Akcia čoskoro končí

3 tipy na jesenný výlet na Slovensku a čo si obliecť?

3 tipy na jesenný výlet

Zdieľať:

Jeseň je čarovné obdobie. Vonku už nie je príliš horúco a listy na stromoch hrajú všetkými farbami. Určite sa aj ty tešíš na dlhé jesenné večery v spoločnosti dobrej knihy, s horúcim čajom v ruke a zakrytá pod dekou. Úplne si si to predstavila, že? Áno, možno ťa to neťahá do prírody ako napríklad v lete. No toto pochmúrne obdobie je na jesenný výlet viac ako ideálne. Preto som si dnes pre teba pripravila 3 tipy na jesenný výlet na Slovensku a poradím ti, čo si obliecť. Pretože ako sa hovorí:

„Neexistuje zlé počasie, len zle oblečený turista.“ 

Čo si obliecť a obuť?

Predtým, ako sa vôbec vydáš na nejaký jesenný výlet, musíš zvoliť správne oblečenie. Leto je v tomto jednoduchšie, pretože teploty sú príjemné, no jeseň je iná. Babie leto, mínusové teploty, dážď, sneh, ostré slnko. Toto všetko ťa môže počas výletu zastihnúť. Preto odporúčam tomu prispôsobiť aj oblečenie.

jesenný výlet

Kvalitná bunda

Povinnou výbavou pri turistických bundách je priedušnosť materiálu. Prečo je vlastne priedušný materiál taký dôležitý? Zaisťuje, že vlhkosť sa nebude hromadiť v spodných vrstvách bundy. Tie by mali ostať vždy suché. Taktiež zvoľ bundu, ktorá je vodeodolná a vetruvzdorná.

Vrstvenie

Termo, mikina, bunda. Nesmrteľná kombinácia, ktorá pri turistike nesmie chýbať. Vyhni sa hrubým vlneným materiálom a stav na termo, ktoré dokáže odvádzať pot, vlhkosť, je priedušné a ľahké. Na to zateplená mikina. Ja som si v poslednom čase obľúbila mikiny od Moja Slovakia. Nie len že sú funkčné, ale veľmi sa mi páči minimalistický dizajn. A čo viac? Sú šité na Slovensku. Posledná vrstva už spomínaná kvalitná bunda.

Čo sa týka spodného dielu, máš viacero možností. Väčšinou to záleží od náročnosti výletu. Napríklad na náročnejšiu turistiku zvoľ klasické turistické nohavice, ktoré podobne ako bunda plnia mnoho funkcií ako priedušnosť a vodeodolnosť. Na strednú a ľahšiu turistiku ti postačia klasické priliehajúce legíny, ktoré sa momentálne tešia veľkej obľube. Kvalitné legíny pekne obopínajú postavu, netlačia a zadržiavajú teplotu, tým pádom necítiš zimu. Momentálne je dostupným mnoho legín, stačí si vybrať tie, ktoré splnia tvoje očakávania.

Obuv

Na začiatku si zisti, do akého terénu ideš. Čaká ťa krátka prechádzka alebo skalnatý a šmykľavý terén? Dá sa povedať, že obuv je to najdôležitejšie, čo by si nemala podceniť. Ak sa chystáš na pravidelné výlety, odporúčam zabezpečiť si topánky typu vibramy s pevnou protišmykovou podrážkou, ktoré ti fixujú aj členok. Ak ale patríš medzi rekreačných nenáročných turistov, postačia ti kvalitné tenisky, prípadne tzv. “traktorky”.

Oblečenie zvolené, obuv taktiež, kam sa teda vybrať?

Súľovské skaly

Veľmi obľúbená lokalita medzi Považskou Bystricou a Žilinou. Najpopulárnejšou trasou je zaručene náučný chodník Súľovskými skalami. Na trase sa nachádzajú zaujímavosti ako Gotická brána, kamenný hríb, niekoľko vyhliadok do okolitých dolín a samozrejme zrúcanina Súľovského hradu. Ak si z okolia, určite to poznáš, a ak nie, je na čase naplánovať jesenný výlet.

Slovenský raj

Jedna z najkrajších oblastí Slovenska a regiónu Spiš, ktorá ponúka neskutočný zážitok, množstvo turistických trás, prírodných úkazov a hlavne ťa dobije energiou na dlhú dobu. Áno, je toho veľa k videniu, spomeniem aspoň pár miest, ktoré sú “must see”. Palcmanská maša, kde je najstudenšia voda, Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá je zaradená do zoznamu UNESCO, bola sprístupnené v roku 1871 a dokonca je jednou z prvých elektricky osvetlených jaskýň na svete. A ako posledným, Tomášovský výhľad. Nenáročný výstup, ktorý ponúka jeden z najkrajších výhľadov, ktoré na Slovensku nájdeš.

Dunaj

Nie, teraz nemyslím prechádzku okolo Eurovei, ale skôr neprebádané úseky, kde až tak veľa ľudí nenájdeš. Medzi moje obľúbené patrí napríklad vyhliadka v Kalinkove, o ktorej sa dozvieš viac tu: Tajná skrýša v korunách stromov. Samozrejme nesmieš vynechať známu hrádzu, popri ktorej sa krásne dostaneš z Bratislavy až do Gabčíkova. A ako posledný tip, ktorý určite nevynechaj, je vtáčia rozhľadňa, z ktorej je pekný výhľad a vieš pozorovať mnoho zaujímavých druhov vtákov.

Rozhovor so zakladateľkou značky Moja Slovakia

A ešte jeden tip. Ako som už zvýraznila vhodné oblečenie je “ALFA OMEGA”. Preto sme sa rozhodli osloviť Betku, ktorá stojí za slovenskou značkou @mojaslovakia. Opýtali sme sa jej pár otázok, tak poďme na to.

Kto stojí za značkou Moja Slovakia?

Za značkou Moja Slovakia aktuálne stojím ja s mojím skvelým tímom. Spolupracujem s veľmi šikovnou slečnou, ktorá študuje módu a dizajn, Simonou Mičíkovou. Práve s ňou pracujeme na nových dizajnoch a konzultujeme rôzne možnosti, druhy látok, či farebné kombinácie.

Ďalej mám v tíme dve šikovné krajčírky, ktoré zastrešujú výrobu vecí na Slovensku, grafickú dizajnérku a vyšivkára. Bez spoľahlivých a šikovných ľudí v mojom blízkom okolí by som sa ďaleko nepohla. Spolupráca a správny výber kolegov a partnerov je pre náš úspech kľúčový.

Ako vznikol názov Moja Slovakia a prečo práve športový odev?

Názov Moja Slovakia vznikol ešte v roku 2016 keď sme vyrábali iba tričká a mikiny so slovenským znakom. Náš koncept bol založený na možnosti ponúknuť zákazníkom vybrať si farbu a typ textilu a ďalej farbu znaku, s ktorým sme následne produkt potlačili. Preto slovo “moja” keďže odkazovalo na tú “moju” kombináciu. A Slovakia bol nápis, ktorý sme na tričko a mikinu zvolili. Nechceli sme použiť “Slovensko” , keďže produkt bol cielený aj na predaj a prezentáciu do zahraničia.

Ako vznikla nápad na kolekcie? Čo ti je inšpiráciou pri ich tvorení ?

Nápady na nové kolekcie vznikajú veľmi prirodzene. Nemávame dlhé porady ohľadom tvorby produktov, väčšinou nápad príde sám a ďalej sa ho už snažíme zhmotniť a vypilovať do dokonalosti. Berieme však do úvahy aby boli dizajny nadčasové, praktické a ľahko kombinovateľné.

Ak by si si mala vybrať jeden kúsok z tvojich kolekcií, ktorý by bol tvoj najmilší?

Ja mám veľmi silné puto ku každej veci ktorá vyjde z našeho ateliéru. Sú to desiatky hodín práce kým sa nápad stane realitou, preto je pre mňa ťažké vybrať jeden kúsok. Každopádne kúsky, ktoré nosím najčastejšie sú bambusové šaty s vaflovým vreckom a tepláková súprava.

Ako vidíš budúcnosť značky, chceli by ste rozširovať sortiment?

Predstavy do budúcnosti vidím v rozšírení sortimentu, prevažne o veci šité komplet na Slovensku. Rada by som pridala dlhé legíny a podprsenky zo športových materiálov a taktiež viac pánskych produktov.

Ďakujem krásne za motivujúce odpovede. Určite pokračuj v tom, čo robíš. Tešíme sa na ďalšie kolekcie v tvojom podaní a taktiež budeme držať palce.

Zdieľať: