Akcia čoskoro končí

Ako ovládnuť svoj čas a nepodľahnúť stresu + príbeh inšpiratívnej Vierky Duškovej, ktorá spojila záľubu s prácou

Zdieľať:

Každodenný zhon, nápor nesplnených úloh, starostlivosť o rodinu, práca, vzťahy… Myšlienky lietajú obrovskou rýchlosťou, vzniká chaos. Telo podlieha únave a cítiš, že sa blíži zlyhanie. Dlhodobý stres máva ťažké následky, ako sú výbuchy hnevu, smútok a depresia, choroby. Je načase ho zo svojho života aspoň čiastočne eliminovať. Poďme sa teda pozrieť ako ovládnuť svoj čas a nepodliehať stresu.

Najčastejšia príčina stresu: Sociálny tlak

Spoločnosť na nás, ženy, neustále tlačí. Vyžaduje sa od nás dokonalosť v každom smere. Žiť len pre druhých a v žiadnom prípade nemyslieť na seba. Postarať sa partnera, následne o rodinu, aby deti mali všetko a boli dobre vychované. Mať perfektne čistú domácnosť, navarené výborné a zdravé jedlo každý deň. Páčiť sa ostatným. Byť dokonale upravená, štíhla, milá, krásna, vzdelaná, pracovitá a hlavne vždy s dobrou náladou. A my sa tak veľmi snažíme tento ideál napĺňať. Pritom zabúdame na to, čo chceme my a strácame svoju identitu. 

STOP! Dokonalosť neexistuje. Nauč sa povedať NIE tlaku okolia, uvoľni sa, plánuj každý deň a vždy si nájdi chvíľku pre seba. Len tak ovládneš svoj čas.

3 overené tipy ako ovládnuť svoj čas

1. Uvoľni sa. Nepremýšľaj nad tým, čo si o tebe myslia ostatní a sústreď sa na svoje vlastné priority.

2. Plánuj. Improvizácia vytvára stres, tak ako aj nečakané udalosti. To, čo vieš ovplyvniť si starostlivo naplánuj. Rátaj pri tom, že ti príde do cesty niečo nečakané – život je už raz taký. Nad všetkým nemáme kontrolu a to je v poriadku. Avšak je veľa aktivít, ktoré si môžeš naplánovať a predídeš stresu. 

3. Mysli na seba a svoje sny. Frustrácia z nenaplneného života bolí. Často si predstavuješ si, že sa nachádzaš niekde úplne inde zatiaľ čo ostávaš v kolotoči domácich prác alebo stresujúceho zamestnania? Pokús venovať aspoň hodinku denne tomu, po čom najviac túžiš – čo ťa napĺňa a kedy si sama sebou?

Poznám ženu, ktorá je vždy usmiata, dobre naladená a plní si svoje sny. Je to Vierka Dušková. Nedávano vyhrala prvé miesto v ankete Superbloger 2019 v katerógii Krása. Chcela som zistiť, aký je jej kľúč ku spokojnému životu  a zároveň obohatiť tento článok aj pohľadom inej ženy. Nech sa páči, inšpirujte sa jej príbehom.

V prvom rade ti gratulujem ku výhre Superbloger 2019 v kategórii Krása. Kedy si začala písať svoj blog My New Beauty Book a čo ťa k tomu viedlo? Spomínaš si ešte na tvoj úplne prvý článok?

Ďakujem, výhra ma úprimne prekvapila! Dokonca som pôvodne myslela, že sa mi na galavečer z Prahy ani nepodarí prísť, ale Veronika – organizátorka celej súťaže, ma nakoniec prehovorila a teda musím uznať, že to stálo za to! Blog píšem už vyše 8 rokov, takže aj táto výhra bola pre mňa odmenou za všetok čas, ktorý som blogu a všetkému okolo venovala. Prvý článok bol určite moja vtedajšia zbierka kozmetiky. Vtedy mi prišlo, že mám toho obrovské množstvo, pričom to bolo pár paletiek, makeupov a rúžov ☺ Zdieľať môj koníček som začala hlavne preto, že už vtedy som si líčenia fotila a tieto fotky som nemala kde publikovať. Taktiež sa mi páčila komunita, ktorá okolo blogovania vznikala. 

https://www.instagram.com/p/B7_zb21HZE8/

Viem, že ti je blízka biológia a vyštudovala si farmáciu na Univezite Komenského v Bratislave. Aktuálne však žiješ v Prahe a s priateľom ste si otvorili kaviareň Lights Coffee s úžasným konceptom a charitatívnym podtónom. Čo vás k tomu celému viedlo? Aká je tvoja úloha v kaviarni?

Po skončení vysokej školy sme odišli na mesiac do Toskánska ako dobrovoľníci na agroturistickú farmu. Tam sme mali veľa času rozmýšľať, čo by nás pracovne po návrate najviac bavilo a keďže sme ani jeden zatiaľ neplánovali zostať v obore, ktorý sme vyštudovali (priateľ je politológ), tak sme sa zhodli, že by sa nám páčilo mať niečo vlastné a spoločné. A keďže sme obaja vášniví navštevníci kaviarní, tak padľa voľba práve na podnikanie tohto druhu, aj keď sme predtým ani jeden v gastronómii nemali skúsenosti. Tak sa zrodil nápad na vznik Lights Coffee. A keďže sme cítili potrebu okrem vlastnej realizácie pomáhať aj tým, ktorí to také jednoduché nemajú, tak sme sa rozhodli pre charitatívny koncept našej kaviarne. Každý mesiac vyberáme inú organizáciu, ktorú zákazníci svojou návštevou u nás podporia. Z každej účtenky putuje fixná čiastka 10 Kč na tento účel.

Ťažko sa popisuje, ktorá úloha v rámci kaviarne je tá „moja“, keďže by sa dalo povedať, že sme si kaviareň sami navrhli, nadizajnovali logo a vizuál a z veľkej časti sme si priestor aj vlastnoručne zrekonštruovali, takže všade vidíme kus našej spoločnej práce. Každopádne momentálne trávim čas hlavne za kávovarom a komunikáciou so zákazníkmi. 

https://www.instagram.com/p/B4kyFfOHk_t/

Aké je to podnikať s partnerom? Darí sa vám oddeliť prácu od súkromia?

Sami sme boli zvedaví, ako to na náš vzťah bude vplývať, ale ani po takmer roku toto rozhodnutie neľutujeme. Zhodli sme sa, že jeden bez druhého by sme to nezvládli, keďže začiatky s hľadaním a prípravou priestoru boli náročné a práve vzájomná opora nás prinútila nevzdať to. Prácu od súkromia sa úplne oddeliť nedá, pretože často riešime veci ohľadom kaviarne aj doma, ale na druhej strane si vieme vyhradiť spoločný čas aj mimo všetkých pracovných záležitostí a ísť napríklad na výlet, večeru alebo do kina bez toho, aby sme rozoberali prácu. Avšak tým, že nás naša práca baví, často sa aj vo voľnom čase inšpirujeme na iných miestach a diskutujeme, čo by sme mohli vylepšiť, vyskúšať, zmeniť… Je to neustály proces, ale to je na tom to najzaujímavejšie.

https://www.instagram.com/p/B06jCXsnNhl/

Musí byť náročné nájsť rovnováhu vo všetkých tvojich aktivitách. Venuješ sa úspešnému blogu, tvoríš krásne vizuály a fotografie na sociálne siete, prevádzkuješ kaviareň… Vieš si nájsť čas len pre seba a oddych? Ako sa ti to darí? 

Ďakujem za také milé slová ☺ Čas pre seba si našťastie stále nájsť viem a uvedomujem si, že je dôležité niekedy vypnúť a že určité veci počkajú. Večer si zvyknem zacvičiť jógu, čo mi pomáha nie len psychicky ale aj na bolesti chrbta. Taktiež si rada raz za týždeň doprajem domáce spa, kedy si aplikujem rôzne masky, spravím si nechty, prečítam si knihu alebo vypočujem podcasty, na ktoré bežne čas nemám. Občas si ideme večer sadnúť s kamarátkami, čo je pre mňa tiež vlastne čas vyhradený pre mňa, keďže ho netrávim ani s partnerom a ani v kaviarni. 

https://www.instagram.com/p/B_24qh7ne-6/

Poraď, ako si ty plánuješ svoje aktivity a určuješ priority?

Klasický diár bol vždy alfa a omega mojej organizácie. Čo v ňom nebolo zapísané, ako by neexistovalo. Využívam ho aj teraz, plus si nejaké krátke zoznamy úloh píšem aj do poznámok v telefóne, odkiaľ ich postupne po splnení vymazávam. Čo sa týka priorít, tak momentáne je to určite kaviareň, ale zároveň sa stále snažím venovať aj blogu, líčeniu a sociálnym sieťam, takže je to opäť o naplánovaní a zorganizovaní času. Veľa článkov na mojom blogu vzniká práve v našej kaviarni, takže sa dajú aj tieto dve aktivity pekne spojiť. 

Si vždy usmiata a pozitívne naladená. Dá sa povedať, že je to tvoj kľúč ku životu bez stresu? Alebo mávaš aj ťažšie chvíle? Čo ťa dokáže “rozhodiť” a naopak – čo ti pomáha dostať sa zo zlej nálady? 

Nepovedala by som, že vždy, ale väčšinou to tak našťastie naozaj je ☺ Čo sa týky stresu, našťastie som nikdy nepatrila k tým, ktorý by stresovali z maličkostí a napríklad ani počas vysokej školy som mu nepodliehala nejak často. Snažím sa na veci pozerať z tej lepšej stránky a nezaoberať sa príliš vecami, ktoré sama neovplyvním. 

Rozhodiť ma dokážu väčšinou jednania so štátnymi inštitúciami, ak sú tam zamestnaní neinformovaní ľudia, ktorí nevedia poradiť a ešte k tomu sú neochotní dané informácie zistiť. Naozaj nemám rada, keď namiesto toho, aby sa nejaká vec vyriešila rýchlo, musím stráviť hodiny googlením a strácať čas tým, čo by kompetentná osoba mala vedieť.

Z neproduktívnej nálady mi pomáha zavrieť instagram a odložiť telefón. Niekedy si treba pripromenúť, že bezduché scrollovanie instagramu nie je najlepšie využitie času. A zo zlej nálady mi pomáha dobré jedlo, cvičenie a prechádzka na čerstvom vzduchu. 

https://www.instagram.com/p/CAdbUOan0yR/

Je dokázané, že sociálny tlak najčastejšie vytvára stres u žien. Aká je tvoja skúsenosť alebo názor?

Všimla som si, že je táto téma na sociálnych sieťach často diskutovaná. Ja osobne tlak na moju osobu v tejto súvislosti nepociťujem, čo je možno tým, že moje okolie vie, že sa do vlastnej rodiny zatiaľ nehrniem a nikdy som netúžila založiť rodinu čím skôr tým lepšie. A tak by to malo podľa mňa byť, ľudia by sa nemali starať o osobný a intímny život druhých a dávať nevyžiadané rady a odporúčania na to, kedy je správny čas na svadbu či rodinu.

Kedy sa cítiš najlepšie?

Pri cestovaní a spoznávaní nových miest! Menej nákladná varianta na super pocit je, keď prídem domov, prezlečiem sa do domáceho oblečenia, vlasy si zagumičkujem do drdolu a  dám dole všetky šperky. To sú veci, ktoré robím po príchode domov v priebehu prvých minút, až potom je na rade všetko ostatné ☺

Aké máš plány a výzvy na najbližšie obdobie? 

Chcela by som sa opäť vrátiť k líčeniu, primárne neviest, ktorému som sa intenzívne venovala na Slovensku. Momentálne je v procese tvorba webovej stránky a dúfam, že sa mi dostane príležitosti skrášľovať ženy aj tu v Prahe.

https://www.instagram.com/p/BxxqEQkCMHH/

Ďakujem, že za tvoje odpovede a inšpiratívne názory. Spoznajte Vierku viac cez jej blog a instagram @kesulatko , kde pravidelne pridáva zaujímavé príspevky nielen zo sveta krásy.

Zdieľať: