Akcia čoskoro končí

Ajurvédska metóda “oil pulling” rieši až 30 zdravotých problémov – pozri sa, ako na to

Zdieľať:

U nás ešte nie veľmi známa olejová terapia má po celom svete svojich zástancov, ktorí na ňu nedajú dopustiť. Stačí ak si dáš do vyhľadávača „oil pulling experience“ a hneď na teba vyskočia stovky odkazov s pozitívnymi ohlasmi. Podľa ajurvédy môže oil pulling vyriešiť vyše 30 zdravotných problémov ako je napr. migréna, hormonálna nerovnováha, pomáha pri liečbe ekzémov, podporuje správne fungovanie obličiek, detoxikuje organizmus od škodlivých kovov a organizmov, znižuje príznaky alergie a mnoho iných.

O čo sa vlastne jedná?

Ide o starovekú, ajurvédsku metódu detoxikácie organizmu pomocou vyplachovania si úst olejom, ktorá ozdravuje nielen ústnu dutinu, ale aj celé telo. Táto terapia je založená na schopnosti oleja viazať na seba toxíny a ničiť niektoré druhy baktérií, a tak zbavuje tvoje ústa, zuby a hrdlo škodlivých baktérií.

oil pullingV ústach sídlia milióny rôznych baktérií, ktoré sa pomocou pravidelnej dentálnej starostlivosti a slín, udržujú pod kontrolou. Problém nastáva, keď sa baktérie, kvasinky a ďalšie škodlivé organizmy premnožia. V spojení s ochorením ďasien vzniká takto príležitosť pre baktérie, aby sa dostali do krvného obehu a tým pádom do celého tela. Orálne zdravie a zdravie celkového organizmu sú veľmi silno prepojené. Častokrát sa prvé príznaky ochorenia prejavujú práve v oblasti úst, alebo naopak, infekcie v ústach môžu spôsobiť problémy v iných častiach tela. Ajurvéda zastáva holistický prístup k zdraviu človeka, kde všetko so všetkým súvisí a telo treba liečiť ako organický celok.

Výhody používania oil pullingu:

  • prirodzene belšie, hladšie a žiarivejšie zuby,
  • pôsobí preventívne proti zubnému kazu, zápalom ďasien a zápachu z úst,
  • pomáha pri krvácaní a ustupovaní ďasien,
  • predchádza popraskaným perám, suchosti v ústach a hrdle,
  • čistí a uvoľňuje dutiny, takže je aj výborným pomocníkom pri chrípke,
  • posilňuje zuby, čeľuste a ďasná,
  • holistický liek pri problémoch s čeľusťami.

 Ako na to?

1. Ráno pred tým ako čokoľvek skonzumuješ alebo vypiješ, vlož si do úst ½ polievkovej lyžice oleja a po dobu 5-20 minút si ním preplachuj ústa podobne ako s ústnou vodou. Posúvaj si olej v ústach, medzi zubami a pod jazykom. Ústa preplachuj dovtedy, kým nie je olej zakalený a mliečnej farby, nie však dlhšie ako 20 minút. V žiadnom prípade olej neprehĺtaj! Je plný baktérií.

2. Tekutinu vypľuj do koša alebo do WC.

3. Dôkladne si niekoľkokrát prepláchni ústa vlažnou vodou. Odporúča sa použiť slanú vodu, ktorá je antimikrobiálna a účinne vymýva všetky toxíny, ktoré v ústach zostali.

4. Nakoniec si umy zuby ako obvykle. Odporúča sa vynechať zubnú pastu a umyť si zuby iba pomocou zubnej kefky. Na odstránenie povlaku z jazyka je výborná škrabka na jazyk.

oil pulling

Aký olej použiť?

Podľa ajurvédy je najvhodnejší sezamový olej. Medzi obľúbené oleje patrí aj kokosový a slnečnicový olej, ale v zásade môžeš použiť akýkoľvek za studena lisovaný olej.

Kedy vykonávať terapiu?

Najúčinnejšie je vykonávať olejovú terapiu ráno, ideálne počas sprchovania. Teplo pomôže roztiahnuť dutiny, ušetríš čas a nebudeš až tak veľmi vnímať chuť oleja.

Štúdia preukázali celkové zníženie baktérií v tele o 10-33% a v priemere 20% zníženie baktérií v ústach po 40 dňoch aplikovania tejto metódy. Viac ako polovica účastníkov preukázala aj výrazné zníženie náchylnosti k zubnému kazu. Stojí to za vyskúšanie, čo povieš?

Zdieľať:

Možno sa ti budú páčiť aj tieto články