Akcia čoskoro končí

Výhody ovocia (1.časť): Banán na chudnutie

Zdieľať:

V nasledujúcich článkoch sa budeme zameriavať na výhody ovocia. Dnes si predstavíme výhody, ktoré nám ponúka banán na chudnutie a pre zdravie.

Banány určite netreba predstavovať. Sú široko dostupné takmer v každej kultúre. Jeho skutočný pôvod však pochádza z Malajzie. Banán je ľahko dostupný, chutný a čo je najdôležitejšie je veľmi výživný. Existuje približne 300 druhov banánov, ale len asi 20 odrôd, ktoré sa pestujú komerčne.

Zaujímavý fakt: banánovník nie je strom, ale veľmi veľká bylina.

banán na chudnutie

Nutričné výhody:

Banány majú vysoký obsah draslíka a minerálov, ktorý je nevyhnutný pre svalovú funkciu. Sú tiež dobrým zdrojom vlákniny s nízkym obsahom nasýtených tukov a cholesterolu. Tiež je jedným z mála plodov, ktoré obsahujú celý rad vitamínov B. V porovnaní s jablkom, má štyrikrát viac bielkovín, čo je dvojnásobok sacharidov, trikrát viac fosforu, päť krát viac vitamínu A a železa, a dvojnásobok všetkých ostatných vitamínov a minerálov.

banán na chudnutie

Výhody pre zdravie:

1. Krvný tlak –  nedávne štúdie ukázali, že “dva banány denne udržia krvný tlak na uzde”. To je určite lacnejšie a rozhodne oveľa zdravšia alternatíva ako drahé lieky.

2. Dobré jedlo pre mozog – výskum ukázal, že študenti, ktorí jedia banány na raňajky, prestávky a obed, sú čulejší v triede. Draslík v banánoch zvyšuje silu mozgu.

3. Ranná nevoľnosť – pár kúskov banánu často pomáha udržať hladinu cukru v krvi nahor, čím sa zabráni nutkaniu na zvracanie.

4. Účinný proti stresu – keď sme v strese, náš metabolický pomer sa zvyšuje. Banán pomáha vyvážiť životne dôležité minerály a pomáha normalizovať srdcový tep.

5. Uštipnutie komárom – ak vás bodol komár, skúste si potrieť postihnuté miesto vnútrom z banánovej šupky. Je to úžasne a efektívne pri znižovaní opuchu a svrbenia.

Jedz banány keď sú naozaj zrelé. To je doba kedy je obsah sacharidov v banáne nižší. Nevyzretý banán nemá chuť  a môže byť ťažko stráviteľný.

Zdieľať: