Akcia čoskoro končí

Marian Hornyák: o štýle, šperkoch a živote

Zdieľať:

Svojimi trefnými a výstižnými poznámkami nás baví v šou Nákupné maniačky. Jeho prejav je slovne vyšperkovaný. So šperkami má však spoločné oveľa viac. Rodený šperkár so zlatými rukami Marian Hornyák :).

Marián Hornýák

Čím ste chceli byť ako dieťa? Vedeli ste od detstva, že móda a štýl sú vaša krvná skupina?
Vôbec nie :) Chcel som byť Mikulášom!…a neskôr botanikom. A dvakrát v rozhodujúcej chvíli som sa rozhodol úplne inak… stredná umelecká… vysoká tiež. A to som sa rozhodoval medzi právom a umením.

Ambíciu byť šperkárom ste mali od detstva?
Nie, napriek tomu, že som sa hrával s drôtikmi a kamienkami…mojej maminy zlatníčky.

Prečo práve šperkárstvo?
Šperk je pre mňa veľmi koncentrovaným vyjadrovacím a výtvarným médiom. Môže byť stále prítomným originálom, „sochou“, „obrazom“ či „architektúrou“, ktorú nosíte na sebe ako chodiaca galéria. Ktorú inú formu artefaktu si budete nosiť so sebou? :) Tiež mi vyhovuje menšia forma, kov, kamene, i keď tieto materiály niesú jediné, stále však „základné“. A šperk nieje len ozdoba, ako ho mnohí stále vnímajú. Tým nemyslím na retiazky, prstene a bižutériu v obchodoch… :) ))

Čo vás inšpiruje pri tvorbe?
Ako kedy. Niekedy je to forma, inokedy samotný materiál. Kompozícia, do ktorej sa „zapozerám“ alebo emócia, či status, ktorý potrebujem zhmotniť.

Čo vás viedlo k profesii stylistu?
Nenazval by som to mojou profesiou. Pracoval som roky pre módne značky a mal možnosť žiť s módou. Rýchlo sa mi dostali jej princípy do krvi. V kombinácii s mojim výtvarným vnímaním to viem interpretovať a tak som aj stylistom.

Ako reagujú ľudia vo vašom okolí na účinkovanie v šou Nákupné maniačky?
Niektorí to dodnes nevedia :) A tí, čo vedia alebo ma spoznajú sa na tom bavia rovnako ako ja.

Ako by podľa vás mala vyzerať správna nákupná maniačka?
Dúfam, že sa nepýtate na „výzor“ – na tom naozaj nezáleží. Ale určite by mala mať vlastný estetický slovník, vášeň a radosť z menlivosti módy.

Prečo sa podľa vás nevedia niektoré ženy vzdať fejkov?
To je otázka na psychológa :) Závislosť však vyrábajú dômyselne nastavené marketingové stratégie.

Ktoré oblečenie, prípadne farebná kombinácia na ženách vám dvíha krvný tlak?
Legíny! Keď sú „použité“ namiesto nohavíc…

Prečo ste alergický na výraz športová elegancia?
Dnes je už asi každý na niečo alergický. U mňa je to prach, piliny a výraz športová elegancia. Prečo? Asi sa často a koncentrovane vyskytuje v mojom okolí :)

Must have šatníka ženy by mal obsahovať?
Bielu blúzku, čierne cigaretové nohavice, džínsy, sako, malé čierne šaty, topy v základných farbách biela-béžová-čierna, čierne, béžové a koňakové lodičky alebo topánky, jednoduché napichovacie náušnice, listovú kabelku.
Všetko ostatné podľa typu a vkusu konkrétnej ženy.

Ktoré módne vychytávky by nemali chýbať v šatníku každej ženy?
Neboli by to vychytávky, keby boli v šatníku každej ženy :)

Keď sa povie dobrý štýl, čo si predstavíte pod týmto pojmom?
Sebavedomú ženu.

 Trpíte pracovnou deformáciou a všímate si na ženách oblečenie, poprípade v duchu skladáte správny outfit?

Nie netrpím. Nič neskladám. Všimnem si presvedčivé zjavy a tie z opačnej kategórie sa snažím nevidieť.

Marián Hornyák

Ako vyzerá váš bežný deň?
Ako väčšine… v práci, zoznam úloh, pošta, stretnutia, telefonáty, tabuľky, plány, projekty. Po práci bežím na natáčanie, inokedy do kostymérne chystať kostými do seriálu alebo pre divadlo. Pracujem na vlastných projektoch a najradšej bežím po syna do školy a venujem sa len jemu. V noci sa mi najlepšie tvorí, tak nejednu noc venujem šperkom…

O aké veci sa ešte okrem módy zaujímate?
Pracujem v property manažmente, z toho vyplýva jeden okruh mojich záujmov, do ktorého som prišiel z retail prostredia módy. Som tiež nadšencom divadla, opery, vážnej hudby. Milujem sa „babrať“ v záhrade a tak trochu som aj kutil. Okrem kostýmov pre televíziu a divadlo riešim aj scénografiu a interiéri – najmä obchodov. S kamarátmi sme stvorili online portál originálov. Keď môžem cestujem, mám rád všetko krásne… jednoducho povedané sa zaujímam o veľa vecí.

Aké sú podľa vás vychytávky tejto sezóny?
Umelé kožušiny, veľký štrik, riasené sukne, statusové potlače, vesty, …

Čo pre vás znamená krása?
Alternatívu kyslíku :)

Akú módu preferujete v súkromí?
Jednoduchú. Najlepšie sa cítim v bielej košeli. Mám rád klasiku – čierna-biela-béžová. Rovnako rád si urobím farebný deň alebo sa pohrám so stylingom. Niesom však otrokom módnej mánie. Ja ju len občas hodnotím :D

Stalo sa vám niekedy, že ste šliapli vedľa svojím outfitom?
Komu sa to nestalo? Nech hodí topánkou!

Marian absolvoval štúdium na Škole úžitkového výtvarníctva v Kremnici v odbore Zlatníctvo a strieborníctvo. V štúdiu pokračoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na Katedre úžitkového umenia. Spolupracuje s odevnými dizajnérmi, televíziami a divadlami. Tvorí pod značkou Mariano. Svoje výtvory prezentuje na vlastných a skupinových výstavách.
Bol spoluzakladateľom galérie autorského šperku NUEÉ.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme všetko dobré :)

Zdieľať: