Akcia čoskoro končí

Čo pomáha na akné: Starostlivosť a odporúčané produkty

akné

Zdieľať:

Akné, poznáš to. Ideš na dôležité rande, oslavu, do práce či školy a pokazí ti to celý deň hneď zrána. Dobrá správa je, že sa to dá riešiť. Chce to vytrvalosť a nastavenie správnej skincare rutiny. Predtým ako si povieme o tom, čo na akné zaberá, pozrieme sa čo je to akné a čo ho spôsobuje, poprípade zhoršuje.

  • Akné je kožné ochorenie postihujúce olejové žľazy na báze vlasových folikulov.
  • Nie je nebezpečné, ale môže zanechať jazvy na koži.
  • Liečba závisí od toho, ako je závažný stav akné, je to individuálna záležitosť.
  • Postihuje 3 zo 4 ľudí vo veku 11 až 30 rokov.
  • Medzi faktory napomáhajúce k výskytu patrí genetika, menštruačný cyklus, úzkosť a stres, horúce a vlhké podnebie, používanie make-upu na báze oleja a stláčanie pupienkov.

Príčiny vzniku

Ľudská pokožka má póry, ktoré sa spájajú s mazovými žľazami pod kožou. Folikuly spájajú žľazy s pórmi. Folikuly si predstav ako malé vrecká, ktoré produkujú a vylučujú tekutinu. Žľazy produkujú olejovitú tekutinu zvanú maz. Maz prenáša odumreté kožné bunky cez folikuly na povrch pokožky. Cez folikul vyrastie z pokožky malý vlas. Keď sa tieto folikuly zablokujú, rastú pupienky a pod pokožkou sa hromadí olej. Kožné bunky, kožný maz a vlasy sa môžu spojiť do jednej zátky. Táto zástrčka je infikovaná baktériami a vedie k opuchu. Keď sa táto „zátka“ začne rozpadávať, začne sa vytvárať pupienok.

akné v dospelosti

Výskum naznačuje, že závažnosť a frekvencia akné závisia od kmeňa baktérií. Nie všetky akné baktérie spôsobujú pupienky. Jeden kmeň pomáha udržiavať pokožku bez pupienkov.

Hormonálne faktory. Akné vyvoláva celý rad faktorov. Predpokladá sa, že hlavnou príčinou je zvýšenie hladiny androgénov. Androgén je druh hormónu, ktorého hladiny stúpajú, keď sa začína dospievanie. U žien sa premieňa na estrogén. Stúpajúca hladina androgénu spôsobuje rast olejových žliaz pod kožou. Zväčšená žľaza produkuje viac mazu. Nadmerný kožný maz môže narušiť bunkové steny v póroch, čo spôsobuje rast baktérií.

Ďalšie možné spúšťače. Niektoré štúdie naznačujú, že genetické faktory môžu zvyšovať riziko výskytu akné. Medzi ďalšie príčiny patria niektoré lieky, ktoré obsahujú androgén a lítium; mastná kozmetika; hormonálne zmeny; emočný stres, ale aj menštruácia.

Typológia akné

Akné sa líši veľkosťou, farbou a intenzitou bolesti. Môžeme rozlíšiť tieto typy:

  • biele bodky – sú malé a zostávajú pod kožou,
  • čierne bodky – dobre viditeľné, sú čierne a objavujú sa na povrchu kože,
  • papuly – malé, zvyčajne ružové hrbole, sú viditeľné na povrchu kože,
  • pustuly – dobre viditeľné na povrchu pokožky, sú červené a na vrchu majú hnis,
  • uzlíky – zreteľne viditeľné na povrchu pokožky, sú to veľké, pevné, bolestivé pupienky, ktoré sú zapustené hlboko v koži,
  • cysty – zreteľne viditeľné na povrchu kože. Sú bolestivé a naplnené hnisom. Cysty môžu spôsobiť jazvy.

Liečba

Tá samozrejme závisí od toho, aké závažné a trvalé akné je. Ak si nie si istá, vždy je dobrým krokom poradiť sa s lekárom. Mierne akné je možné liečiť voľne predajnými (OTC) liekmi, ako sú gély, mydlá, tampóny, krémy a pleťové vody, ktoré sa nanášajú na pokožku. Pre citlivú pokožku sú najlepšie krémy a pleťové vody. Gély na báze alkoholu vysušujú pokožku a odporúčam ich skôr pre mastnú pleť.

OTC prostriedky na liečbu akné môžu obsahovať nasledujúce účinné látky:

  • Resorcinol – pomáha odbúravať čierne a biele bodky
  • Benzoylperoxid – ten ničí baktérie, urýchľuje obnovu pokožky a spomaľuje tvorbu kožného tuku
  • Kyselina salicylová – napomáha odbúravaniu čiernych a bielych bodiek a pomáha zmierňovať zápaly a opuchy
  • Retin-A – pomáha odblokovať póry prostredníctvom premeny buniek
  • Kyselina azelaová – posilňuje bunky, ktoré lemujú folikuly, zastavuje erupciu kožného tuku a obmedzuje rast baktérií. Existuje krém na akné, ale na rosacea sa už používajú iné formy.

Odporúča sa začať so slabšími zloženiami, pretože niektoré prípravky môžu pri prvom použití spôsobiť podráždenie pokožky, začervenanie alebo pálenie. Tieto vedľajšie účinky zvyčajne ustupujú po ďalšom použití. Ak nie, tak je potrebná návšteva lekára.

Ak sa cysta akné silne zapáli, môže prasknúť. To môže viesť k zjazveniu. Takto zapálenú cystu môže liečiť len odborný lekár injekciou zriedeného kortikosteroidu. To môže pomôcť predchádzať tvorbe jaziev, zmierniť zápal a urýchliť hojenie. Cysta sa rozpadne do niekoľkých dní.

Stredne ťažké až ťažké akné môžu byť liečené orálnymi antibiotikami predpísanými až na 6 mesiacov. Ich cieľom je znížiť množstvo P. Acnes. Dávka začne intenzívne a bude sa znižovať, ako bude akné miznúť.

Perorálne kontraceptíva môžu pomôcť kontrolovať akné u žien potlačením hyperaktívnej žľazy. Bežne sa používajú ako dlhodobá liečba akné. Tieto nemusia byť vhodné pre ženy, ktoré majú poruchu zrážania krvi, fajčia, majú alebo mali migrény alebo majú viac ako 35 rokov.

akné

Taktiež existuje ešte liečba izotretinoínom. Ten predstavuje silný orálny retinoid, ktorý sa používa na liečbu ťažkého cystického akné a závažného akné, ktoré nereagovalo na iné lieky a ošetrenia. Je to prísne kontrolovaný liek s potenciálne závažnými vedľajšími účinkami. Pacient musí podpísať formulár súhlasu a oboznámení s rizikami. Medzi nežiaduce účinky patrí suchá koža, suché pery, krvácanie z nosa, abnormality plodu, ak sa používajú počas tehotenstva, a zmeny nálad. Pacienti, ktorí užívajú izotretinoín, sa musia vyhýbať doplnkom vitamínu A, pretože tieto môžu viesť k toxicite.

Zdroje:

https://www.eucerin.sk/acne/article-overview/110-rozne-typy-akne

https://nemocnicakosicesaca.agel.sk/pracoviska/lozkova-cast/kozne/korektivna-dermatologia/akne.html

Zdieľať: