Akcia čoskoro končí

Ako si zlepšiť náladu? Ukladajte si krásne spomienky

Ako si zlepšiť náladu

Zdieľať:

Predchádzajúci rok bol pre nás obdobím, kedy sme sa naozaj len ťažko mohli sústrediť na pozitívne veci. Z každej strany striehli negatívne správy, obmedzenia, zákazy. Snažili sme sa i v ťažkej dobe hľadať svetlé okamihy, ktoré by nám pomohli nabiť sa pozitívnou energiou. Ako si zlepšiť náladu? Možno si i ty cítila, že z teba vyprchávajú optimistické myšlienky a nahrádzajú ich tie temné. Viac ako kedykoľvek predtým sme sa začali zaoberať možnosťou sústrediť sa na to krásne v našich životoch. Ale vieš, ako to chodí – krásne okamihy je veľmi ťažké zachytiť. Dnes som si však pre teba pripravila tri spôsoby, ktoré ti pomôžu uchovať si krásne spomienky a vždy sa k nim vrátiť. 

Začni si viesť denník 

Denník je jednou z najlepších možností, ako si uchovať spomienky. Ako si zlepšiť náladu pomocou denníka? Investuj do krásneho zošita s pevnými doskami a kvalitným papierom, do ktorého môžeš lepiť obrázky, samolepky, lístky z akcií alebo iné spomienkové veci. Ku každému z nich si zapíš pár viet. Zaznamenaj svoje pocity, ktoré si zažívala. Vždy sa k nim môžeš vrátiť – pomôžu ti lepšie si vybaviť krásne spomienky i počas náročného obdobia. 

A ako taký denník môže vyzerať? Krásny príklad ako na to nájdete u Romanky, ktorú poznáte z nášho článku: Upcyklácia oblečenia je nový trend: Aj takto môže vyzerať tvoja stará rifľovka. Okrem upcyklácie oblečenia sa Romi venuje aj udržateľnému cestovateľskému projektu @traveler.at.home_romi.elischer. Nájdete tu mnoho inšpirácií či už na upcyklované cestovateľské mapy, redizajn nábytku a samozrejme aj postup ako si takýto jedinečný denník vytvoriť.

Ako si zlepšiť náladu

Odkladaj si fotografie 

Fotografie sú snáď najstarším spôsobom, ako môžeš ukladať krásne spomienky. Sú dokonca i možnosťou, ako môžeš vyvolať spomienky z obdobia detstva či dospievania. Určite aj ty, keď prídeš k rodičom prípadne starým rodičom, si raz za čas pozrieš staré fotoalbumy. Pamätáš si ešte na časy, keď si aj mesiac čakala na to, kedy konečne miniete celý 36-snímkový film? A namiesto 30 fotiek si si na výlete spravila jednu maximálne dve? Dnešná mládež to už bohužiaľ nezažije.

Neviem ako ty, ale ja si málokedy prechádzam tých xy fotografií, čo sa mi za celý rok nazbiera v mobile. Ako si ale uchovať krásne momenty do budúcna a možno aj pre ďalšie generácie? V telefóne to určite nebude. Prinášam ti pár tipov, ako na to.

Fotoknihy

Celkom obľúbené v posledných rokoch. V podstate sa jedná o niečo podobné ako je fotoalbum, len s tým rozdielom, že fotoknihu vytvoríš priamo v programe. Tých je samozrejme veľa a záleží len na tebe, ktorý zvolíš. Skús napríklad Happyfoto, Cewe, Empikfoto, Albumo, Bontia, Faxcopy a Colorland. Každoročne v decembri dávam dokopy fotografie za celý rok, zo všetkých udalostí, výletov, ale aj bežných dní. Fotografie zoradím a vytváram jedinčnú fotoknihu, ktorú si dám ako darček od seba pre seba pod stromček. Samozrejme fotokniha je aj skvelým darčekom pre rodinu a známych, vieš ju vytvoriť k akejkoľvek udalosti (svadbe, narodenie bábätka, jubileá) a ver, takýto darček tvojich blízkych určite poteší.

Ako si zlepšiť náladu

Klasické papierové fotoalbumy 

Asi najbežnejšie ukladanie fotografií. Stačí skočiť do najbližšieho fotolabu, faxcopy, prípadne bežného obchodu a nájdeš kopec rozmanitých fotoalbumov od výmyslu sveta. A potom stačí priebežne vytlačiť fotgrafie a spomienky sú hotové. Odporúčam radiť fotografie chronologicky a o pár rokov uvidíš čo všetko si zažila, taktiež ako deti rástli a dospievali.

Fotosteny z rámčekov

Ako si zlepšiť náladu v pohodlí domova? Máš v obývacej izbe prázdnu stenu a už dlhšie uvažuješ nad nejakým obrazom? Čo tak vytvoriť koláž tvojich zážitkov? Jediné čo budeš potrebovať sú fotorámčeky, vytlačené fotografie a kúsok kreativity. Takáto fotostena nielenže oživí obývaciu izbu, spálňu alebo detskú izbu, ale každý deň ti bude pripomínať jedinečné okamihy tvojho života.

Viac inšpirácií nájete TU.

Cestovateľská mapa

Minulý rok síce cestovaniu veľmi neprial, no môžete si svoje spomienky z predchádzajúcich zahraničných ciest pripomenúť aj inak. Stačí ti na to jednoduchá nástenná mapa sveta (alebo ak cestuješ iba po našej krajine, tak kľudne mapu Slovenska), fotorámčeky a jedna prázdna stena. Ak si ale kreatívna duša, môžeš si túto mapu nakresliť na stenu sama, prípadne môžeš osloviť niekoho, kto s tým má skúsenosti. Takúto mapu, ale aj iné, ma “na konte” Romi, ktorú sme už spomínali vyššie. Jej dielo si môžete pozrieť TU. Či už zvolíš kúpenú alebo kreslenú mapu, každá varianta je krásny spôsob, ako si každý deň pripomenúť tvoje zážitky z ciest.

Ako si zlepšiť náladu

Instagram

Áno, aj tvoj instagram je virtuálnym prehľadom spomienok. Káždá si naň pridávame spomienky či už z výletov, rodinných udalostí ako svadby, oslavy, narodenie bábätka, alebo len bežný deň keď si proste šťastná. Je jednoduchšie sa k nim vrátiť, pretože zvyčajne sem pridávame iba minimum fotografií z tých, ktoré máme v mobile. Okrem Instagramu si môžeš vybrať z celej ponuky programov, ktoré ti umožnia tvoriť si virtuálnu zbierku fotografií.

Instax

Veľmi obľúbený fotoaparát posledných rokov. Veď čo môže byť lepšie ako na mieste vytlačená fotografia? Výhodou je, že aj z instaxu fotografie vieš využiť napríklad do denníka, vytvoriť z nich fotostenu, alebo ich proste iba založiť do fotoalbumu. Výber je len na tebe.

Ukladať si môžeš fotografie i videá. Každá spomienka je dôležitá a preto sa to pokús brať zľahka. Nesústreď sa len na veľké veci, hľadaj šťastie i v maličkostiach, vďaka ktorým i bežný deň môže získať úplne nový zmysel. 

TIP: Pomocou fotoaparátu a vašej šikovnosti si dokážete uchovať vaše spomienky v podobe krásnych fotografií. Prezeranie fotografií z výletov, životných udalostí či z bežného dňa dokážu vyčariť úsmev na tvári aj po niekoľkých rokoch. Ak by ste mali chuť skúsiť niečo nové, zachytiť kvalitné a zaujímavé letecké zábery vyskúšajte Dron. Môžno sa vám to bude zdať náročné, existuje však množstvo návodov ako začať. Váš prvý dron môže byť taký malý, že sa vám zmesti aj do kabelky.

Nesnaž sa mať všetko pod kontrolou

Najkrajšie spomienky vznikajú na akciách, ktoré sú spontánne. Preto sa nesnaž mať všetko pod kontrolou, nemusíš plánovať každú sekundu a hlavne sa nenúť. Užívaj si okamihy a spomienky ukladaj online alebo na papier – možnosti sú len na tebe.

Zdieľať: