Akcia čoskoro končí

7 tipov ako zorganizovať domácnosť: Rozhovor s Minidiamondblog

ako zorganizovať domácnosť

Zdieľať:

Väčšinou to tak býva, že s príchodom jari prichádza aj chuť upratovať a reorganizovať. Chceš sa aj ty konečne pustiť do veľkej reorganizácie domácnosti, ale nevieš odkiaľ začať? Dnes som si pre teba pripravila 7 rád a tipov ako zorganizovať domácnosť. Tak poďme na to.

1. Rozlúč sa s nepotrebným

Predtým ako sa pustíš do organizácie, premyli si, ktorým veciam už v domácnosti “odzvonilo”. Možno aj ty práve pozeráš na ten zimný kabát, ktorý nezmenil miesto už 3 roky, prípadne otváraš zásuvku v písacom stole so starými CD a DVD, alebo dokonca si našla kábel od … vlastne ani nevieš od čoho. Áno, každá z nás to dobre pozná. Myslíme si, že čo ak… čo ak raz sa to zíde, no málokedy tomu tak je. Preto ak aj ty uchovávaš podobné skvosty, prišiel čas sa s nimi rozlúčiť.

2. Daj veciam druhú šancu

Tento krok robíme hlavne čo sa oblečenia týka. Vymieňame s kamoškami, na sociálnych sieťach, prípadne skočíme do secondhandu. Prípadne môžeme oblečenie upcyklovať (prečítaj si: Upcyklácia oblečenia je nový trend). Ale oblečenie nie je jediné, ktoré si zaslúži druhú šancu. Doma máme rôzne veci od starých kvetináčov, cez nepotrebné škatule až k nepotrebnému nábytku. Prečo im nedať úplne nové využitie? Kopec inšpirácií ako na to nájdeš TU.

3. Skladám, skladáš, skladáme

Znie to ako klišé, ale správne poskladané veci ti vytvoria prehľad v tom, čo máš a samozrejme šetria úložný priestor. Sama to dobre poznáš, väčšinou siahaš na kúsky, ktoré sú “na vrchu” prípadne tie obľúbené. Správne zvolenou skladacou technikou ale dáš priestor aj veciam, ktoré sú zahrabané nižšie.

4. Šikovní pomocníci

Skladanie ale nestačí. Každý kúsok, prípadne každá vec si zaslúži svoje miesto. Ako ale selektovať tak, aby si nestratila prehľad? Na rad prichádzajú rôzne úložné boxy, organizéry, predelovacie police a podobne. Títo šikovní pomocníci zabezpečia, že poskladané veci si nájdu svoje stále miesto.

5. Štítky na všetko

Ďalším skvelým tipom, ako zorganizovať domácnosť je určite štítkovač. Je prínosný v šatníku, špajzi, technickej miestnosti, dokonca v chladničke. Každá krabica, box, organizér, dóza si zaslúži svoje pomenovanie. Perfektný štítkovač nájdeš napríklad TU, alebo môžeš skúsiť túto metódu a vytvoriť si jedinečné štítky.

6. Na detailoch záleží

Šperkovnice, toaletné stolíky alebo organizéry. Áno, aj maličkosti ako tvoje doplnky si zaslúžia pozornosť. Práve v týchto najmenších kúskoch mávame najväčší neporiadok. A pri tom stačí tak málo, napríklad dobrý organizér.

ako zorganizovať domácnosť

7. Už len udržať

Posledný a vlastne najdôležitejší krok, pretože tu mnoho dám zlyháva. Poznáš ten pocit, keď si v sobotu večer sadneš do kresla, pozrieš sa vôkol seba a tešíš sa aký je poriadok? Hneď na to sa ale zamyslíš: “Ako dlho vydrží?”. Verím, že aj vďaka týmto tipom sa ti to podarí :)

Marie Kondo

Na internete nájdeš veľa inšpirácií ako zorganizovať domácnosť, no novodobou priekopníčkou je určite táto sympatická dáma. Marie Kondo je japonská poradkyňa pre organizovanie poriadku, ťa presvedčí, že upratovanie je umenie.

“Visible mess helps distract us from the true source of the disorder.”

„Viditeľný neporiadok nám pomáha odvrátiť pozornosť od skutočného zdroja poruchy.“

Okrem svojich kníh, ktoré nájdete TU sa venuje taktiež prerábkam priamo u klientov doma. V podstate im zavedie systém organizácie celej domácnosti, metódou #sparkjoy vyselektuje nepotrebné a už je iba na klientoch, ako si organizovanú domácnosť udržia :)

Rady od Silvii Škultéty

Slovenskou Marie Kondo je určite táto dáma. Silvia Škultéty známa ako minidiamondblog je v tejto téme ako doma. Prednedávnom spustila takú menšiu revolúciu v skladaní. Jej profil na instagrame je doslova zážitok. Kopec inšpirácií, vychytáviek a hlavne motivácie začať si všímať viac svoju domácnosť. Ako zorganizovať domácnosť podľa Silvii? Poďme na to.

“Upratovanie už dávno nie je niečo, čo vás má uberať o nervy a energiu. Mať doma vo veciach prehľad, systém a poriadok je ŽIVOTNÝ ŠTÝL.”

Silvia Škultéty

Organizuješ, organizujem, organizujeme. Aj toto mi prvé napadne pri pohľade váš profil. Viem, že tejto tematike sa venujete už dlhšie, je to zrejmé už len z navrhnutia vášho šatníku, ale v poslednom čase pridávate perfektné tipy, ako na šetrenie a usporiadanie celej domácnosti, nie len šatníku. Čo bolo u vás takým nazvime to “nakopnutím” prípadne ako ste sa celkovo dostali k téme?

Skladaniu oblečenia sa venujem od dcérinho narodenia. Keďže mala veľa maličkého oblečenia a mala som jednu komodu, hľadala som spôsob, ako prakticky a prehľadne veci uložiť. Organizácii domácnosti sa venujem odkedy bývame v rodinnom dome. Takže už viac ako dva roky. Vždy som túžila mať vo veciach systém a prehľad, často sme sa ale sťahovali a presúvali, preto som si všetko nechala až na dom a konečne si veci uložila nastálo :) Často som mojim sledovateľom sľubovala takýto obsah, ale nikdy nebol čas a ešte nebolo všetko zorganizované podľa predstáv. Keď sa v januári kvôli pandémii opäť všetko zavrelo, povedala som si, že je vhodný čas využiť pobyt doma :) Tak to všetko začalo.

ako zorganizovať domácnosť

Každý deň vidím, že ste inšpiráciou mnohým dámam, ktoré vďaka vám menia svoje domácnosti na nepoznanie. Máte aj vy niekoho, kto vás inšpiruje?

Najviac uznávam Marie Kondo za jej nadšenie z neporiadku a radosti z možnosti ľuďom veci usporiadať. Je to veľmi jemná, milá dáma, matka troch deti a momentálne aj tehotná, no stále pracovitá a veľmi usporiadaná žena.
Ďalej ženy z The Home Edit. Aj keď sú v popredí dve kamarátky, za celým projektom stoji veľký tím a šikovní ľudia, ktorí menia domácnosti v Amerike. A ešte profil na IG Orgnaized_home :)

Vieme, že kvalitný obsah sa netvorí sám. Viete nám prezdradiť, koľko času strávite napríklad nad jedným vaším “Skladacím” videom?

Je to úplná alchýmia. Od vzniku nápadu, cez prípravu, po točenie, strihanie a hlasové nahrávanie až po uverejnenie 30-sekundového videa to celé zaberie aj 4-5 hodín. Samozrejme nedá sa mi všetko spraviť hneď, takže si obsah pripravujem po večeroch.

ako zorganizovať domácnosť

Niektoré dámy sa vzdávajú tejto organizácie z dôvodu nedostatku času, prípadne nevedia ju udržať dlhodobo. Máte pre ne nejaké tipy triky, ako organizovanú domácnosť udržať?

Dôležité je vedieť že:

  • Domácnosť si nezorganizujete za jeden deň, víkend dokonca ani mesiac. Je to dlhý proces postupného triedenia a usporiadania vecí.
  • Dôležité je používať organizéry a boxy, ktoré zabezpečia veciam takzvaný domov a treba sa naučiť vrátiť veci vždy na svoje miesto.
  • Všetky zorganizované úložné boxy, škatule a organizéry si oštítkovať a pomenovať ich obsah, aby ste ich kedykoľvek našli a vrátili kam treba.
  • Správne zorganizovaná domácnosť Vás oberie o nejaký čas, ale za odmenu Vám dá neskôr množstvo času na iné aktivity a oddych s rodinou.

Silvi viem o vás, že ste sa rozhodli napísať aj knihu, ktorej sa mimochodom neviem dočkať. Čo bol u vás ten moment, pri ktorom ste si povedali “Áno, idem do toho!”?

Spúšťačom boli reakcie žien na zahraničnú knihu, ktorá ma inšpirovala v organizovaní domácnosti. Prišlo mi veľa správ s tým , že je veľká škoda, že kniha je v angličtine a tiež reakcie na moje videá, že by potrebovali aj presný fotopostup a všetko pokope ;) A to bol impulz začať tvoriť fotopríručku.

Silvi, ďakujem krásne za motivujúce odpovede. Určite pokračujte v tom, čo robíte. Sama som už na vaše rady preorganizovala niektoré veci v domácnosti. Už teraz sa tešíme sa na ďalšie inšpirácie vo vašom podaní a taktiež na vašu knihu :)

Ako zorganizovať domácnosť? So Silviou úplne jednoducho. Určite sledujte jej profil na instagrame Minidiamondblog.

Zdieľať: