Akcia čoskoro končí

Ako uskladniť letné oblečenie: tieto rady ti pomôžu

Zdieľať:

Leto je definitívne preč a nastal čas vymeniť ľahké letné šaty za vlnené svetre, kabáty, teplé pančuchy a dlhé nohavice. Aby bol tvoj zimný šatník prehľadný, odporúčam ti z neho vytriediť oblečenie, ktoré si až do budúcej letnej sezóny neoblečieš. Poriadok však nie je jediným dôvodom, prečo by si to mala urobiť. Prečítaj si ako uskladniť letné oblečenie, aby ti robilo radosť aj ďalší rok.

Prečo triediť letné oblečenie?

Odkladanie sezónneho oblečenia, ktoré si niekoľko mesiacov neoblečieš, ti pomôže si na trvalo udržať poriadok v tvojom šatníku. To znamená, že každé ráno nájdeš rýchlo presne to, čo hľadáš. Vyhneš sa tak zbytočnému zhonu a stresu a môžeš si pokojne vychutnať rannú kávičku. Ak uložíš letné tričká len na spodok „komínika“ v polici, ver, že o pár dní budú následkom ranného zmätku opäť premiešané so zimnými. Ďalším dôvodom, prečo treba letné oblečenie na zimu odložiť, je zachovávanie jeho kvality. Dlhodobým skladovaním všetkých vecí v jednej skrini, spolu s nenosenými, sa môže oblečenie poškodiť prachom, hmyzom, alebo pokrčením. Zimné triedenie šatníka je skvelou príležitosťou zbaviť sa nepotrebného oblečenia. Každá z nás má v skrini kúsok, ktoré si už nikdy neoblečie. Ak si si aj toto (alebo minulé) leto kúpila niečo, o čom si nakoniec zistila, že sa ti veľmi nehodí, rozhodne to nevyhadzuj do odpadu. Daruj nenosené oblečenie kamarátke, predaj ho cez inzerát, do second handu, alebo ho odnes do zberného miesta pre charitu. To, čo by v tvojom šatníku len zbytočne zaberalo miesto, môže urobiť radosť niekomu inému. Nauč sa otestovať kvalitu oblečenia ešte predtým ako nakúpiš a vyhneš sa tak nenoseným v tvojom šatníku.

Kam s oblečením, ktoré potrebuješ uskladniť?

Oblečenie potrebuje suché a tmavé miesto so stálou teplotou. Prvým krokom pred vytriedením šatníka je príprava úložného priestoru. Skvelé riešenie sú napríklad postele s úložným priestorom, gauč, prípadne horná polica skrine, do ktorej siahaš len sporadicky. Povala ani pivnica nie sú najvhodnejším riešením. Na uskladnenie oblečenia si prichystaj čisté papierové krabice, látkové „debničky“ s priehradkami, prípadne špeciálne obaly na oblečenie, ktoré musí byť zavesené. Klasické tričká a pevnejšie materiály znesú aj klasické igelitové vrecia na odpad, alebo vákuové obaly, ktoré ti doma ušetria veľa priestoru. Prípadne poslúži aj starý kufor, ktorý už nepoužívaš, stačí ho dôkladne vyčistiť.

Ako uskladniť jednotlivé kúsky oblečenia

Premysli si, ktoré kúsky chceš naozaj odložiť. Niektoré tričká sa predsa dajú nosiť aj v zime, ako spodná vrstva pod teplým svetrom. Dokonca aj šortky sa dajú skombinovať s pančuchami a vysokými čižmami. Plážovú sukňu a slamený klobúk v zime zrejme nevyužiješ. Ak si sa rozhodla, čo na zimu odložíš, skontroluj, či je oblečenie čisté a vyžehlené. Pokrčené a zaprášené odevy sa pri niekoľkomesačnom uskladnení znehodnotia. Škvrny od jedla, kávy, potu, atď. už nebude možné po uskladnení vyprať, oblečenie bude po vytiahnutí zrejme nenositeľné. Preto sa oplatí ho starostlivo pripraviť už pred zimným uskladnením. Pre naozaj dôkladnú očistu od baktérií, ktoré sa v odevoch po letnom období môžu udržiavať, zbav sa ich pomocou jedlej sódy: stačí jej pridať pol šálky do práčky a spustiť bežný prací cyklus. Ešte lepší účinok dosiahneš pridaním pár kvapiek octu namiesto aviváže. Oblečenie je čisté, suché a vyžehlené, priestor pripravený, môžeme prejsť k samotnému uskladňovaniu. Vhodné uskladnenie dokáže šetriť kvalitné oblečenie, z ktorého sa môžeš tešiť ďalších pár rokov. Zvláštny prístup vyžadujú jemné materiály, ako je hodváb, z ktorých sú zhotovené ľahké jemné šaty a šatky. Uschovaj si ich v uzavretom obale na oblečenie, zavesené na drevenom vešiaku. Kovový by ich mohol poškodiť. Tričká, sukne, či košele, ktoré sa chystáš uložiť do igelitových alebo vákuových vriec, treba poskladať úhľadne, aby sa príliš nepokrčili. Pre inšpiráciu, ako to urobiť čo najjednoduchšie a najrýchlejšie si môžeš pozrieť aj toto zaujímavé video. Klobúky si najlepšie zachovajú svoj tvar, ak do nich vložíš napr. letnú šatku a uložíš ich samostatne do krabíc. V tomto prípade však záleží na tom, koľko miesta máš k dispozícií. Ak máš pocit, že zimu „prežijú“ aj uložené na sebe, pokojne to urob tak.

Obuv potrebuje svoj priestor, aby si zachovala svoj tvar. Do kožených sandálov môžeš vsunúť rozťahovač, prípadne použiť pokrčený novinový papier. Kvôli hygiene je dobré použiť dezinfekčný sprej. Kožené sandále, ale aj kabelky a iné doplnky, je dobré ošetriť ochranným olejom a skladovať na miestach, kde budú môcť dýchať. Ulož ich do krabice, látkového vrecka, alebo závesného látkového úložného priestoru, ktorý zavesíš napríklad na dvere šatníka zvnútra.

Nezabudni na ochranu pred hmyzom

Hmyz dokáže v šatníku narobiť poriadnu šarapatu. Ideálne miesto pre rozmnožovanie molí sú práve dlho nepoužívané textílie. Počas triedenia sa ich môžeš ľahko zbaviť. Pomôže, ak všetko oblečenie vyvetráš a chladnom vzduchu. Zimné čiapky môžeš preventívne uložiť do mrazničky – mínusové teploty larvy neznesú. Do vreciek, obalov a krabíc, ale aj medzi stĺpčeky pulóvrov v skrini vlož vrecko s levanduľou, cédrom, alebo rozmarínom na ochranu proti moliam. Pomáhajú aj kocky mydla, ktoré navyše šatníku dodajú príjemnú vôňu. Maj na pamäti, že ak si uložíš oblečenie starostlivo, odvďačí sa ti v lete svojou sviežosťou a bude ihneď pripravené na novú sezónu. Poriadok v šatníku ti ušetrí veľa práce, pretože sa pri obliekaní nebudeš musieť predierať hromadami vecí, ktoré sú v tomto období nepoužiteľné. Navyše sa zachová kvalita tvojich obľúbených kúskov, ktoré ti budú robiť radosť ešte ďalších pár rokov.

Zdieľať: