Akcia čoskoro končí

Jarná očista: Vypestujte si doma výživné klíčky

Jarná očista

Zdieľať:

Slnečné lúče a dlhšie dni v nás nepochybne prebúdzajú túžbu žiť zdravšie. Cítime, ako sa v našich telách prebúdza energia a odrazu vízia žiť zdravšie vyzerá oveľa reálnejšie, ako keď postávame pri regáloch so zeleninou v zimnom období. Dnes som si pre teba pripravila článok s témou jarná očista. Nebude to však bežný súbor tipov, na ktoré môžeš naraziť na každom kroku. Jarná očista môže byť úplne iná a doplníš do svojho organizmu biologicky aktívne látky prostredníctvom klíčkov a microgreens. Počula si už o nich? Ak nie, verím, že ťa môj článok zaujme. 

Klíčky – bohatý zdroj výživných látok 

Vieme, že zelená zelenina je bohatým zdrojom antioxidantov, vitamínov a ďalších pre telo prospešných látok. Samozrejme, dnes z každej strany počúvame o potrebe vyhýbať sa chemicky ošetrovaným plodinám. Môže to byť však oveľa náročnejšie, ako je na prvý pohľad zrejmé. Ale čo ak by som ti povedala, že môžeš získať kvalitné klíčky, ktoré sú extrémne bohatým zdrojom výživných látok? Sú ideálnou potravinou pre jarnú očistu. 

Klíčky patrili do stravy človeka už v dávnych dobách, ale postupom času sme ich zo svojho jedálneho lístka vyškrtli. Nemyslíš, že je pravý čas vrátiť ich späť? Do pestovania klíčkov sa môžeš pustiť i doma (nevyžadujú veľa miesta a navyše fungujú i ako krásna a funkčná dekorácia), alebo si môžeš klíčky pohodlne kúpiť. Je to len na tebe. Netušíš ako si klíčky dopriať? Stav na jednoduchosť – i klasický kváskový chlieb s čerstvým syrom a klíčkami sa stane lahodným jedlom. 

Jarná očista

Čo tvojmu organizmu klíčky prinesú? 

 • Sú zdrojom vitamínov a minerálov tej najvyššej kvality 
 • Podporujú imunitný systém (vďaka čomu dokážu preventívne pôsobiť proti chrípke a prechladnutiu)
 • Zlepšia tvoje trávenie (sú mimoriadne bohatým zdrojom vlákniny)
 • Obsahujú množstvo bielkovín a enzýmov, ktoré sú ideálnym štartom pre tvoju jarnú očistu 

Microgreens – zelená revolúcia v tvojom stravovaní 

Myslíš, že zelené potraviny ťa už nemajú čím prekvapiť? Tak potom je najvyšší čas spoznať Microgreens. Ležia na pomedzí výhonkov a zeleniny. Mohla by som ich špecifikovať ako mladé zeleninové rastlinky, ktorých výška sa pohybuje od 2,5 cm až do 7,5 cm. Charakteristická je pre ne výrazná chuť, ktorá je spôsobená vysokou koncentráciou silíc a živín. 

Na rozdiel od klíčkov však microgreens majú listy a okrem toho majú i dlhší cyklus rastu. Pre porovnanie – klíčky môžeš mať na dosah už v priebehu 2 až 7 dní. Microgreens však rastú o niečo dlhšie – v priemere 7 až 21 dní (sú vhodné na zber v okamihu, kedy sa objavia prvé listy rastliny). Na rozdiel od klíčkov, ktoré sú dostupné väčšinou v nádobe, microgreens sa predávajú rovnako ako rôzne druhy byliniek v črepníku. Microgreens je možné pestovať v interiéri alebo exteriéri, ale ich pestovanie je náročnejšie, než klíčkovanie. Ak si však z toho urobíš novú záľubu, získaš z toho len množstvo výhod. 

Aké sú výhody Microgreens

 • Microgreens sú extrémne bohaté na vitamíny, minerály a polyfenoly (typ rastlinných antioxidantov)
 • Štúdie dokázali, že pôsobia preventívne proti kardiovaskulárnym ochoreniam (znižujú hladinu LDL cholesterolu)
 • Pôsobia preventívne proti civilizačným ochoreniam (napríklad proti cukrovke)
Jarná očista

Microgreens môžeš zakomponovať do akéhokoľvek ranného smoothie, šalátu alebo dokonca do sendvičov. Môžeš ich použiť i ako ozdobu na teplé jedlá (skvelo si rozumejú napríklad s kari).

Zdravé zelené raňajky

Raňajky nás majú dobiť energiou do nového dňa. Určite to platí aj pre tieto!

Pripravila som si pre teba aj recept na zdravé zelené raňajky v podobe smoothie. Verím, že si ich pripravíš tiež. Odporúčam podávať ihneď ako to budeš mať dohladka rozmixované. Je plné zdravých, čerstvých a chutných ingrediencií.

Ingredience:

 • 230 ml jablčná šťava
 • 1 ks citrón
 • 1 ks avokádo
 • 10 ks para orechy
 • hrsť klíčky mungo
 • 1 cm zázvor
 • 8 lístkov čerstvá mäta
 • hrsť brusnice
 • podľa chuti ľad

Postup:

Para orechy si namoč najmenej na 2 hodiny do vody. Najlepšie keď budú vo vode cez noc. Avokádo prerež na polovicu, vyber kôstku a lyžicou vytiahni dužinu. Vodu z orechov zlej a zázvor nastrúhaj na jemno. Avokádo, zázvor a para orechy daj do mixéra a po chvíľke pridaj aj všetky ostatné ingrediencie. Rozmixuj dohladka, prelej do misiek, alebo do pohárov. Ozdob čerstvými brusnicami,  semienkami, poprípade orieškami.

TIP: Mungo klíčky: Majú špecifickú arómu a po naklíčení chutia ako mladý hrášok. Majú vysoký podiel vitamínov a proteínov. Sú dobrým zdrojom vápnika, horčíka, kyseliny listovej, draslíka a vlákniny. Nutričná hodnota mungo klíčkov sa vyrovná mäsu.

Viac inšpirácií na rôzne recepty nie len s klíčkami nájdeš v mojich knihách.

Je množstvo možností, ako si dopriať klíčky i microgreens. Hranice sú určené len tvojou predstavivosťou. Smelo do experimentovania. Tento rok môže byť tvoja jarná očista iná a môžeš z nej vyťažiť oveľa viac. Výhodou klíčkov i microgreens je fakt, že si ich môžeš pokojne dopriať celý rok. 

Jarná očista ale nie je iba o zdravej strave. Ak chceš naštartovať svoj organizmus zvnútra, ale aj zvonku, určite sa zapoj do našej 7-DŇOVEJ VÝZVY Pre krajšie a zdravšie telo. Dopraj si čas venovaný sebe samej, pretože je to to najcennejšie čo si môžete dať a riaď sa heslom…

Nechudnem. Iba mením svoj životný štýl. A som šťastná!

Zdieľať: