Akcia čoskoro končí

Ako sa zbaviť kruhov pod očami + video návod na zakrytie

Zdieľať:

Videla si film Forrest Gump? Sally Field, ktorá hrala Forrestovu matku, bola v čase nakrúcania mladšia než si tvorcovia pôvodne predstavovali. Celý tím maskérov tvrdo pracoval na tom, aby vyzerala vo filme staršie. Podarilo sa im to bravúrne vďaka tmavým kruhom pod očami. Toto si snáď ani nevyžaduje komentár. Kruhy pod očami nelichotia žiadnej z nás. Uberajú nám na kráse, sviežosti a neraz i na sebavedomí. Ak tiež ráno čo ráno bezradne postávaš pred zrkadlom s vrecúškom zeleného čaju v jednej a make-upom v druhej ruke, venujem tento článok Ako sa zbaviť kruhov pod očami práve tebe.

Pozri si môj podrobný video návod ako zakryť kruhy pod očami

Modelka vo videu: Patra Bene

Ako sa zbaviť kruhov pod očami

V prvom rade: Netráp sa pre kruhy

Kruhy pod očami sú veľmi citlivý estetický problém. A to z prostého dôvodu: objavujú sa na mieste, kde sú každému na očiach. Na tvári. Žene nielenže nepridávajú na kráse, ale aj uberajú na sebavedomí. Keď na teba zo zrkadla ráno čo ráno civí unavená žena s opuchnutými očami, je veľmi ťažké vykročiť v ústrety svetu so vztýčenou hlavou. Boj s nimi navyše neraz pripomína vojnu s veternými mlynmi. Frustrácia, pocity menejcennosti, nepríťažlivosti a nízkeho sebavedomia, to sú problémy nejednej ženy, ktorá postáva pred zrkadlom s kruhmi pod očami a zúfalstvom v očiach. V žiadnom prípade však nehádž flintu do žita. Možnosti ako sa zbaviť kruhov pod očami skutočne existujú a je ich hneď niekoľko. Tak hlavu hore, ideme na to!

Prečo vznikajú práve pod očami?

Neestetické tmavé kruhy má na svedomí tenká koža v periorbitálnej oblasti – oblasti okolo očí. Len pre porovnanie, táto koža má hrúbku asi 0,5mm, zatiaľ čo inde na tele je to v priemere 2mm. Je preto prirodzené, že drobné žilky a krv cez ňu presvitajú oveľa zreteľnejšie. Pýtaš sa, prečo sú potom tmavé? Pretože ľudská koža prepúšťa len svetlo vlnovej dĺžky zodpovedajúcej modrej a fialovej farbe. Špecifický odtieň kruhov pod očami však ovplyvňuje aj pigmentácia kože. U tmavších typov majú žilky tendenciu ísť až do zelena, u ľudí so svetlou pokožkou naopak presvitajú v tmavo-fialovej alebo až tmavo-červenej farbe.

Majú tvoje kruhy pod očami aj tendenciu opúchať do podoby vačkov? Potom by ťa mohlo zaujímať, že tieto takzvané periorbitálne opuchy vznikajú v dôsledku hromadenia vody pod kožou. Keďže koža je tenká a slabšia, tekutina ju pomerne ľahko vytlačí do nesympatického edému.

Prečo práve ty?

Na úvod si pripomeňme, že v tom zďaleka nie si sama. Otázku ako sa zbaviť kruhov pod očami rieši každá druhá žena. Tenkú kožu pod očami máme, prirodzene, všetci. Prečo sa potom 50% šťastlivcov môže pochváliť krásnym očným okolím? K vzniku kruhov pod očami prispieva množstvo faktorov.

Tým najčastejším je únava, nedostatok spánku, stresujúci životný štýl a celkové vyčerpanie. Ak sa u teba objavujú kruhy pod očami po pretancovanej noci, je to ten lepší prípad. Vo všeobecnosti ide o dočasný problém, ktorý vzniká v čase, keď má tvoj organizmus nedostatok energie. Aby si vydržala v bdelom stave, tvoje telo začne produkovať viac kortizolu. Tento hormón je okrem iného zodpovedný aj za zvýšenie objemu krvi v tele, čo spôsobuje vystúpenie krvných ciev. Tvoje kruhy pod očami tak môžu byť dočasne výraznejšie.

Ak u teba kruhy pod očami pretrvávajú a nehýriš sedem dní v týždni, problém bude pravdepodobne niekde inde. Dôvodov výrazných kruhov pod očami môže byť veľmi veľa. Počnúc nesprávnou životosprávou a pitným režimom, cez alergiu, vnútorné somatické ochorenie, až po dedičnosť. Kruhy pod očami sa môžu objaviť napríklad v prípade, ak veľa solíš. Soľ viaže v tele viac tekutiny a tá sa v okolí tvojich očí hromadí a spôsobuje spomínaný opuch. Kruhy pod očami sa tiež spomínajú v súvislostí s ochoreniami pečene, najmä ak sa kombinujú s ďalšími, typickými príznakmi. Ak trápi rovnaký problém aj tvoju mamu, mohla si po nej zdediť výraznejšie stenčenú alebo svetlejšiu kožu okolo očí. Kruhy pod očami súvisia aj s vekom. Pod vplyvom straty kolagénu stráca pokožka pružnosť a tak sa tvoj problém s pribúdajúcim vekom určite nestratí.

Každá máme svoje kruhy

Hoci otázku ako sa zbaviť kruhov pod očami riešia okrem teba milióny žien, pravdepodobne ani jedna z nich nemá úplne rovnaké kruhy ako ty. Vzhľadom na osobnú fyziológiu a množstvo už spomínaných faktorov, sa kruhy pod očami od ženy k žene líšia. Vo všeobecnosti však môžeme hovoriť o niekoľkých základných druhoch:

1. Tmavé kruhy

Vznikajú ako sme už spomínali presvitaním krvi a žiliek cez pokožku. Tmavšiu farbu získavajú najmä u ľudí s väčším množstvom pigmentu. Ak si brunetka s tmavšou pleťou, pravdepodobne ide aj o tvoj prípad. Tento druh kruhov môže vzniknúť aj ako dôsledok hyperpigmentácie očného okolia. V pokožke okolo očí vtedy dochádza k vyššej produkcii melanínu.

2. Kruhy s presvitajúcimi žilkami

V tomto prípade v očnom okolí presvitajú tenké fialové až červenkasté žilky. Objavujú sa najmä u svetlejších typov s menej pigmentovanou pokožkou. Ak si blondínka, môže to byť práve tvoj prípad.

3. Kožné vačky

V podstate ide o opuchy očného okolia. Ako som už spomínala, súvisia s hromadením vody v tomto priestore. Príčinou môže byť somatické ochorenie, alergia, ale aj nadbytok soli v organizme.

Ako sa zbaviť kruhov pod očami

1. Okamžite, ale dočasne

V skutočnosti môžeš vyjsť na ulicu bez kruhov pod očami už dnes. Zbavíš sa ich však len na krátko. Možnosti sú dve. Prvá pomáha najmä na spomínané opuchnuté vačky. Je všeobecne známe, že opuch zmierniš chladom. Prilož si hneď po prebudení na oči studené obklady. Odporúča sa schladená uhorka, zemiaková šupka, vrecúško zeleného čaju, ale postačí aj kozmetický tampón namočený do ľadovej vody. Najvýraznejšieho opuchu sa zaručene zbavíš. A môžeš prejsť na krok dva: cielené líčenie. Návod na zakrytie tmavých kruhov pod očami pomocou líčenia si už videla vo videu v úvode článku.

Pridávam ešte krátky zostrih z toho, ako si zakrývam kruhy ja. Nemám ich až tak výrazné, takže mi stačí svetlý korektor. Ten by mal byť pre prirodzený efekt o odtieň svetlejší ako tvoj make-up. Nenanášam ho však len na kruhy, ale aj trochu nižšie. Tak ich zakryješ účinnejšie.  

2. Neskôr, ale navždy

Ostatné návody na to, ako sa zbaviť kruhov pod očami, si už vyžadujú istú dávku trpezlivosti. Je však všeobecne známe, že zázraky na počkanie neexistujú. Takže správne nalíčená to iste zvládneš.

Ako sa zbaviť kruhov pod očami: Domáce recepty

Receptov na to, ako sa zbaviť kruhov pod očami v pohodlí domova, existujú stovky. Ich účinnosť však vo všeobecnosti súvisí s tým, prečo sa u teba kruhy objavili. Ak sa ti teda v prvej časti článku podarilo odhaliť pravdepodobnú príčinu tvojho problému, máš skvele našliapnuté. Už to len dotiahnuť do správneho konca. Pri kruhoch, ktoré vznikli v dôsledku únavy je recept na úspech pomerne jasný: dobre sa vyspať. Dbaj však nielen na kvantitu, ale aj na kvalitu spánku.

Ak predpokladáš, že tvoj problém súvisí s nesprávnou životosprávou, pokús sa ju zmeniť. Iste ti prospeje zdravá, vyvážená a predovšetkým neslaná strava. Nezabúdaj ani na dostatok tekutín.

Ak by mohli byť tvoje kruhy dôsledkom cievnych problémov, môžeš skúsiť spať na vyvýšenom vankúši. Pomôcť by ti mohol aj očný krém s obsahom kofeínu.

Ak predpokladáš, že by si mohla po niekom z rodiny zdediť príliš tenkú pokožku pod očami, môžeš vyskúšať krém s obsahom kolagénu a vitamínu C. V tomto prípade nezabúdaj chrániť partie očného okolia pred slnkom.

A nakoniec, v prípade, že tvoj problém súvisí s alergiou, nepodceňuj užívanie antihistaminík. Odmenou ti bude svieži pohľad.

Ako sa zbaviť kruhov pod očami: V rukách odborníkov

Ak si neporadíš so svojim problémom sama, možno je na čase osloviť niektorého z nasledujúcich odborníkov. Je len na tebe, kam povedú tvoje prvé kroky.

Masážny salón

Najmä s opuchnutými vačkami dokážu v niektorých prípadoch pomôcť i skúsení maséri. Konkrétne masážou lymfatického systému. Dôsledkom jeho nesprávneho fungovania môžu byť, okrem iného, aj opuchy očného okolia. K takýmto problém dochádza najmä pri nesprávnej životospráve, nedostatku pohybu, ale aj pri strese. Ak si myslíš, že by to mohol byť tvoj prípad, možno nájdeš pomoc práve tu.

Salón krásy

V kozmetickom salóne ti okrem poradenstva ohľadne už spomínaného líčenia a starostlivosti o očné okolie (výber prípravkov, aplikácia) môžu ponúknuť aj mikromasáž očného okolia. Tá zvýši pružnosť pokožky, zlepší prekrvenie, podporí obnovu buniek a tým zabraňuje tvorbe opuchov a kruhov pod očami. Priprav sa však na to, že ide o dlhodobý proces.

Centrum estetickej medicíny

Riešenie kruhov pod očami môžeš hľadať aj v rukách chirurgov. Nie, nemusíš ísť za každú cenu pod nôž. Existujú aj menej invazívne metódy. Obyčajne spočívajú v injekčnej aplikácii kyseliny hyalurónovej. Krajné riešenie, ale ak by malo pomôcť, tak prečo nie.

Verím, že som ti v tomto článku odpovedala na všetky tvoje otázky ohľadom kruhov pod očami. Ak by si mala predsalen ešte nejakú otázku, tak ju neváhaj nechať v komentári. A nezabudni tento článok zdielať aj tvojim kamarátkam, aby sme spolu pomohli čo najviac ženám. 

Zdieľať: