Akcia čoskoro končí

Investuj čo najlepšie: Nauč sa otestovať kvalitu oblečenia ešte predtým, než si ho kúpiš

Zdieľať:

materiál

Ženy milujú nakupovanie. V “nákupnom ošiali” sa však môže stať, že prehliadneme kvalitu kúsku, ktorý nás práve uchvátil. Avšak, s chladnou hlavou a zopár trikmi dokážeme odhaliť kvalitu oblečenia ešte predtým, než si ho zakúpime. Je to naozaj jednoduché. Stačí vedieť, na čo sa pri kontrole treba zamerať. Ušetríš sa taktiež aj od zbytočných opletačiek s reklamáciami.

Materiál

Materiál, z ktorého je oblečenie vyrobené je najlepším ukazovateľom kvality. Medzi tie odolnejšie, ktoré niečo vydržia sa radia najmä tie prírodné. Je teda dobré zamerať sa na bavlnu, vlnu, či hodváb. Medzi kvalitné sa radia aj zmesi, najmä ak obsahujú vyššie percento prírodných vlákien.

Švíky

Nezabudni skontrolovať ani švíky na oblečení. Kvalita švíkov jednotlivých kúskov toho istého druhu oblečenia sa môže podstatne líšiť.  Ide najmä o kazové šitie, ktoré si občas všimneme až doma. Áno, tovar sa dá reklamovať, ale nie je to zbytočne zložité, ak to, čo kupuješ môžeš skontrolovať už v obchode? Skontroluj, či sú švy dostatočne pevné, a či po prvom oblečení nevzniknú popri nich dierky.

Krčivosť

Nie je to síce ukazovateľ kvality, no zistíš vďaka tomu ako oblečenie nosiť, či udržiavať. Stačí ak nenápadne “skrčíš” malý kúsok na oblečení. Ak je látka celá dokrčená a nevrátila sa do pôvodného tvaru, dokonca ani vyhladzovanie nepomáha, asi to nebude najlepšia voľba. Následne si predstav, ako bude vyzerať po niekoľkých praniach a noseniach.

Správnosť kúsku

Kvalitné kúsky spravidla sedia na postave oveľa lepšie. Ide skôr o to, či sa ramená na oblečení zhodujú s tými tvojimi, či sú vrecká našité tam, kde by mali byť a podobne. Ak už v obchode vidíš, že oblečenie je ušité nakrivo, po praní určite nebude vyzerať lepšie.

Vzory

Keď si kupuješ niečo vzorované, všimni si, či sa vzor v prešitých miestach zhoduje. Zameraj sa aj na oblasť vreciek, zipsov, tiež pás, gombíky a podobne. Je zložité nájsť taký kúsok. Ak sa ti to však podarí, vypovedá to o kvalite.

Napokon stav na pocit

Kvalitu niektorých kúskov oblečenia dokážeš určiť na prvý dotyk. Je materiál ľahký a vzdušný, alebo naopak ťažký a nepriepustný? Napovie ti to veľa. Treba však myslieť na to, že prírodné vlákna sú k tvojej pokožke oveľa príjemnejšie a tiež sa jej cez ne ľahšie dýcha.

Prajem ti príjemné nakupovanie!

Zdieľať: