Akcia čoskoro končí

Môj život s okuliarmi a šošovkami

Zdieľať:

Spomínam si na moje detstvo. Opísala by som ho ako šťastné a úplne bezstarostné. Nebola som ničím výrazná, jedine ak tým, že som bola chudá a vždy vyššia ako rovesníci. Keď som začala chodiť na základnú školu učenie ma bavilo a nosila som domov len dobré známky. Vo štvrtej triede som začala chodiť domov s bolesťami hlavy, v škole som sa akosi nevedela sústrediť a písmenká na tabuli boli menej ostré ako predtým. Doma som sa samozrejme sťažovala, síce som si myslela, že ide o dočasný problém. Návšteva u očného lekára ukázala opak a teda, že som krátkozraká.

OKULIARE

Lekár mi naordinoval okuliare. Bolo to pre mňa niečo nové a ako dieťa som sa tak trochu aj tešila. Ešte dnes mám živo v pamäti ako som si bola vyberať môj prvý rámik na okuliare u nás v optike. A ešte viac si spomínam na to, ako sa mi zatočila hlava, keď som si okuliare prvýkrát nasadila.

Zrazu som už nebola to dieťa, ako každé iné. Mala som okuliare. Často som sa na seba pozerávala do zrkadla, lebo som si nevedela zvyknúť na moju “novú tvár”. Nemôžem povedať, že som mala z okuliarov komplexy, pretože som mala kamarátku, ktorá to znášala horšie ako ja. Už v detstve mala silné dioptrie a v škole sa jej vysmievali. Plakávala kvôli tomu. Ja som si nikdy uštipačné poznámky o okuliaroch nevšímala. Síce to bolo nepríjemné, vedela som, že ich potrebujem a nie je na tom nič zlé.

Postupom času som však začala vnímať všetky zlé stránky okuliarov:

  • neustále zahmlievanie skiel pri zmene teploty,
  • zavadzanie pri cvičení a o plávaní, ani nehovorím,
  • keď svietilo slnko musela som si vybrať či chcem dioptrické alebo slnečné okuliare,

tieto problémy boli malé oproti hlavnému problému – bola som v puberte a chcela som sa páčiť. Dievčatá v mojom veku sa začali líčiť a ja som chcela tiež. Ale s okuliarmi…?

POZRI SI VIDEO, AKO SA LÍČIM S OKULIARMI:

ŠOŠOVKY

Môj život sa otočil k lepšiemu, keď som maminu prehovorila, aby som mohla nosiť šošovky. Mala som asi 13 rokov a aplikáciu šošoviek som sa naučila extrémne rýchlo. Odvtedy som ich nosila každý deň. Už som nechcela, aby ma niekto videl s okuliarmi. Šošovky som milovala a cítila som to tak, že ma “zachránili”. Tiež som sa mýlila, ale o tom neskôr.

Hovorím to stále: “Nikdy by som sa tak nezdokonalila v líčení, keby nezačnem nosiť šošovky”. Postupne sa mi zrak zhoršil na -4 dioptrie, takže líčenie očí bez šošoviek (pod okuliare) nemožné!

O pár rokov som však objavila tienistú stránku šošoviek. Dostala som prvý zápal oka. O pár týždňov druhý. A o niekoľko mesiacov niečo ako herpes. Našťastie som sa zo všetkého vyliečila, ale odvtedy už nič nebolo ako predtým. Bezstarostný život so šošovkami sa skončil. Vždy, keď som si ich nasadila alebo dávala von som mala v hlave “len, aby som nedostala ďalší zápal, či niečo horšie”.

Na internete som našla veľa informácií o tom, aké nebezpečné je nosiť šošovky dlhodobo. Cítila som sa ako v pasci. Nechcela som nosiť okuliare, ale ani šošovky.

V deň, keď mi lekár diagnostikoval krátkozrakosť, poznamenal, že to nie je nič hrozné a po 25-ke budem môcť ísť na operáciu. Prečo až potom? Musím počkať, kým sa mi ustáli dioptria.

OPERÁCIA

Na operáciu som sa odhodlávala dlho. Síce som od malička vedela, že je to moje riešenie, mala som strach. Minulý rok som sa dokonca po návšteve jednej očnej kliniky zmierila s tým, že na operáciu nie som vhodná.

V marci som išla zo zvedavosti na vyšetrenie do Neovízie. Na kliniku som počula samé dobré recenzie, tak som chcela vedieť názor ich odborníkov. Po podrobnom vyšetrení a preštudovaní celej mojej zdravotnej dokumentácie pani doktorka MUDr. Miriam Záhorcová zhodnotila, že neexistujú žiadne obmedzenia, kvôli ktorým by som nemohla podstúpiť laserovú operáciu očí. Bola som šťastná, že informácie ktoré som doteraz mala boli nesprávne. No zároveň som bola vystrašená, keď som z NeoVízie odchádzala so záväzným termínom na laserovú operáciu Neolasik HD.

POZRI SI VIDEO, AKO SOM PREŽILA OPERÁCIU OČÍ:

Ak uvažujete nad laserovou operáciou očí, tak vám radím, aby ste zbytočne dlho nečakali. Predstavte si, že už toto leto si môžete užiť bez okuliarov a šošoviek. A nenechajte sa zneistiť rôznymi nesprávnymi informáciami ako ja. Dlho som žila v presvedčení, že na operáciu môžem ísť až po 25 alebo, že ju kvôli tomu “herpesu” ani nemôžem absolvovať. Existuje veľa starých mýtov o laserovej operácií, ktoré by vás mohli odradiť. V spolupráci s Neovíziou máme v pláne pripraviť článok o mýtoch a pravdách laserovej operácii očí.

Zdieľať: