Akcia čoskoro končí

Ako byť zdravá a fit: 4 rady, ktoré musí poznať každá žena

Ako byť zdravá a fit

Zdieľať:

V dnešnej dobe sa pokúšame odhaliť zdravie v mnohých podobách. Hľadáme ho v podobe superpotravín, ktoré by mali do nášho organizmu dostať možné i nemožné biologicky aktívne látky. Definovať zdravie však rozhodne nie je jednoduché. Určite vieš, o čom hovorím. Rozmýšľaš nad tým, ako byť zdravá a fit? V tom prípade je môj dnešný článok určený priamo pre teba. Ak čakáš na návod, ako zázračne dostať svoje zdravie do správnej kondície, nepoteším ťa. Starostlivosť o zdravie predstavuje dlhý proces. Po získaní správnych návykov sa už nebudeš chcieť vrátiť späť. 

1. Zlepši nastavenie svojej mysle 

Dnes už nik nepochybuje o tom, že duševné a fyzické zdravie sú spolu veľmi úzko prepojené. Môžeš sa sústrediť na stravu, starostlivo počítať kalórie a každý deň vypiť jeden liter zeleného čaju. Ak však budeš pravidelne myslieť na negatívne veci, bude ťa ovplyvňovať depresia a tvoje vzťahy budú viac ako len toxické, nepohneš sa z jedného miesta. 

sebaláska

Chápem, že zmeniť nastavenie mysle je mimoriadne náročné, a to najmä v prípade, že sa v tvojom živote momentálne odohrávajú negatívne zmeny. Prestaň pred nimi zatvárať oči. Hľadaj východisko a ak si nedokážeš pomôcť sama, vyhľadaj terapiu. Terapia je jedným z najlepších spôsobov, ako upratať svoje myšlienky a ako byť zdravá vo svojom vnútri. Keď zmeníš nastavenie svojej mysle, uvidíš, ako rýchlo sa začne zlepšovať tvoje vlastné zdravie. Prečítaj si taktiež môj článok: Sebaláska dáva voľnosť a slobodu tebe i ostatným. Možno ti poskytne návod ako byť zdravá aj duševne.

2. Vyhni sa spracovaným potravinám 

Je veľmi jednoduché povedať si, že od dnešného dňa sa stravujem zdravo. Potom vstúpiš do potravín a z každej strany na teba žmurkajú nielen dobroty, ale i potraviny, ktoré sa vydávajú za zdravé. V dobrej viere ich kúpiš a doma sa rozhodneš pozrieť si ich zloženie. S hrôzou si uvedomíš, že zloženie je dlhšie ako zoznam ingrediencií tvojho krému na opaľovanie. A preto mám pre teba jednu malú radu, ako byť zdravá:

Prestaň nakupovať spracované potraviny alebo minimálne začni čítať ich zloženie priamo v obchode. Ja si napríklad nikdy nekúpim nič, bez toho, aby som si neprečítala zloženie. Vo väčšine prípadov, po prečítaní prvých ingrediencií, tovar vrátim naspäť do police v supermarkete. Tvoj jedálny lístok by mal obsahovať predovšetkým čerstvú zeleninu a ovocie. Zaradiť môžeš i cereálne pečivo (opäť sa však zameraj na zloženie a voľ skutočne kvalitné potraviny), mliečne výrobky a vajíčka. Nebudem démonizovať ani mäso, pamätaj si však, že by si ho mala konzumovať maximálne trikrát týždenne. Ideálne je voliť mäsové výrobky pochádzajúce od miestnych farmárov, ktorí pristupujú ku chovu zvierat zodpovedne. 

3. Pohyb by mal byť súčasťou každého tvojho dňa 

Poznáš ten pocit, keď dlhé mesiace neurobíš navyše ani jediný krok, ale potom sa blíži sezóna plaviek a ty sa rozhodneš ísť do toho naplno? Netrvá dlho a telo začne protestovať, pretože nie je na nový režim zvyknuté. Toto rozhodne nie je cesta, ako byť zdravá a fit. Mám pre teba iný nápad – zabudni na cvičenia, ktoré ťa nútia ísť až na dno svojich síl. Zabudni i na šialené diéty. Zaraď pohyb do svojho denného režimu v podobe: 

  • ranného strečingu 
  • jogy 
  • prechádzky 
  • silových cvičení (v zmiernenom tempe) 

I malé kroky dokážu s tvojím zdravím zázraky a zároveň ťa tento režim nevyšťaví hneď na začiatku. Práve naopak. Budeš mať silu pokračovať ďalej a konečne získať postavu svojich snov. Ak ale nevieš ako na to, môžeš skúsiť náš online program Joga na doma.

4. Dostatočný spánok sa neoplatí podceňovať 

Spánok je čas určený na regeneráciu. Napriek tomu máme tendenciu skracovať jeho trvanie v prospech iných aktivít. Cítiš sa vyčerpaná, máš problémy s depresiou a nedokážeš nájsť správne východisko? Dopraj si spánok, ktorý trvá aspoň 7 hodín. Posledné jedlo dňa si dopraj minimálne 2 hodiny pred spaním. Pri zaspávaní ti môže pomôcť napríklad harmančekový čaj alebo levanduľový olej nastriekaný na vankúši. 

Odporúčame článok od Katky “Bagniari” Baniarovej: Naša stratená superschopnosť – spánok

Ako byť zdravá

Možno ti moje tipy pripomínajú rady, ktoré si čítala už mnohokrát. Pravdou ale je, že sú najčastejšie zanedbávané a podceňované. Ako byť zdravá a fit? Dopraj svojmu telu všetko, čo potrebuje a ono sa ti odvďačí pevným zdravím. 

Zdieľať: