Akcia čoskoro končí

Svadba snov: 10 tipov ako zorganizovať svadbu

ako zorganizovať svadbu

Zdieľať:

Svadba je nádhernou udalosťou, ale nik z nás nepochybuje o tom, že i mimoriadne náročnou. Ak sa chceš vyhnúť stresu a panike, ktoré jej plánovanie sprevádzajú, navrhujem ti vybudovať si dobrý strategický plán. Dnes máš na výber množstvo zaujímavých svadobných plánovačov, ktoré ťa prevedú organizáciou svadby. Okrem toho môžeš využiť i moju pomoc. Pripravila som si pre teba 10 rád a tipov, ako zorganizovať svadbu. 

1. Vyber si tému svojej svadby 

Túžiš po rozprávkovej svadbe? Alebo ťa to ťahá viac k svadbe v prírode? Určiť si tému svadby znamená urobiť prvý krok k úspešnému plánovaniu. Pomôcť ti môžu i inšpirácie na sociálnych sieťach. Od témy svadby sa bude odvíjať všetko – výber potrebných prvkov i stanovenie rozpočtu. Tému môžeš rozvinúť a vybrať si podľa obľúbenej postavy, filmu a podobne. Zbožňuješ Disney alebo Harryho Pottera? Tak poď do toho.

2. Urči si presný rozpočet a neprekračuj ho 

Rozpočet je často i o hľadaní kompromisov. Stanov si, koľko financií plánuješ na jednotlivé časti využiť a neprekračuj to. Je jasné, že si v tomto smere budeš musieť nastaviť i priority a niektorých vecí sa vzdať. Pri určovaní priorít si premysli, ktoré veci určite necheš podceniť. U niekoho to môže byť kapela, u niekoho miesto, ketering alebo dokonca svadobné auto.

3. Vytvor rozvrh jednotlivých povinností 

V tomto smere vôbec nie je zlým nápadom pozvať si na pomoc diár. Sústreď sa a stanov termíny. Kedy je potrebné dohodnúť výzdobu, objednať pozvánky alebo absolvovať skúšku svadobných šiat? Jasne stanovené termíny sa stávajú tvojimi najlepšími priateľmi. Ak ich nepodceníš, získaš kontrolu nad celou organizáciou. Nie každému ale vyhovuje tlačená forma diáru. Preto mám pre teba riešenie v podobe aplikácie Príbeh svadby. S touto aplikáciou určite nezbudneš ani na najmenšiu drobnosť.

4. Napíš zoznam hostí 

V tomto momente nastáva pravý čas na zvolanie veľkej rodinnej porady – alebo minimálne porady so svojím snúbencom. Zoznam hostí vám pomôže presne si stanoviť napríklad veľkosť miesta, ktoré bude potrebné pre vašu svadbu. Tento krok je prvý, ktorý musíš pri organizácii svojho dňa spraviť. Od zoznamu hostí sa odvíja stanovenie rozpočtu, výber miestnosti a samozrejme všetky ostatné úlohy.

5. Vyber miesto konania svadby 

V dosť podstatnej miere súvisí i s výberom témy svadby a počtom hostí. Dnes sú mimoriadne obľúbené svadby na záhrade alebo v prírode. Ak sa rozhodneš pre konkrétne miesto, neotáľaj s rezerváciou termínu, ani keď ešte nemáš pevne stanovený termín svadby. Minimálne sa informuj o tom, aké termíny sú momentálne k dispozícii. Stáva sa, že niektoré priestory sú vybookované aj na tri roky dopredu, takže po stanovení zoznmu hostí urob hneď rezerváciu, aby ti tvoje vybrané miesto niekto nevyfúkol.

6. Stav na organizáciu online i offline 

Papierový plánovač svadby je krásnym kúskom, ktorý ti nielen pomôže, ale zároveň sa môže premeniť i na krásnu pripomienku tohto obdobia. Stav však i na plánovanie online. So svojimi blízkymi a partnerom, ktorí plánujú s tebou, zdieľaj všetky dokumenty, stránky a nápady súvisiace s plánovaním. Tak si zjednodušíte komunikáciu a všetko pôjde jednoduchšie. Odporúčam vytvoriť si google drive dokument, kde vieš zdieľať so svojími blízkymi všetko od videí až po excel dokumenty.

7. Výber šiat nenechávaj na poslednú chvíľu 

Výber šiat je pre nevestu kľúčový. Mnoho dám však necháva výber šiat na poslednú chvíľu kvôli svojej nerozhodnosti. Poradím ti – nikdy sa nenechaj opantať predstavou jedných svadobných šiat. Vyskúšaj čo najviac modelov a možno ťa prekvapí, ktoré sa napokon stanú tými pravými. 

ako zorganizovať svadbu

8. Naplánuj a zorganizuj svadobnú hostinu 

Žijeme v dobe potravinových alergií a intolerancií. Po vytvorení zoznamu hostí a potvrdení ich účasti si zisti aspoň základné potravinové obmedzenia u svojich hostí. Nie je na škodu zvoliť aspoň jedno jedlo bez mlieka a lepku a rovnako pristupovať i pri zákuskoch. Hostia s potravinovými obmedzeniami tento krok rozhodne ocenia. 

9. Zvoľ darčeky pre hostí 

Mimoriadne milý zvyk, ktorý si získava na poli svadobných tradícií pevné postavenie. Ručne vyrábané darčeky pre hostí však potrebujú svoj čas na realizáciu. Preto nepodceňuj ich výber a zároveň maj k dispozícii dosť času na ich realizáciu. Skvelým tipom je stránka sashe.sk kde nájdeš kopec inšpirácií od malých medíkov a čokoládiek až po špcifikejšie darčeky ako napríklad portrét pre hostí.

10. Zisti všetky potrebné právne náležitosti 

Pri organizácii svadby myslíme predovšetkým na romantiku a príjemne strávené chvíle. Pravdou však je, že svadba so sebou nesie i určité právne náležitosti. Zisti, čo všetko potrebuješ a zariaď to. V tomto kroku je dobré myslieť i napríklad na poistenie svadobných prsteňov pred stratou. 

Toto sú len základné tipy na to, ako zorganizovať svadbu. Keďže je to ozaj rozsiahla téma, vytvorili sme online kurz Dokonalá svadba: Ako si zorganizovať vlastnú svadbu. Nájdeš tu kopec inšpirácií, ako napríklad rozhodovanie pri výberu hostí, kvetinovej výzdoby a svadobných šiat a ešte omnoho viac.

Verím, že pri organizácii nič nepodceníš, taktiež že moje rady ako zorganizovať svadbu ti pomôžu a tvoja svadba bude presne podľa najtajnejších predstáv. Nenechávaj nič na poslednú chvíľu a mysli najmä na to, že tento čas si máš užiť. Až potom prichádza na rad všetko ostatné. 

Bonus: Svadba v čase korony?

Aktuálna situácia nevestám nepraje, preto mám pre teba radu:

“Nádych/ výdych – zopakovať 10-krát”

Vnútorne sa nastav na to, že niektoré veci sa nedajú ovplyvniť ako aj táto. Rozhodnúť sa vedome, že si necháš otvorenú myseľ a budeš hľadať riešenia. Ak ich neuvidíš, alebo sa nebudeš vedieť pohnúť z miesta som tu pre teba spolu s Príbeh svadby. Ak ale už máš naplánovanú svadbu na tento rok, zamysli sa či dokéžeš zmieriť s nejakými obmedzeniami. Ak áno hľadaj spôsoby ako to urobiť aj počas tejto situácie, a ak nie tak presunúť svadbu. Radšej to nepitvať a zbytočne si robiť vrásky :)

Všetky fotografie použité v článku sú od skvelej fotografky Viktórii Suchanovej. Jej tvorbu si môžete pozrieť na jej instagrame viktoriasuchanova.

Zdieľať: