Akcia čoskoro končí

Staráme sa o očné okolie: Ako na tmavé kruhy pod očami + domáce recepty

Zdieľať:

Okolie očí je veľmi citlivou zónou bez ohľadu na vek. Preto sa treba oň starať už od úplného začiatku, inak si  v budúcnosti koledujeme o nepríjemnosti. Jednou z nich je aj častý problém – tmavé kruhy pod očami.

Veľa dnes dokáže kozmetika a medicína, no existuje aj prírodný spôsob ako tmavé kruhy pod očami potlačiť, zjemniť, dokonca odstrániť. Ako na to? V prvej časti minisérie o starostlivosti o očné okolie ti dáme zopár tipov.

Tmavé kruhy pod očami

Tmavé kruhy pod očami a ich príčiny

Príčin je hneď niekoľko.  Najčastejšie ide o genetickú predispozíciu, no môžu to byť aj:

 • nepriaznivé vonkajšie faktory – znečistené prostredie,
 • zlozvyky – nadmerné fajčenie, konzumácia alkoholu, nedostatok spánku a zlá životospráva,
 • alergie, menštruácia, choroby (napr. pečene),
 • stres.

Ako vznikajú?

Tmavé kruhy pod očami najčastejšie vznikajú spomalenou mikrocirkuláciou krvi v jemnej pokožke očného okolia, keď sa cievy v pokožke roztiahnu, aby tak zásobovali oči krvou. Cievy pod tenkou kožou presvitajú a to spôsobuje tmavé sfarbenie pod očami.  

Domáce recepty na tmavé kruhy pod očami

 1. UHORKA + CITRÓN – klasika pri starostlivosti o očné okolie sa osvedčila aj pri tmavých kruhoch. Stačí ak zmiešaš čerstvú uhorkovú a citrónovú šťavu v pomere 1:1 a pomocou vatového tampónu nanesieš na kruhy. Nechaj pôsobiť 15-20 minút a nakoniec opláchni vlažnou vodou. Opakuj raz denne aspoň 2 týždne.
 2. PARADAJKA + CITRÓN – paradajka obsahuje látku lypokén, ktorá je účinným prírodným zosvetľovačom. Rozmixuj jednu paradajku na hladko, pridaj pár kvapiek citróna a trošku múky na zahustenie. Pastu aplikuj na kruhy a nechaj pôsobiť 10-15 minút. Nakoniec zmy. Opakuj 2x do týždňa.
 3. ZEMIAK – zemiaková šťava nielen zosvetlí tmavé kruhy, ale zmierňuje aj opuchy. Ulož 2 stredné zemiaky na pár hodín do chladničky. Následne ich ošúp a odšťav. Pomocou vatového tampónu nanes na tmavé kruhy pod očami a nechaj pôsobiť cez noc. Ráno si oči len prepláchni vodou. Opakuj každý večer.
 4. MÄTA – mätové lístky majú výrazné upokojujúce účinky a tie sú ideálne na šetrné zmiernenie tmavého sfarbenia. Stačí ak rozmixuješ pár čerstvých lístkov mäty a pastu aplikuješ na postihnuté miesta. Nechaj pôsobiť pár minút a umy vlažnou vodou. Opakuj denne.

Čo ešte pomôže?

 • z domácich receptov sa ešte osvedčili masky s mandľovým olejom, zeleným čajom či mliekom.
 • určite by si mala do svojho jedálnička zaradiť potraviny bohaté na vitamíny A, C, E a K.
 • dôležitý je aj pravidelný pitný režim, ktorý zabezpečí pružnosť a vlhkosť pokožky.
 • veľký význam má tiež obmedzenie príjmu soli, ktorá v bunkách zadržiava vodu a tým spôsobuje opuchy a tmavé kruhy pod očami.

Tmavé kruhy pod očami sú estetickým problémom, ktorý trápi mnohé ženy. Kozmetika ich síce dokáže zamaskovať, no dôležitejšia je prevencia a starostlivosť. Aké sú tvoje domáce recepty na tmavé kruhy pod očami? Podeľ sa s nami. 

Zdieľať: