Akcia čoskoro končí

Upcyklácia oblečenia je nový trend: Aj takto môže vyzerať tvoja stará rifľovka

Zdieľať:

Nadmerná produkcia odpadu sa stala Achillovou pätou našej spoločnosti. Ak sa pozeráme na módny priemysel nezainteresovanými očami, vnímame len krásu a lesk. Pod povrchom sa ale ukrýva rýchla produkcia oblečenia, ktoré príliš dlho nevydrží, je vytvorené detskými pracovníkmi v neľudských podmienkach, na jeho výrobu sú spotrebované hektolitre pitnej vody a vypustené tony chemických látok. Dnes si každý z nás uvedomuje, že tento systém je neudržateľný. 

Na scénu prichádza slow fashion nesúca so sebou nadčasové kúsky, ktoré majú minimálny dopad na životné prostredie. Dôraz sa kladie i na fakt, aby boli vyrobené pracovníkmi vo vyhovujúcom prostredí, ktorí získavajú za prácu mzdu. Staro-novým pojmom je momentálne upcyklácia oblečenia, ktorá si rozhodne zaslúži Tvoju pozornosť. Všetko, čo o nej potrebuješ vedieť, Ti prezradím v dnešnom článku :)

Čo je to upcyklácia oblečenia?

Poznáš ten pocit, keď sa ti v šatníku povaľujú kúsky, ktoré už neplánuješ nosiť? Mnoho ľudí ich jednoducho zbalí a zanesie do zberných kontajnerov (v horšom prípade končia kúsky v komunálnom odpade). Čo tak im vdýchnuť nový život? Upcyklácia oblečenia je pojem, ktorý definuje vytvorenie nových kúskov oblečenia z tých, ktoré už vlastníš. Ak si napríklad majiteľkou košele, ktorú už nosiť nechceš, ale zároveň je materiál stále v poriadku a nevykazuje známky opotrebovania, môžeš z nej vytvoriť krásnu novú sukňu. 

Pozri si aj: Ako uskladniť letné oblečenie: tieto rady ti pomôžu

Najčastejšie nápady, ktoré Ti umožnia upcyklovať oblečenie: 

  • Pánska alebo dámska košeľa premenená na rozkošné šaty 
  • Detské tričko ušité zo staršieho detského body 
  • Vlastná bavlnená taška vytvorená zo zvyškov starých tričiek 
  • Pridané nové aplikácie v podobe výšiviek, flitrov či odznakov na jednoduché basic kúsky 
  • Predĺženie tričiek alebo šiat pomocou pridania čipky na spodný okraj
  • Z jedného kúska vzniklo 6 módnych kúskov

Prečo upcyklovať oblečenie? 

Možno sa práve zamýšľaš nad tým, prečo by mala byť upcyklácia oblečenia súčasťou tvojho života. V prvom rade si každý z nás musí uvedomiť, že odpad zahlcuje prostredie, v ktorom žijeme. Hromadné skládky sa rozprestierajú na miestach, kde by za iných okolností mohli vyrásť parky či oddychové zóny. Územie, na ktoré je skládky potrebné umiestniť, sa stále zväčšuje. Chemické látky, použité na výrobu oblečenia, sú vypúšťané do vodných tokov alebo kontaminujú pôdu. Sú zodpovedné za masové úhyny mnohých živočíšnych a rastlinných druhov. Na ušitie oblečenia je potrebné spotrebovať množstvo pitnej vody. Pre Tvoju lepšiu predstavu – na výrobu jedného bavlneného trička je spotrebovaných až 2 700 litrov vody. 

Nechceme tolerovať ani detskú a otrockú prácu. Modely hneď niekoľkých značkových spoločností sú šité v Indii, Bangladéši alebo Vietname pracovníkmi, ktorí často nie sú plnoletí a za svoju prácu dostávajú minimálnu alebo žiadnu mzdu. 

Upcyklácia oblečenia a jej výhody

Na jednej strane samozrejme stoja výhody v podobe zníženia ekologického dopadu módneho priemyslu na našu planétu. Na strane druhej si v podstatnej miere oddýchne i tvoj bankový účet. Veľkou nevýhodou fast fashion je produkcia extrémne nekvalitných kúskov, ktoré nedokážu vydržať jediné pranie. Slow fashion však produkuje kúsky z kvalitných materiálov, a preto ak ich začneš vylepšovať podľa svojich predstáv, nemusíš sa báť zrady materiálu. 

Mala by si však vedieť, že vďaka upcyklácii získavaš oveľa viac. Vytváraš si módne kúsky, ktoré sú jedinečné. Len ty poznáš najlepšie svoj módny vkus, preferencie a nároky. Žiadna módna značka Ťa nepozná tak, ako sa poznáš Ty sama. A preto pre Teba nikdy žiadna nevytvorí kúsky, ktoré by dokonale odrážali Tvoju osobnosť. Upcyklácia Ti môže pomôcť vyjadriť svoje názory i životné postoje. S jej pomocou sa môže Tvoja osobnosť dokonale odraziť i v štýle, ktorý preferuješ, a v kúskoch, ktoré nosíš. 

Aj na Slovenku máme dámy, ktoré sa venujú práve upcyklácií oblečenia. Jednou z nich je aj Romi, ktorá sa zameriava hlavne na upcykláciu rifľových búnd. Už dlhšie ju sledujem na Instagrame a je mi veľkou inšpiráciou v eko témach. Preto som jej položila pár otázok, aby inšpirovala aj vás :)

Prečo a ako si sa dostala k téme upcyklácie? Kedy si si viac začala uvedomovať potrebu upcyklácie, prípadne bola vždy súčasťou tvojho života?

Upcyklovanie bolo asi vždy súčasťou môjho života, len som netušila, že sa to tak volá. Že sa to vôbec nejak volá. Bavilo ma napríklad dať ešte šancu roztrhaným teniskám v poslednom štádiu života, zo starých zošitov zošívať si nové, z tehotenského džínsového overalu objaveného v sekáči ušiť si letný. Bavili ma tie výsledky vytvorené z niečoho, čo by už iný šmaril do koša. 

Že ako ľudstvo máme problém som vedome precitla asi pred troma rokmi. Uvedomila som si, že niečo je s nami asi zle, keď nechceme/ nepotrebujeme/ vyhadzujeme také kvantum stále využiteľného a pekného oblečenia a nákupné centrá sú súbežne s týmto plytvaním stále plné. Že to takto nechcem. Uvedomila som si, že tvoriť chcem, ale môžem to robiť inak. Môžem tvoriť z niečoho, čo už tu máme a tým aspoň trošku odbremeniť prírodu.  Nechcem podporovať tento štýl života a práve naopak ukazovať, že sa to dá aj inak. 

https://www.instagram.com/p/B32bir0hPsh/

Z tohto vznikla aj potreba zaujímať sa viac aj o hĺbku vecí, začala som žiť trošku udržateľnejšie a podstatne znížila svoj konzum. Keď človek začne prichádzať na to, čo všetko je za výrobou jednotlivých vecí, rozmýšľa koho a čo svojou peňaženkou podporí. Začala som viac zdieľať a dodnes ma baví, keď niekto precitne tak, ako sa to stalo mne pred troma rokmi.  

Ako a kedy vznikol tvoj projekt deal.with.nature_romi.elischer?

Vznikol, ako vravím, cca pred troma rokmi na intrákovej izbe. Tento príbeh som spomínala už viackrát, ale je to taký ten okamih, na ktorý nezabudneš a rada si pripomínaš. Bola som akurát na izbe sama, ľahla som si večer do postele a vtedy mi napadlo, že budem maľovať na rifľovky z druhej ruky. Vymyslela som názov, dokonca aj logo a myslela som na tú jednu rifľovku, ktorá mi visela v skrini, že ňou hneď ráno začnem. Vymyselala som celý koncept a celú noc do siedmej rána som nespala. Taká som bola nadšená a nedočkavá.  

https://www.instagram.com/p/B7bMgQ1neB0/

V rámci tvojho projektu sa venuješ zmene starých kúskov na kúsky jedinečné. Prečo si sa začala venovať práve rifľovým bundám?

Môj pôvodný plán bol upcyklovať bundy a hocičo ďalšie. Chcela som proste meniť staré veci na nové. Som typ človeka, čo má nekonečno nápadov a každý z nich chce zrealizovať, len akosi mu chýbajú ďalšie životy. :D Veľmi rýchlo som si uvedomila, že ak chcem niečo robiť dobre, musím sa tomu venovať naplno. Len tak sa človek zlepšuje a posúva. Vybrala som si rifľovky, lebo sú z môjho pohľadu ako materiál hodné času, ktorý do každej investujem. Asi ma ovplyvnila aj tá moja prvá, ktorá visela v skrini.  

https://www.instagram.com/p/B9SIhnCHXDR/

Ako hľadáš vhodné bundičky na maľovanie?

Na začiatku som si obiehala sekáče osobne, ale je to všetko o náhode. Keď už človek potrebuje konkrétne číslo, konkrétnu farbu a strih, tak je šanca takmer nulová. Preto čoraz viac využívam internet a lustrujem. Bazáre, fejsbuky, instagramy. Hľadám a stojí to veľa času nájsť niečo pekné a zároveň kvalitné, ale tých vecí, ktoré vyhadzujeme je bohužiaľ tak veľmi veľa, že nakoniec sa vždy dopátram k tej správnej. Kto chce, môže mi dať aj bundu zo svojej skrine. Moja jediná podmienka je, aby si zákazník nekupoval kvôli účelu maľby odo mňa novú, ale rada mu refrešnem tú, čo už doma má. 

https://www.instagram.com/p/CA4-r5eHO4H/

Každý tvoj kúsok je originálny, ale máš medzi svojimi výtvormi aj tzv. srdcovku?

Keď si začnem hovoriť, že toto je srdcovka, tak hneď za tým ide … alebo táto? :D Aj hentá bola super. Nemám. Tým, že každá má príbeh, každý si pamätám, každého človeka za tým príbehom si pamätám. Každá je pre mňa vzácna :)

https://www.instagram.com/p/CAW5KowHEbr/

Ďakujem za inšpiratívne odpovede. Určite pokračuj v tom, čo robíš. Z každého tvojho vytvoreného kúsku srší neopísateľná emócia. Som rada, že sme spolu otvorili tému upcyklácie, ktorej by sa malo určite rozprávať viac :)

Zdieľať: