Akcia čoskoro končí

Výber vhodnej kozmetiky: Rady od SmartBeauty

výber vhodnej kozmetiky

Zdieľať:

Možno i ty pravidelne stojíš pred regálom v parfumérii alebo drogérii a rozmýšľaš, aký produkt zvolíš. Dáš prednosť dokonalej vôni banánov alebo uprednostníš vegánske zloženie, ktoré sa javí ako najlepšia možnosť? Nie si jediná, kto sa na poli kozmetických produktov potáca. Dnes sme z každej strany bombardovaní reklamou, ktorá sa nás snaží presvedčiť, že práve tento produkt je to najlepšie na čo môžeme staviť. Prečítať si zloženie? Takmer nemožná misia, pretože zadná strana kozmetických produktov sa lúšti podobne ťažko ako nápisy na hrobkách egyptských faraónov. Nie si v tom však sama a ja ti dnes predstavím svoj kritický pohľad na výber vhodnej kozmetiky.

Prírodné verzus komerčné: A nie je to snáď jedno? 

Odpoveď je jednoduchá – nie je. Prírodné produkty kráčajú ruka v ruke s prirodzenosťou. Stále viac sa obracajú i na možnosti balenia, ktoré by nezaťažovali prostredie, bolo jednoducho rozložiteľné a nemalo výraznú uhlíkovú stopu. Prírodné produkty však ocení i tvoja pokožka. Ich jemné zloženie ťa možno neohúri dokonalou vôňou ananásu, ale dokáže oveľa viac. Uvedom si, že na získanie ananásovej vône je potrebné množstvo chemických látok, stabilizátorov a umelých parfumov, ktoré ju docielia. 

Nepochádza z ovocia, ktoré poznáš. Je dokonalým chemickým kokteilom, ktorý dráždi a vysušuje tvoju pokožku. Prírodná kozmetika nekráča v tomto trende a i kvôli tomu vyvoláva menej alergických reakcií. Volí prírodné látky, ktoré tvoje telo nevysušujú, práve naopak. Každá z nás pozná zázračné účinky bambuckého masla. A to pochádza z prírody. Stav naň a nebudeš ľutovať. 

Trend menom cruelty-free: Kozmetika bez sĺz 

Jeden trend by si pri výbere kozmetiky rozhodne mala zvážiť. Cruelty-free kozmetika a ani zložky, z ktorých je vyrobená, neboli testované na zvieratách. Kvôli skrášľovaniu a krásnym vôňam nemuseli trpieť zvieratá zatvorené v klietkach bolesťou. Dnes je na trhu množstvo skvelých značiek, ktoré dokážu odviesť vynikajúcu prácu i bez toho, aby spôsobovali bolesť. 

Aká je moja rada pre teba? Stav na kozmetiku, ktorá má šetrné prírodné zloženie a nebola testovaná na zvieratách. Vďaka certifikátom a viditeľnému označeniu veľmi jednoducho zistíš, ktoré produkty sú tie pravé. 

“BEAUTY BEGINS THE MOMENT YOU DECIDE TO BE YOURSELF.

Gabrielle “Coco” Chanel

Na Slovensku máme mnoho dám, ktoré sa venujú kozmetike ako takej. Ale keď sa povie SKINCARE prvá, ktorá mi napadne je určite Martina Rolná Homolová, známa ako SmartBeauty.

Na jej blogu nájdete množstvo informácií o tom, ako sa efektívne starať o pleť, aké aktívne látky používať pre každý typ pleti, ale aj konkrétne tipy na kvalitné produkty a množstvo iných tém. O jej profesionlite svedčí aj cena poroty v ankete Superbloger 2019 v kategórii Krása. Položila som jej pár otázok, tak sa poďte spolu so mnou pozrieť ako to dopadlo.

výber vhodnej kozmetiky

Každý deň vzdelávaš dámy ohľadom správneho výberu kozmetiky. Na tvoje odporúčania nedajú dopustiť. Aký je tvoj produkt / produkty, bez ktorých si už nevieš predstaviť svoj deň?

Ó, ďakujem, snažím sa :) To je veľmi individuálne, ale moji obľúbenci sú najmä od značiek La Roche-Posay, CeraVe, NIOD, Noili, Pyunkang Yul, atď.
Deň si neviem predstaviť bez rannej hydratácie a SPFka a večer bez poctivého vyčistenia pleti a následnej večernej rutiny.
Kedysi som zaspala aj v makeupe, dnes by som to veru nedokázala, resp. v žiadnom prípade nedopustila :)

https://www.instagram.com/p/CFsH6gUnV7X/

Čo je podľa teba základ zdravo vyzerajúcej pleti?

Je to pomerne jednoduché, samozrejme okrem faktorov ako životospráva, spánok, ne-fajčenie, dostatok vody – ak sa bavíme len o skincare, tak je to čistenie, hydratácia a ochrana pleti vo forme SPF a to každý deň – áno, aj keď je zamračené. SPFko je alfa a omega zdravej kože. Verím, že tej osvety je už všade dosť, čo našej koži spôsobuje UV žiarenie… 

Potom samozrejme môžeme do rutiny zaradiť napríklad antioxidanty, vitamín A (retinoidy) a iné aktívne látky, ale absolútne minimum – univerzálny a unisexový základ starostlivosti o pleť je – čistenie – hydratácia – SPF. 

Prečítajte si taktiež náš článok: 4 najčastejšie chyby pri maskovaní kruhov pod očami a ako sa im vyhnúť!

Čo ty a líčenie? Máš nejaké tipy alebo triky pre rozjasnenú pleť počas dňa?

Milujem rozjasnenú pleť! Bežne si na deň miešam taký svoj mix makeupu, krému a tekutého rozjasňovača. Tak mi to vyhovuje, je to ako môj vlastný BB krém, poskytuje síce slabšie krytie, ale kde krytie nestačí, doplním korektor. Úlohou makeupu nie je všetko zakryť, ale zjednotiť pleť. Na lokálne zakrytie nedokonalostí alebo kruhov pod očami potom už stačí korektor. Medzi moje najobľúbenejšie rozjasňovače patrí napríklad BECCA Shimmering Skin Perfector, Manasi7 Strobelighter Sunrise, alebo Charlotte Tilbury Hollywood Flawless Filter. Stačí naniesť na vrchol lícnych kostí a hneď je to úplne iný deň…. :) 

A ako na starnutie? Mnohé ženy začínajú so starostlivosťou až po 30-tke, kedy vek už ukazuje vrásky a stratu elasticity a nakúpia si veľa rôznych produktov proti starnutiu. Vieme, ale takýmto situáciám predísť? Napríklad začať so starostlivosťou oveľa skôr? Je možné trošku “spomaliť” tieto procesy?

Určite je možné spomaliť tieto procesy. A sme naspäť pri SPFku. Krém s ochranným faktorom aspoň 30+, používaný denne, je asi ten najlepší antiageing, aký si môžete dopriať. UV žiarenie je zodpovedné za 98% zmien na koži, za pigmentové škvrny, predčasné starnutie pokožky, stratu elastínu, nehovoriac teda o rakovine kože. 

https://www.instagram.com/p/CEZpjXKHusv/

Netreba zabudnúť pri natieraní na krk, dekolt a chrbty rúk. No a potom sú tu retinoidy, ktoré majú za sebou najväčší výskum a nespochybniteľné výsledky a dokážu naozaj pohnúť s vráskami. K lepšiemu samozrejme. Najrozšírenejší v bežne dostupnej kozmetike je retinol a nájdete ho vo forme sér, či krémov. 

Myslím si, že nikdy nie je neskoro začať a jednoznačne inak vyzerá koža, ktorá je hydratovaná a chránená pred slnkom, ako tá, ktorej sa starostlivosti nedostávalo a často sa opaľovala / spálila na slnku.

Kozmetiky je momentálne na trhu strašne veľa a nie každá je úplne kvalitná. Podľa čoho si vyberáš produkty?

Vďaka tomu, že už mi rukami prešlo množstvo produktov, dokážem pomerne rýchlo určiť, či mi produkt a jeho konzistencia bude vyhovovať, alebo nie. Preferujem ľahšie konzistencie, ľahko roztierateľné – hovorí sa tomu aj kozmetická elegancia – a najmä neparfumované. Niekomu parfumácia krémov vôbec neprekáža, no ja ak môžem, tak sa jej radšej vyhnem. 

Vôňa v kozmetike je čisto marketingová záležitosť, inak neplní de facto žiadnu funkciu. Radšej si vyberiem voňavku podľa svojich predstáv a streknem na krk, ako mať príliš voňavý krém na tvári, no nie? 
Ešte si vyberám produkty samozrejme podľa zloženia. Aké aktívne látky obsahujú, v akej koncentrácii, čo je vo zvyšku zloženia, na značku pozerám ako celok. Zároveň sa začína doba, kedy začneme skôr či neskôr všetci riešiť udržateľnosť výroby kozmetiky, recykláciu obalov a celkovo etický a ekologický prístup značiek.

https://www.instagram.com/p/CC_p9dinTJP/

Aký máš názor na trend vracať sa čoraz viac k prírodnej kozmetike? 

Ak má niekto potrebu používať čisto prírodné veci, nech sa páči. Máme 21. storočie a možnosť absolútne slobodnej voľby a to je predsa úžasné. Ja sa snažím na svojom blogu robiť osvetu aj v tom smere, že tá démonizovaná “chémia” nie je vôbec taká zlá, ako sa prezentuje, práve naopak. Chémia je všetko okolo nás a aj všetky prírodné kozmetické produkty sú predsa z chemických prvkov.

Príroda je mocná, je v nej množstvo prospešných látok, ale priala by som si, aby sa teraz tak nezatracovala konvenčná kozmetika len preto, že ľudia nerozumejú chemickým názvom ingrediencií. Ja sama používam veľa produktov označených ako prírodné, ale jednoznačne sa skláňam pred modernou vedou a technológiami, ktoré už dnes máme a ktoré dokážu úžasne pomôcť zlepšiť stav pleti.

Ďakujem za inšpiratívne odpovede. Určite pokračuj v tom, čo robíš. Mnohým ženám si kažodennou motiváciou a vďaka tebe získavajú zručnosti v starostlivosti o pleť.

Zdieľať: