Akcia čoskoro končí

Ako detoxikovať organizmus: Tipy a recepty

ako detoxikovať organizmus

Zdieľať:

DETOX. Slovo, ktorého sa mnoho z nás obáva, pretože za ním vidí drastické riešenie, ktoré naše telo proste neunesie. Ale je to skutočne tak? Dnes som si pre teba pripravila článok, ktorý ti ukáže ako detoxikovať organizmus správnym spôsobom. Pretože neexistuje iba jedna cesta ako na to, ale spojenie viacerých aktivít, ktoré prinesú želaný výsledok. Tak poďme na to :-)

Kedy detoxikovať?

V mnohých štúdiách a člákoch sa dočítaš, že ideálnym obdobím na detoxikáciu je jar. Je to z dôvodu menšieho príjmu potravín oproti zimným mesiacom a taktiež zvykneme jesť práve ľahšie jedlá. Prečo? Odpoveď je jednoduchá. Uvedomujeme si príchod leta a naša myseľ sa podvedome pripravuje do plaviek. A priznajme si, každá chceme byť na pláži oslňujúca.

ako detoxikovať organizmus

Áno, jar je ideálnym ročným obdobím na detox, pretože naše telo je vtedy najviac nastavené na očistné procesy. Avšak detoxikácia je vhodná vtedy, keď si ju naše telo žiada. Nemusíš sa sústrediť na ročné obdobie, na vhodný čas, pozíciu hviezd a podobne. Stačí počúvať svoj telo, ktoré v niektorých prípadoch prosí o zmenu. Stačí sledovať príznaky ako zväčšené bruško a naberanie tuku, nespavosť, náladovosť, odpor proti chudnutiu a mnoho ďalších. Spozorovala si niektoré príznaky na sebe? Ak áno, je čas na DETOX.

Ako detoxikovať organizmus? Strava je základ

Ak si si myslela, že detox znamená nejesť a piť len vodu, veľmi sa mýliš. Detoxikácia je totižto oveľa rozsiahlejší proces, ako jeden deň “nejesť”. Ženy siahajú po detoxe, keď chcú zhodiť nejaké to kilo navyše. Treba si ale uvedomiť, že pri detoxikácii by nemalo byť prioritou chudnutie, ale zdravie. Tvoje telo presa nekričí, že chce schudnúť, ale dáva ti najavo, že procesy v ňom nefungujú správne. A tie procesy zabezpečujú orgány plné škodlivých toxínov. Predtým ako sa pustíme do stravy, ale musím spomenúť dôležitú súčasť každého spôsobu ako detoxikovať organizmus, a tým je voda. Práve čistá voda je hnacím motorom detoxu, pretože vyplavuje škodlivé toxíny z tela. Ak na ňu nie si zvyknutá, choď na to pomaly, stačí pridať jeden pohár denne a postupne zyšovať.

ako detoxikovať organizmus

Prejdime na stravu počas detoxikácie. V mojej knihe Čas na DETOX nájdeš Encyklopédiu detoxikačných potravín, ktorých konzumácia je kľúčová na udržanie zdravého životného štýlu. Medzi ne patrí napríklad brokolica, mandle, hrášok, cvikla, zeler či morské riasy. Na začiatok je samozrejme super prečítať si o pozitívnych účinkoch potravín, ale oveľa dôležitejšie je zaradiť ich do tvojho jedálnička. Práve s nedostatkom inšpirácie prichádza zlýhanie. Preto súčasťou knihy je taktiež 40 detoxikačných receptov, ktoré vieš hneď zaradiť do bežného zdravého stravovacieho režimu.

ako detoxikovať organizmus

RECEPT: Očisťujúca polievka s brokolicou, špenátom a zázvorom

Aby som ale nehovorila iba teoreticky, prinášam ti jeden jednoduchý recept v podobe detoxikačnej polievky. Jej príprava je jednoduchá a polievka chutí výborne!

Na 4 porcie budeš potrebovať:

 • 2 lyžičky kokosového oleja
 • 2 strúčiky nasekaného cesnaku
 • 1 lyžica nakrájanej cibule
 • kúsok nakrájaného zázvoru
 • 4 šálky čerstvej brokolice
 • 500 g čerstvých špenátových lístkov
 • 3 nasekané paštrnáky
 • 2 nasekané stonkové zelery
 • čerstvá petržlenová vňať
 • voda
 • morská soľ
 • šťava z citróna alebo limetky

Postup

Vo veľkom hrnci zahrej olej, pridaj cesnak, cibuľu a zázvor. Po chvíľke pridaj brokolicu, špenát, paštrnák, zeler a petržlenovú vňať. Miešaj, kým sa špenát nezačne strácať. Zalej vodou (polievka môže byť riedka alebo hustá, záleží na tebe akú preferuješ). Polievku priveď ku varu, zakry pokrievkou, zníž teplotu a var cca 15 minút, kým bude zelenina mäkká. Následne polievku pomixuj tyčovým mixérom. Potom pridaj štavu z citróna, podľa chuti. Premiešaj a hotovo!

Ako detoxikovať organizmus? Relaxuj

Samotná strava ale nestačí. Tvoje telo musí vypnúť. Vypnúť od stresu, každodenných problémov, dopriať si čas pre seba. A čo môže byť lepšie ako relaxačný, detoxikačný kúpeľ, ktorý očisťuje telo a pomáha odstraňovať toxíny z tela. Priprav si napríklad Slaný detoxikačný kúpeľ. Tento kúpeľ je ideálny na upokojnenie podráždenej pokožky, zvýšenie hladiny horčíka a pri celkovej detoxikácii.

Čo budeš potrebovať

 • 1/4 šálky morskej soli
 • 1/4 šálky Epsom soli
 • 1/4 šálky sódy bikarbóny
 • 1/3 šálky jablčného octu
 • obľúbený éterický olej (výborá je mäta alebo levanduľa)

V hrnci s vriacou vodou ropusti morskú soľ, epsom soľ a sódu bikarbónu.  Naplň vaňu horúcou vodou, pridaj jablčný ocot a zmes rozpustenú vo vode. Na záver pár kvapiek éterického oleja. Môj tip: Epsom soľ má viacero skvelých účinkov, prečítaj si tiež článok: Tvoj nový beauty pomocník: Epsomská soľ pre ploché bruško, objemné vlasy aj žiarivú pleť.

Ako detoxikovať organizmus? Nevynechaj pohyb

Správne, pohyb je počas detoxu viac ako vítaný. Pri detoxe dochádza ku zmene stravovacích návykov, preto ti dporúčam cvičenie skôr zamerané na uvoľnenie, zbavenie stresu a posilnenie imunity. A toto všetko ponúka jóga. Vedela si, že pravidelné cvičenie jógy pomáha detoxikovať nielen tvoje telo, ale aj myseľ? Pri tomto cvičení si v kľude a sústredíš sa len sama na seba. Aj preto sme v Akadémii krásy vytvorili špecálny online program: Joga na doma.

ako detoxikovať organizmus

Ako si si už určite všimla všetko na seba nadväzuje. Pri správnej detoxikácii organizmu musíš zohľadniť viacero faktorov. Iba tak uspeješ na tejto ceste, ktorú si sa rozhodla absolvovať. Budem držať palce a už teraz sa teším na tvoje výsledky :-)

Zdieľať: