Akcia čoskoro končí

Starostlivosť o pleť v zime: 5 dôležitých odporúčaní

Starostlivosť o pleť v zime

Zdieľať:

Opäť tu máme čas, kedy vytiahneme zo skrine svoje obľúbené kabáty a zababušíme sa do šálov. Rukavice sa stanú povinnou výbavou a bez čiapky neurobíme ani krok. Jediná časť, ktorú počas zimy neskryjeme pod vrstvy oblečania, je pleť. A tá dostáva počas mrazivých dní naozaj zabrať. Ak si chceš dopriať prémiovú starostlivosť o pleť v zime, je najvyšší čas siahnuť po správnych produktoch. Práve preto som si pre teba dnes pripravila pár tipov, ktoré ťa prevedú starostlivosťou o pleť v zime. Upozorním ťa na správne kroky a pomôžem i pri výbere vhodných produktov. Poďme sa do toho pustiť. 

Zmeny počasia môžu mať nepriaznivý vplyv na kožu. Poklesom teploty prostredia klesá aj množstvo vody v pokožke. Chladné, poveternostné podmienky narušujú kožnú bariéru a to často vedie k odparovaniu vody. Pokožka je suchá, dehydratovaná a môže svrbieť.
Studený suchý vzduch, vietor, teplý vzduch z vykúrených priestorov, teplé sprchy a kúpele, drsné klimatické podmienky môžu spôsobiť poškodenie vonkajšej vrstvy pokožky a to sťažuje zadržanie vody. Taktiež pribúdajúcim vekom klesá ochranná funkcia kože.
Moja odpoveď je áno. Pokožku v tomto období potrebujeme dostatočne hydratovať.

MUDrMilica Malíčková
MUDr. Milica Malíčková

1. Začni s hydratáciou zvnútra 

 O hydratácii sa počas zimy bavíme oveľa viac ako počas akéhokoľvek iného ročného obdobia. Siahneš po obľúbených krémoch, ale pleť stále vyzerá povädnuto alebo sa na nej dokonca objavujú drobné biele šupiny? S hydratáciou musíš začať zvnútra. Správny pitný režim pomôže nielen tvojej mysli, ale i krásne rozžiari celú pleť. S pitným režimom je situácia ťažká najmä počas zimy – pociťujeme smäd oveľa menej, a preto nepijeme. Skús využiť niektorú z dostupných aplikácií, ktoré ti pripomenú, kedy sa máš napiť. Staviť môžeš na teplé bylinkové čaje, ktoré ťa zároveň zahrejú. 

Výživná lúhovaná voda
Urob si sama: Výživná lúhovaná voda na hydratáciu tela

Pokožku hydratujeme zvonka a aj zvnútra (napríklad tak, že si už aj teraz dáte 1-2 poháre vody). Odporúčam používať jemné neparfumované čistiace gély na tvár. Ďalej aplikujte také látky, ktoré jej pomôžu dostať vodu do pokožky, zabezpečiť celistvosť a zabrániť odparovaniu vody.

Aké to sú? Medzi Látky ktoré viažu vodu patrí glycerín, kyselina hyalurónová, aloe, lecitín, panthenol. Potom sú potrebné také, ktoré zabezpečujú celistvosť kože. Tam sú rôzne prírodné oleje, mastné kyseliny, prírodné maslá. Cermaidy potrebujeme na to, aby sa udržala silná vonkajšia bariéra kože. Ochranu bariéry vytvoríme pomocou prírodných olejov, prírodných masiel a vhodný je aj alantoín.

Vyhýbajte sa veľmi mastným krémom, ktoré môžu upchávať póry.

MUDrMilica Malíčková

2. Vyraď zo svojej dennej rutiny produkty s alkoholom 

Do stávame sa k produktom na čistenie pleti. Množstvo z nich je postavených na báze alkoholu – pleťové vody a čističe využívajú alkohol pre lepšie odstránenie nečistôt. Na druhej strane však alkohol pleť naozaj podstatne vysušuje. Aspoň počas zimného obdobia vyraď zo svojej rutiny čističe, ktoré alkohol obsahujú. Oveľa lepšou možnosťou je staviť napríklad na pleťové mlieka alebo krémové peny, ktoré dokážu pleť spoľahlivo vyčistiť, udržia ju žiarivú a zároveň ťa skvelo hydratujú. 

3. Stav počas zimy na sérum 

Ako dopriať pleti skvelú hydratáciu v priebehu niekoľkých okamihov? Odpoveďou je sérum na pleť. Ako sa používa? Sérum nanesieš na vyčistenú pleť, a potom naň aplikuješ svoj obľúbený pleťový krém. Sérum sa skvelo znáša i s mastnejšou pleťou so sklonom k nedokonalostiam – podstatné je vybrať si značku, ktorá ti bude vyhovovať. Sérum hydratuje veľmi rýchlo a spoľahlivo. Počas zimy je jedným z najlepších bojovníkov a vzhľadom na to, že ho môžeš kombinovať s akýmkoľvek krémom, môžeš zlúčiť hydratáciu i boj proti nedokonalostiam a akné. 

Prečítajte si taktiež Urob si sama: Ošetrujúce olejové sérum na problematickú pleť

Okrem toho, neumývajte sa priliš horúcou vodou. Hydratačné sérum nanášajte ihneď po sprchovaní. Používajte jemné čistiace prostriedky. Tvár si utierajte zľahka prikladaním uteráčika alebo kozmetickými vreckovkami. Nepoužívajte agresívne chemické peelingy. Chráňte pokožku šatkami, rukavicami. Osviežte sa hydratačným olejom večer pred spaním.

Ak chcete urobiť pre svoju pokožku niečo navyše, odporúčam mezoterpiu s kyselinou hyalurónovou, ktorá má funkciu viazať vodu a bráni vyššej straty vody. Odmeňte sa aj kozmetickým ošetrením s výživovými a hydratačnými pleťovými maskami.

Medzi moje obľúbené prípravky patrí na prvom mieste Cicaplast Baume B5 od La Roche Posay, Tolerian od LRP, Avene, CeraVe, Medik8 a The Ordinary.

MUDrMilica Malíčková

4. Neumývaj svoju pleť horúcou vodou 

Je veľmi lákavé dopriať si ráno horúcu sprchu alebo si pleť umývať teplou vodou. Oveľa lákavejšie než siahnuť po odporúčanej studenej vode, ktorá má však na tvoju pleť blahodarné účinky. Ak si chceš užiť jemnú a hydratovanú pleť, nebudeš mať na výber a po chladnej vode pri čistení budeš musieť naozaj siahnuť. Horúca voda spôsobuje, že pleť sa vysušuje a je viac náchylná na poškodenia. Ak neznesieš hneď na začiatku studenú vodu, začni s vlažnou a postupne sa prepracuj k studenej. Okrem toho, že teplá voda vysušuje, je zodpovedná i za rýchlejšiu tvorbu vrások. A to je niečo, čo rozhodne nechceš. 

Starostlivosť o pleť v zime

5. Stav na kozmetiku na báze prírodných olejov

Nevieš sa rozhodnúť pri výbere kozmetiky? Stav na prírodnú kozmetiku, ktorá je postavená na báze olejov. Tie dokážu priniesť hydratáciu i bez mastnoty, sú prirodzené a skvelo sa o pleť starajú. Najmä počas zimného obdobia sú tou najlepšou alternatívou, po ktorej môžeš siahnuť. Nemusíš si vybrať automaticky čistý olej. Siahnuť môžeš i po krémoch, ktoré obsahujú prírodné oleje vo svojom zložení. 

Starostlivosť o pleť v zime

Ako na starostlivosť o pleť v zime? Jednoducho! Vyhni sa faktorom, ktoré pleť vysušujú a nezabudni hydratovať i zvnútra. Produkty s prírodným zložením sú tou najlepšou voľbou, pretože tvoju pleť ochránia a zabránia vysušovaniu. Zároveň ti doprajú autentickú vôňu, ktorú nedokáže žiadna chémia napodobniť. 

Zdieľať: