Akcia čoskoro končí

Postmodernista GIANNI VERSACE

2. december 1946 Reggio di Calabria; 15. júl 1997 Miami Beach
2. december 1946 Reggio di Calabria; 15. júl 1997 Miami Beach

Zdieľať:

2. december 1946 Reggio di Calabria; 15. júl 1997 Miami Beach
2. december 1946 Reggio di Calabria; 15. júl 1997 Miami Beach

Narodil sa v južnom Taliansku. V roku 1964 začína pracovať v krajčírskom ateliéry svojej matky a zároveň sa venuje štúdiu architektúry. Svoju módnu kariéru začína v Miláne, kde pracuje na voľnej nohe. V roku 1978 zakladá svoju vlastnú spoločnosť spolu s bratom Santem a sestrou Donatellou, ktorá bola pre Gianniho múzou. Predvádza kolekciu dámskeho oblečenia a po tejto kolekcii prichádza s kolekciou pánskej módy. V roku 1982 navrhuje divadelné kostýmy. Pokračuje rozšírenou kolekciou Versus, ktorú navrhla Donatella a uvádza na trh parfum Signature. V roku 1992 uvádza šokujúcu kolekciu Bondage, ktorá ho katapultovala do hviezdneho neba ako superstar medzi návrhármi. V roku 1994 uvádza kolekciu Home Signature. V roku 1997 ho zastrelili pred svojím domom, Donatella sa stáva kreatívnou riaditeľkou.

Ideou jeho práce bolo odkázať na históriu a previesť odkazy z minulosti do súčasnosti, tak aby sa stali relevantnými. Napomáhal definovať estetiku, ktorá sa stala symbolom jeho mena. Miloval kombinácie odlišných módnych línií tak, aby vznikol celkom nový produkt. Miloval Taliansko a inšpiroval sa bohatým umeleckým a kultúrnym dedičstvom svojej zeme. Experimentoval s obľubou s materiálmi napríklad džínsovinou na večerným šatách.

“Vďaka znalostiam histórie vidíte veci také, ako sú.”

“Mojím želaním je dať ženám šancu odhaliť ich individualitu, snažiť sa uskutočniť to, čo chcú. A ja si myslím, že ženy sa chcú cítiť krásne.”

Gianniho vízia módy

Chcel aby sa ženy cítili v oblečeniu silné, sexi a nezávislé. Vyjadroval to siluetou a spracovaním materiálov a jeho charakteristickým postojom aby každá žena našla svoj vlastný zmysel pre štýl.Jeho móda bola odvážna, sexi a k zblázneniu ženská. Miloval staroveké Grécko natoľko, že symbolom jeho značky sa stala mytologická postava Medúzy.

Do sveta módy priniesol

  • použitie symbola kríža
  • hodvábne materiály s potlačou
  • drahé textílie s bohatou farebnosťou
  • farebná potlač
  • zvieracie vzory
  • kvetinové motívy
  • geometrické tvary
  • čipka
  • korálikové aplikácie a výšivky

Zdieľať: