Akcia čoskoro končí

Vintage štýl: Kde sa vzal a podľa čoho ho spoznáte?

Zdieľať:

Vintage štýl

Nosia ho mladí aj dospelí, herecké aj módne ikony, ženy aj muži. Vintage štýl. Čo presne vlastne tento termín znamená a ako sa oblieka človek, ktorý vintage štýl vyznáva? To sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Za všetkým stojí víno

Termín “vintage” pochádza z angličtiny a označuje čokoľvek historického, výberového či archívneho. Nie preto divu, že v minulosti sa používal najmä v spojitosti s kvalitným vínom. Neskôr ho ľudia začali skloňovať aj v súvislosti s nábytkom a dekoráciami, do módy potom prestúpil v polovici 20. storočia. A dnes už sa do vintage štýlu štylizujú milióny ľudí po celom svete. Prečo vlastne?

Zo suchej definície módneho vintage vyplýva, že sa jedná o oblečenie cca 20 – 100 rokov staré, ktoré vyniká svojou kvalitou, spracovaním a často aj značkou. Nejde teda o žiadne retro, kedy sa nové kúsky inšpirujú štýlom z 30., 50. alebo 70. rokov. Vintage oblečenie je originálne, staré, kvalitné – objavené v zaprášenej truhlici vašej prababičky na pôde rozpadajúce sa stodoly.

Vintage sukňa

Jedná sa o výnimočné, takmer muzeálne kusy, ktorých nosenie je rovnakým rozmarom a luxusom, ako popíjanie 50ročnej whisky alebo archívneho vína. Vintage je všetko oblečenie, ktoré už v čase svojho vzniku malo vysokú hodnotu a túto si zachovalo až dodnes. Točí sa najmä okolo slávnych módnych značiek ako Chanel alebo Dior. Vintage môže byť typická kožená bunda, tzv. “krivák”. Alebo kabelka z pravej krokodílej kože. Alebo… doplňte si sami.

Doba sa mení

V predchádzajúcich odsekoch sme hovorili o vintage v pravom slova zmysle. Dnes už sa však v módnom priemysle tento význam mení – a za vintage mnohokrát považujeme všetko, čo nepochádza z aktuálnej kolekcie. V množstve obchodov s oblečením dnes nájdete špeciálnu kategóriu nazvanú vintage, v ktorej nájdete oblečenie a módu inšpirovanú nielen celým minulým storočím, ale často aj kúsky len 5 alebo 10 rokov staré.

Či ich považujete za ozajstné vintage alebo nie – to už záleží hlavne na vás.

Foto by: Lascana.sk

Zdieľať: