Akcia čoskoro končí

6 pravidiel ako vychovať zdravšie deti

Zdieľať:

Určite poznáš tých milión dookola opakujúcich sa reklám o “zdravých” cereáliách plných vlákniny a kalcia, o cukríkoch plných vitamínov, o sladkostiach plných mlieka a o iných produktoch, ktoré sú určené najmä detským divákom. Deťom sa samozrejme páči predstava, že by od rodičov dostali “zdravú” stravu, ku ktorej je dokonca pribalená aj hračka a tak niekedy až s plačom presviedčajú rodičov, aby im tieto super veci kúpili. Deťom sa ťažko vysvetľuje, že reklamy nie sú pravdivé a určite by nepochodili ani prednášky o zdravej výžive a preto je len na rodičoch čo svojim ratolestiam dajú každý deň na tanier. Ako sa teda brániť pred nezdravou stravou a naučiť svoje deti, že nie všetko, čo je v reklame, je zdravé? Máme pre teba pár pravidiel, s ktorými to môžeš zvládnuť.

1. Staň sa detským psychológom a zapoj ich do hry

Výskumy dokazujú, že deti v dnešnej dobe konzumujú veľmi málo ovocia a zeleniny. Vyhýbajú sa jej doslova ako teniskám, ktoré sú “out”. Odborníci radia, že najlepší spôsob, akým svoje deti naučiť jesť ovocie, je pestovať ho doma a spolu s deťmi sa starať o vlastne vypestované sadenice a napokon i zozbierať vlastnú úrodu. Deti budú mať väčší pôžitok keď ich pochváliš za dobre odvedenú prácu a zdôrazníš im, že ovocie a zelenina, ktoré majú na tanieri sú výsledkom ich dobre odvedenej práce.

zdravsie-deti

2. Nikdy nevynechaj raňajky

Vždy uprav svojim deťom harmonogram tak, aby stihli aj raňajky. Deti by nikdy nemali ísť do školy hladné. Potrebujú energiu pre telo aj glukózu pre mozog. Výskumy ukazujú, že deti, ktoré si vybudujú stravovacie návyky majú menšiu tendenciu kupovať si hranolky, bagety a iné nezdravé jedlá v školských bufetoch. Možností na správne raňajky je veľa – mali by pozostávať z misky jogurtu (pozor na presladené jogurty a pudingy), ovsených vločiek (nie pražených, sladených ovsených vločiek a cereálií), ovsenej kaše, medu, orieškov, celozrnného pečiva so šunkou, syrom a zeleninou. Samozrejme netreba zabúdať na desiatu, obed a pitný režim dieťaťa v škole.

3. Nenúť deti do jedla proti ich vôli

Pokiaľ ti deti povedia, že už nie sú hladné a vidíš, že naozaj nenechali úplne plný tanier, tak majú zrejme pravdu a nevymýšľajú. Nie je nič horšie ako keď rodičia pchajú do detí jedlo nasilu iba preto, že nevyjedli celý veľký tanier. Aj u detí platí pravidlo, že najlepšie je jesť viac krát denne v menších množstvách. Nechceš predsa u detí vybudovať odpor k určitým druhom potravy. Podľa odborníkov platí pravidlo “trikrát a dosť”, teda vyskúšaj dať deťom s dostatočným časovým odstupom tri krát to isté jedlo a pokiaľ ho ani na tretí krát nezjedia, nemá zmysel ich nútiť.

4. Podávaj primerané porcie

Ako sme si povedali v predchádzajúcom bode, aj pre deti je najlepšie jesť viac krát denne v menších množstvách. Ak si s deťmi v reštaurácii, opýtaj sa na gramáž a poprípade rozdeľ deťom jednu porciu na dva taniere, aby si predišla plytvaniu jedlom aj peniazmi. Navyše pokiaľ máš s deťmi opačný problém a doma máš riadnych jedákov, môžeš podávať jedlo v menších miskách, ktoré naplníš po okraj a deti sa ti podarí obalamutiť koľko toho zjedli, avšak príjem kalórií máš takto pod kontrolou.

5. Rodičia majú ísť príkladom

Ďalším nepísaným pravidlom v domácnosti je pravidlo, že deti kopírujú svojich rodičov. Ak vidia, že rodičia si dajú ako prílohu na obed k pečenému kuriatku radšej kilo hranoliek namiesto zeleniny, tak je vysoko pravdepodobné, že urobia to isté. Nenechaj svoje deti konzumovať nesprávnu stravu a choď im príkladom, ak chceš, aby boli zdravé, silné a netrpeli obezitou už v mladom veku. Jasné, že keď im raz za čas kúpiš cigánsku na trhu, ktorú si dáš s nimi alebo ich vezmeš do cukrárne, tak neurobíš nič zlé. Avšak treba ich od malička učiť správnym stravovacím návykom, ktoré budeš navyše dodržiavať ty sama.

6. Vypni televízor

Ako sme spomenuli na začiatku, televízie to s reklamami už preháňajú. Čo deti neuvidia, po tom nebudú túžiť. Radšej ich vezmi na prechádzku, prihlás ich na rôzne športy alebo choď s nimi na bicykli do prírody. Nauč ich milovať šport a pohyb. Navyše na rôznych krúžkoch sa naučia disciplíne a zodpovednosti. Tréneri ich budú viesť k správnemu životnému štýlu a tiež im budú vsugerovávať, že ak chcú byť veľkí, silní a zdraví, musia jesť veľa ovocia a zeleniny, čím ti čiastočne uľahčia robotu.

Zdieľať: