Akcia čoskoro končí

7 inšpiratívnych žien, ktoré ovládli svet módy

Inšpiratívne ženy

Zdieľať:

Svet módy. Vraví sa, že svet módy patrí mužom. Verím, že už máme na svet inú prizmu a zároveň si uvedomujeme, že aj v minulosti, kde áno, muži boli dominantnejší, tak mali ženy svoje silné postavenie. Miliónový priemysel, ktorý stále napreduje, ale dokáže sa aj inšpirovať dobami dávno minulými je spájaný s mnohými stále zvučnými menami. V dnešnom článku si predstavíme zopár silných a inšpiratívnych žien, ktoré ovládli svet módy.

Miuccia Prada

Kto by nepoznal značku Prada?! Miuccia Prada prevzala v roku 1978 firmu svojho starého otca na výrobu koženého tovaru a tašky začala navrhovať v roku 1985. Odvtedy táto talianska kráľovná udáva trendy. Talentovaná a mocná žena premenila skromnú spoločnosť na módne impérium. Miuccia Prada je spoluvýkonná riaditeľka spoločnosti Prada a kreatívna riaditeľka a zakladateľka spoločnosti Miu Miu.

Je taká vplyvná, že jej kolekcie vedú sezónu po sezóne v módnom priemysle a dámskych štýloch. Miuccia Prada v priebehu rokov ukázala, že ženy môžu byť sexi aj bez toho, aby boli vulgárne, pričom hovorí:

„To je to, čo neustále hovorím svojim dievčatám v kancelárii: Čím viac sa budú obliekať na sex, tým menej budú mať lásku“.

svet módy

V októbri 2021 Forbes odhadoval jej čisté imanie na 4,8 miliardy USD.

Vivienne Westwood

Je vo svojich dizajnoch priekopnícka a napriek rokom dospievania nikdy „nedospela“. Stále je rada, že je punkerkou a nikdy sa neodchýlila od svojho pôvodného štýlu, ktorý podľa mňa predstavuje nadčasovú klasiku, ktorej sa nikdy neomrzí. Jej meno sa často spomína v rôznych seriáloch s fashion témou, ako je napríklad aj Sex v meste.

Anna Wintour

Žena, ktorá už roky stojí nielen na čele veľkého módneho magazínu, ale stala sa nenahraditeľnou v dnešnom módnom priemysle. Vďaka jej ikonickému účesu s veľkými slnečnými okuliarmi je ťažké ju nespoznať. Áno, hovorím o Anne Wintour. Od roku 1988 je šéfredaktorkou v časopise Vogue a okrem toho sa v roku 2013 stala umeleckou riaditeľkou Condé Nast. Je inšpiráciou pre mnohé dievčatá a stala sa veľmi uznávanou osobnosťou v móde, najmä pre svoj skvelý vkus v oblasti módy a podpory mladých a začínajúcich dizajnérov.

svet módy

Predpokladám, že poznáš takisto ikonický film Diabol nosí Pradu. Je v ňom veľmi decentne vyobrazený život nie len hlavnej hrdinky, ktorú stvárňuje Anna Hathaway, ale aj samotnej Anne Wintour. Jej povaha často predstihne jej výkony, ale nenechaj sa tým obalamutiť. Dodnes patrí medzi najúspešnejšie ženy na svete.

Kate Moss

Samozrejme som nemohla opomenúť ikonickú modelku Kate Moss. Britská modelka je už viac ako 25 rokov jednou z najvplyvnejších žien v módnom priemysle. Preslávila sa ako múza Johna Galliana a Alexandra McQueena. Vďaka svojmu cool štýlu je dodnes silnou módnou influencerkou. Matka Lily Moss, ktorá je tiež modelkou, navrhla dve kolekcie pre Topshop a tašky pre Longchamps. Okrem toho uviedla na trh svoju módnu značku, líniu parfumov v spolupráci s Coty. Bola tiež súčasťou niekoľkých hudobných videí a za svoju kariéru modelky získala množstvo ocenení. Moss, jedna z najlepšie platených modeliek na svete, má čistú hodnotu 70 miliónov dolárov.

Sarah Jessica Parker

Či už si pri mene Sarah Jessica Parker spomenieš na Carrie Bradshaw, Sarah Sanderson alebo na inú rolu z jej desaťročia dlhej kariéry, jedna vec je istá: skutočná SJP – tá, ktorú vidíme mimo obrazovky – je náhodou rovnako ikonická ako čokoľvek v jej životopise, najmä pokiaľ ide o módu. Pri niekoľkých príležitostiach nás herečka plne ovplyvnila pri nakupovaní. Rozbehla vlastnú beauty značku a tak ako sa stali synonymum jej mena lodičky, tak to potvrdila založením vlastnej značky SJP.

svet módy

Rihanna

Slávna speváčka je úžasná podnikateľka a jedna z najvplyvnejších veľmocí v módnom priemysle. Dosiahla to všetko vďaka svojej kozmetickej značke Fenty Beauty, módnej značke Fenty a spodnej bielizni Savage x Fenty a niekoľkým ďalším podnikateľským počinom. Rihanna je dnes jednou z mála miliardárok na svete s čistou hodnotou okolo 1,7 miliardy dolárov. Rodáčka z Barbadosu teda dokázala, že je oveľa viac než len presexualizovaný imidž, ktorý svetu prezentuje.

Chiara Ferragni

Priblížiť sa trochu aj dnešnej dobe, nedá mi nespomenúť túto hviezdu. To, čo začalo ako blog v roku 2009, vyústilo do jednej z najúspešnejších kariér v móde. Chiara Ferragni je celosvetovo známa a v módnom priemysle je uznávaná. Ako medzinárodná influencerka, blogerka, módna návrhárka, podnikateľka a modelka vytvorila Chiara skutočné impérium. V roku 2011 bola v New Yorku predstavená ako „jeden z najväčších pouličných štýlov roka“.

svet módy

Netušila, že o sedem rokov neskôr sa zúčastní všetkých veľkých módnych prehliadok, bude na obálkach veľkých módnych časopisov a bude cestovať po svete kvôli svojej práci. Jej značke „Chiara Ferragni Collection“ sa veľmi dobre darí online a v roku 2017 mala možnosť otvoriť prvý obchod v Miláne. Dnes Chiara žije medzi Los Angeles a Milánom. Okrem toho, našla dokonalú rovnováhu medzi materstvom a úspešnou a veľmi rušnou kariérou.

Určite poznáš minimálne polovicu z vyššie spomínaných dám. Myslím, že svet módy je blízky každej žene. Krásne outfity, dokonalý look a hlavne ženskosť. To je to, po čom každá z nás túži. Máš aj ty módnu ikonu, ktorá ťa inšpiruje?

Viac zaujímavých tém zo sveta módy nájdeš TU.

Zdroje:

https://www.instyle.com/celebrity/sarah-jessica-parker/sarah-jessica-parker-fashion-rules

https://www.glamobserver.com/most-inspiring-women-in-the-fashion-industry/

Zdieľať: