťačom problémov viac než určité potraviny.

Môže žena na svojom tele pozorovať nejaké zmeny ešte predtým ako stratí menštruáciu? Alebo to príde bez “varovania”?

Určite. Menštruácia je čo cyklus slabšia, menej intenzívna až sa objavuje iba špinenie, či vymizne. Žena pociťuje viac stresu, môže zaspávať horšie s pocitom, že je stále prebudená na to ísť spať, či naopak je extrémne unavená. Môže sa jej zhoršiť výkon, regenerácia a sústredenie. Prejavovať sa to môže predĺženými cyklami a o dosť silnejšími prejavami PMS (Predmenštruačný syndróm) ako veľké výkyvy nálad, extrémna únava či chute na sladké, v horšom až nárazové prejedanie.

Samozrejme, môže sa stať, že žena ako si ide vo svojom “tempe” dokonalého zvládania práce, 6 tréningov týždenne a perfektne nastaveného jedálnička zabúda pociťovať niečo atypické. Občas to krásne prekryjeme tým, že si nie sme vedomé čo naše telo pociťuje. Posledný prípad je ak žena zažíva traumu alebo veľmi vážny šok, prípadne psychický tlak dlhodobejšieho rázu a menštruácia prestane chodiť.

Ďakujem krásne za motivujúce odpovede. Určite pokračuj v tom, čo robíš. Tešíme sa na ďalšie inšpirácie v tvojom podaní.

Zdieľať: