Akcia čoskoro končí

Prírodná alternatíva retinolu: Bakuchiol – spoznajte jeho výhody

Bakuchiol

Zdieľať:

Retinol je vo svete anti-aging kozmetiky považovaný za zázrak. Jeho hlavná úloha spočíva v stimulácii tvorby kolagénových vlákien a elastínu. Pravidelné používanie retinolu zabezpečí, že tvoja pokožka bude na dotyk jemná a vyhladená. Retinol je jednou z foriem vitamínu A a prisudzuje sa mu i funkcia neutralizácie voľných radikálov, čo spomaľuje samotné starnutie pokožky. Dosť však bolo vedeckých faktov, poďme sa zamerať na prax. Ak sa pohybuješ vo svete prírodnej kozmetiky a hľadáš prírodnú alternatívu retinolu, objav Bakuchiol. Dokáže poskytnúť tvojej pleti rovnaké benefity ako oslavovaný retinol. V mojom dnešnom článku sa o ňom dozvieš viac. 

Nevýhody retinolu – dôvody, prečo ho mnoho dám vyradí zo svojej rutiny 

Možno ti už na začiatku vyvstala v mysli dôležitá otázka. Prečo meniť retinol za Bakuchiol. Nuž, každá chemická substancia nesie so sebou výhody i nevýhody. Retinol nie je výnimkou. Dlhodobé používanie retinolu so sebou môže niesť niekoľko nevýhod: 

  • začervenanie pokožky 
  • šupinatá a drsná pokožka 
  • jednoduchšie poškodenie pokožky 
  • pokožka citlivá na slnečné žiarenie 
  • podráždenie pokožky 

Varovné príznaky môžu znamenať, že používaš retinol nesprávne alebo používaš produkt, ktorý sa vyznačuje príliš vysokou koncentráciou retinolu. Symptómy, ktoré opisujem vyššie, sa však môžu objaviť i po dlhodobom používaní retinolu. Možno je pravý čas dať si od používania retinolu pauzu a siahnuť po prírodnej alternatíve, ktorá ti dokáže priniesť rovnaké benefity. 

Bakuchiol – poskytne ti všetky výhody, ktoré očakávaš

Dnes sa v mnohých smeroch pokúšame vydať cestou prírodnej kozmetiky. Látky, ktoré pochádzajú z prírody (nie sú výsledkom chemických reakcií v umelom prostredí laboratória), si často rozumejú i s citlivou pokožkou viac. Bakuchiol bol prvýkrát objavený v roku 1966 v rastlinách Psoralea corylifolia. Dnes je mimoriadne cenený kozmetickým priemyslom, pretože oplýva rovnakými výhodami ako známy retinol. Okrem toho však v sebe skrýva ešte niečo viac. 

Výhody Bakuchiolu, ktoré by si mala poznať: 

  • vyniká antimikrobiálnymi a protizápalovými vlastnosťami: pomáha bojovať proti zápalovým procesom, ktoré môžu byť príčinou akné vo vyššom veku 
  • redukuje vrásky a hyperpigmentáciu: v tomto bode má rovnaké účinky ako retinol 
  • spomaľuje rozpad kolagénových a elastínových vlákien v pokožke 
  • funguje ako antioxidant: spomaľuje starnutie pokožky neutralizáciou voľných radikálov 

Výhodou Bakuchiolu je tiež jeho stabilita – v porovnaní s retinolom je bakuchiol stabilnejšou substanciou. Bakuchiol objavuje svoje uplatnenie nielen v anti-aging produktoch, ale javí sa i ako sľubná alternatíva v prípade liečby akné. Zaujímavosťou je, že Bakuchiol nie je žiadnym nováčikom v prípade starostlivosti o pleť. Rastlina, z ktorej je táto chemická látka získavaná, je často používaná i v ajurvéde. Podľa posledných zistení vyniká Bakuchiol rovnakou účinnosťou ako retinol. 

Použitie Bakuchiolu – kedy sa javí ako najlepšia alternatíva? 

Bakuchiol si získava stále viac pozornosti, pretože má menej vedľajších účinkov ako retinol. Samozrejme, i v prípade Bakuchiolu môže vzniknúť alergická reakcia (najmä ak je táto látka obsiahnutá priamo v rastlinnom extrakte, ktorý je súčasťou kozmetického produktu). Na druhej strane je však Bakuchiol bezpečnejšou možnosťou a odporúča sa najmä pre tehotné ženy, ktoré doteraz produkty s obsahom retinolu používali. Rovnako je dobrou voľbou i pre dámy s citlivou pleťou. 

Ak i ty bojuješ s vedľajšími účinkami retinolu, skús ho vo svojej rutine nahradiť práve produktami s obsahom Bakuchiolu. Verím, že svoje rozhodnutie nebudeš ľutovať. Príroda nás nikdy neprestane prekvapovať bohatstvom, ktorým oplýva. 

Zdroje: https://www.allure.com/story/what-is-bakuchiol-retinol-alternative https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/is-retinol-safe https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29947134/ https://labmuffin.com/bakuchiol-better-than-retinol/

Zdieľať: