Akcia čoskoro končí

Petra Toth: Mojou inšpiráciou je pôvodná slovenská kultúra

Zdieľať:

petra-toth-wp-thumbSlovenská šperkárka, úspešná dizajnérka šperkov. Šperky od nej milujú nielen známe ženy ale aj my, pretože sú krásne, jedinečné, nadčasové, svieže a vyrážajú dych. Presne tak ako ich stvoriteľka. Predstavujeme vám úžasnú Petru Toth z ateliéru PETRA TOTH JEWELLERY.

Prečo práve tvorba šperkov? Ako ste sa dostali k navrhovaniu šperkov?
Ak sa poohliadnem dozadu k začiatku, tvorba šperkov je zrejme mojim osudom, s ktorým som sa narodila. Pamätám si, že už ako malé dievčatko som sa hrávala s maminou šperkovnicou a hrala sa s perlovými náhrdelníkmi, kým sa mi ich podarilo roztrhnúť, aby som sa roztrhnutie snažila pred maminou zakamuflovať skúmala som ako sa dajú opäť navliecť, takže vlastne niekde tam sa to všetko začalo. Vzťah ku šperkom som mala od útleho detstva, fascinovali ma napríklad odlesky kryštálu a na svet som sa často pozerala cez brúsené fazetové sklíčko, ktoré som si zvesila dolu z kryštálového lustra, ktorý v tom čase mala doma moja babička. Takto sa začal písať príbeh šperkov Petra Toth..

Aká bola cesta Petry k Petra Toth Jewellery?
Je to každodenný boj, ako čokoľvek iné. Ak chce byť niekto úspešný musí na sebe denno denne pracovať. V dobe, keď sa výroba mojich šperkov zmenila z hobby na prácu to bolo najťažšie, ale každým rokom sa zlepšuje povedomie zákazníkov a my sa môžeme tešiť z rozrastajúcej sa rodiny klientov.

petra-toth-1

V čom presne spočíva práca dizajnérky šperkov?
Možno sa budete čudovať, ale čas, ktorý venujem výrobe šperkov je len zlomok toho čo všetko obsahuje moja práca. Okrem navrhovania a výroby šperkov moja práca spočíva v organizovaní fotení, módnych prehliadok, administrácie stránky, komunikácie so zákazními, riešenie rôznych projektov a marketingu. To všetko musím zabezpečiť aby značka fungovala tak ako má.

Čo vás inšpiruje pri tvorbe?
Mojou inšpiráciou je pôvodná slovenská kultúra vo všeobecnosti a hlavne slovenský ľudový ornament ktorý sa snažím náležite stvárniť v šperku, vniesť do neho prvky typické pre našu kultúru, farebnosť a taktiež zakódovať do neho isté poslanie, nejakú „reč“. Reč o časoch, ktoré k nám prichádzajú z čoraz väčšej diaľky, lebo dedičstvo tradícií a slovenského ľudového ornamentu starne rýchlejšie ako kedykoľvek pred tým, bledne nám v pamäti a aj v srdci. Predsa: „Človek bez úcty k tradícii je ako strom bez koreňov, najmenší nápor ho ľahko vytrhne z podstaty“.

petra-toth-2

Vy a tradícia. Prečo práve tento smer?
V minulosti som prešla rôznym umeleckým vývojom, avšak tradícia sa mi stala akousi prirodzenou cestou, ktorú som musela veľmi dlho hľadať. S mojim manželom sme sa pred pár rokmi presťahovali na vidiek a vtedy som pomaličky začala objavovať čaro nášho folklóru. Niekedy človek musí pár krokov odstúpiť aby detajlnejšie videl to čo má pred očami :)

petra-toth-3

Ktorý materiál najčastejšie preferujete pri práci?
Materiály používané v ateliéry Petra Toth, sú širokospektrálne a v tradičnom šperkárskom ponímaní v celku netradičné, čo sa týka ich kombinácie. Okrem drahých kovov, ako sú zlato, striebro, často používame menej nákladné kovy, ako je oceľ a mosadz, tieto sú aj cenovo dostupnejšie pre našich zákazníkov a pritom nestrácajú nič na svojej výtvarnej hodnote a celkovom vyjadrení oproti drahým kovom. Veľmi obľúbeným a priam až charakteristickým materiálom pre náš ateliér je kryštál v jeho nesmierne variabilnom prevedení či sa už jedná o spektrum farieb, alebo jeho foriem a rezov. Avšak doposiaľ najrevolučnejším materiálom, ktorý v poslednej dobe s obľubou používame je vyšívaná výšivka vo forme stuhy s tradičným slovenským ľudovým motívom. Práve tieto originálne stuhy v kombinácii s kovom pôsobia viac ako luxusne a stretli sa s obrovským úspechom najmä na zahraničných trhoch, ktoré doslova bažia za tradičnými a pritom originálnymi oku lahodiacimi šperkami.

Kedy sa vám tvorí najlepšie?
Proces mojej práce je akoby nárazový, jedno obdobie dizajnujem a druhé zase vyrábam a ďaľšie manažujem. Cez zimu je najviac práce pretože to je sezóna nás šperkárov. V lete je trochu oddychu, ale ja to vždy využijem na prácu na veciach, ktoré som v sezóne nestihla.
Ale oddych znamená, že namiesto 14tich hodín denne pracujem len 8.

petra-toth-4

Aký šperk by podľa vás mala vlastniť každá žena?
Taký, ku ktorému sa viaže nejaký príbeh. Ženy by nemali pristupovať k šperkom ako ku spotrebnému tovaru. Veď práve v šperku je zakódovaná tá najkrajšia symbolika najdôležitejších chvíľ nášho života.

Ktorý šperk je pre vás ten najvzácnejší?
Určite ten prvý. Vytvorila som sponu do vlasov pre moju kamarátku. Mali sme asi 6 rokov a ona ju dodnes archivuje.

petra-toth-6

Aká je definícia ženy, ktorá nosí vaše šperky?
Moje klientky ktoré nosía šperky Petra Toth sú odvážne, sebavedomé, tvorivé, zmyselné, výnimočné, cieľavedomé, citlivé, milujúce prirodzenú kásu. Moje šperky len podtrhávajú všetky tieto vlastnosti.

Ktoré kombinácie šperkov sú podľa vás nevhodné?
To záleží od stylingu, ale vo všeobecnosti by sa nemali kombinovať dva a viac výrazných šperkov naraz.

petra-toth-7

Ako prebieha proces výroby šperku?
Od prvotného nápadu, následného výskumu, nákresu, prototypu, testu, výroby, nafotenia kampaní až po dobu kedy sa šperk ocitne na pultoch predajní prejde v priemere trištvrte roka.

Ktorú techniku práce preferujete najradšej?
V každej novej kolekcii používamé inú techniku výroby. Vždy sa snažíme posúvať a zlepšovať sa v tvorbe. Aj dnes keď si pozriem šperky, ktoré archivujem vidím obrovský posun za tie roky odkedy tvorím profesionálne.

petra-toth-8

Vaše šperky ako doplnky boli na viacerých prehliadkach módnych návrhárov, napríklad u Lydie Eckhart. Aká je spolupráca s nimi?
Spolupráca s Lýdiou, ale aj s ostatnými módnymi návrhármi je vždy príjemným spestrením. Každý z návrhárov je unikátna osobnosť a každý z nich má jedinečný štýl tvorby. Veľmi sa teším keď mi dajú možnosť odprezentovať moje šperky.

Na súťaž MISS UNIVERSE zhotovujete korunky krásy, ktoré sú skutočne kráľovsky krásne. Ako vyzerá ich tvorba?
Výroba jednej korunky trvala približne pol roka. Korunky sú zasvetené dvom Slovanským bohyniam prvá je Vesna – bohyňa jary farebná korunka plná jarných kvetov. Druhá je Morena – Bohyňa zimy a večného sna – základ korunky tvorí štylizovaná tylová čipka z oblasti Kopčian, ktorá rastlinnými motívmi čiernych tulipánov, makovíc, rozmarínu a chmeľu vytvára “Čierno – zlatú oslavu”. Tretia je posunutá Vesna dostala oveľa honosnejší nádych ako prvá korunka.

petra-toth-praca-1

Vy a móda. Aká móda vám je najbližšia?
Posledné roky sa snažím kupovať si šaty od lokálnych výrobcov a dizajnérov. Radšej si kúpim jedny šaty od lokálneho výrobcu ako 30ks šiat z Ázie. Nielenže ma hreje pocit lokálpatriotizmu, ale môžem si byť istá, že mám na sebe originál, za ktorým stála osoba, ktorú osobne poznám. To je pocit, ktorý žiadne oblečenie z globálnych reťazcov nenahradí.

petra-toth-praca-2

Aké šperky nosíte rada ?
Len tie svoje :) a najradšej mám náušnice. Preto sa práve náušnice vyskytujú najčastejšie v mojich kolekciách.

Čo robíte vo svojom voľnom čase?
S mojim manželom sme si kúpili starý 100 ročný vidiecky dom s veľkou záhradou a vinohradom. Takže sa dvaja ľudia z mesta naučili vidieckemu životu. Robíme vlastné vínko, pestujeme bylinky, ovocie a zeleninu. Venujeme sa chovu psov, máme jedného kocúra a veveričku Kiwi.

Aké sú vaše plány do budúcna?
Momentálne sa plne aktívne pripravujem na materstvo. Myslím tým, že sa snažím spraviť si všetku prácu, kým príde naše prvé dieťa na svet. Sama som zo seba prekvapená koľko energie sa vo mne počas tehotenstva berie. Ale keď je človek tlačený presne určeným časom dokáže veci, o ktorých ani len nesníval. Navrhujem novú kolekciu a tento rok pripravujeme vlastný Petra Toth parfém pre ženy. Bude to dlhodobý proces kým prídeme k výsledku, ale je to pre mňa veľmi zaujímavo strávený a inšpirujúci čas. Komponovanie parfému, je podobné komponovaniu hudby a už teraz sa neviem dočkať aký bude výsledok.

petra-toth-praca-3

Prezraďte našim čitateľkám, kde si môžu zakúpiť vaše šperky?

Naše šperky si môžu čitateľky zakúpiť na našej stránke www.petratoth.sk , alebo u našich predajcov v Bratislave, Košiciach, Žiline, Banskej Bystrici, Trenčíne, Nitre, Zvolene, Prešove, Michalovciach v Prahe v Ríme a v Los Angeles.
Spolupracujeme s najväčšou sieťou šperkových predajní Klenoty Aurum kde naše šperky dostanete v každej z ich predajní.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme všetko dobre :)

Zdieľať: