Akcia čoskoro končí

Takto chudnem ja!

Zdieľať:

Toto nie je návod na diétu, na schudnutie. Je to len moja cesta. Cesta ku krajšiemu a zdravšiemu JA :)

Od puberty sa snažím strážiť si svoju hmotnosť. Vyskúšala som už asi všetky možné aj nemožné diéty. Moja vnútorná motivácia a presvedčenie však boli dosť slabé. Nový stravovací režim a návyky boli krátkodobé a nevyhla som sa ani jojo efektu. Mala som pocit, že priberiem aj z vody a vzduchu. Vedela som, že ak chcem dosiahnuť trvalú zmenu musím zmeniť všetko od začiatku. Každá z nás preferuje v stravovaní niečo iné. Niekto uprednostňuje mäsité jedlá, ďalší je zaťažený na sladké veci, ja osobne priznávam bez mučenia, že mojou najväčšou slabosťou sú slané jedlá a čipsy alebo pukance sú mojou drogou. Okrem kíl navyše ma začala trápiť aj pokožka, ktorá bola suchá a kruhy pod očami. Pridali sa aj bolesti chrbáta, cítila som sa bez energie. Tak som si povedala, že takto to už ďalej nejde. Nielen z hľadiska estetického ale zdravotného. A pustila som sa do boja. Na začiatku to nebolo ľahké, priznávam bez mučenia, že sa mi o klobásach aj snívalo :D

takto-chudnem-ja-1-logo

Čo som zmenila vo svojich návykoch?

Deň začínam prevarenou vodou s citrónom. Je to pre mňa rituál ako očista pre moje vnútro. Začala som piť čistú prevarenú vodu. Predtým som uprednostňovala minerálky, pretože som si nevedela predstaviť piť len čistú vodu. Sama som si nahovárala, že nedokážem vypiť dva litre vody. Prestala som piť z fľaše a pijem len z pohára. Obmedzila som príjem džúsov, ak mám chuť na sladké (čo mám väčšinou pred „svojími dňami“ ) doprajem si smoothie alebo šťavu. Vody denne vypijem okolo 2 litrov a najviac sa snažím piť v doobedných hodinách.

Pretože mám krvnú skupinu B prestala som piť kávu, ktorú som pokladala za svoj životabudič. Začala som pravidelne piť zelený čaj a ráno si doprajem čaj zázvorový, ktorý ma nabudí viacej ako hocijaká káva. Čaje si vôbec nesladím.

Jedlá si solím minimálne, väčšinu používam morskú soľ alebo soľ himalájsku. Vo veľkom používam bylinky ako bazalku a oregano, kurkumu používam všade. Na ochutenie mäsa používam zázvorové korenie. Jedlá si pripravujem na olivovom a sezamovom oleji.

Od detsva neobľubujem ryby pre ich špecifickú vôňu. Viem, že sú veľmi zdravé, ale bohužiaľ ich vôňa ma odrádza. Raz za čas si doprajem však grilovanú makrelu. Z mäsa konzumujem divinu a kuracie mäso. Bravčové a hovädzie mäso nejem vôbec.

Snažím sa dodržiavať princípy delenej stravy. Mäsko miešam so zeleninou, alebo syry so zeleninou. Raz týždenne si doprajem celozrnné cestoviny alebo celozrnnú ryžu. Do svojho jedálnička som zaradila aj kuskus a quinou. Začala som milovať zeleninu, a to na všetky spôsoby, napríklad brokolicu na pare, karfiol, kel , kaleráby, cuketu, mrkvu, rajčiny, červenú repu. Červená repa mi prospieva, snažím sa ju jesť čo najčastejšie.

Na raňajky si doprajem čerstvé ovocie, jogurt alebo vločky. Obľubujem aj miešané vajíčka so šunkou a zeleninou.  Prospieva mi aj tvaroh s ľanovými semiačkami. Medzi raňajkami a obedom ak som hladná si doprajem sezónne ovocie. Ovocie poobede už nekonzumujem.

Na obed si dávam mäsko a šalát, alebo cestoviny, vývar, plnohodnotné jedlo, na večeru jem zväčša to, čo na obed len v menšom množstve. Vo večerných hodinách sa snažím už nejesť nič ťažké na žalúdok, rada si robievam zeleninové šaláty s nízkotučným syrom. Často si študujem princípy ajuverdy. Pre mňa osobne je dobré nejesť už po 18h, avšak keďže bývam často dlhšie hore, túto hranicu som si posunula na 20h.

Moja motivačná nástenka

Prestala som jesť viackrát za deň. Všade som čítala, že je dobré jesť aspoň 5x za deň a malé porcie. U mňa to však nefunguje. Raňajky si doprajem bohaté, obed primeraný a večeru malú alebo žiadnu. Podľa tvrdenia: raňajkuj ako kráľ, obeduj ako pán a večeru nechaj nepriateľovi. Funguje to.

Držím sa zásady, že moje telo potrebuje: vodu, minerály, vitamíny, bielkoviny, tuky, sacharidy.

Začala som chodiť pravidelne na prechádzky. V akomkoľvek počasí. A prechádzky dlhšie aspoň hodinové. Nie som typ na fitnescentrá, snažila som sa tam chodiť avšak nebaví ma to. Cvičiť doma sa mi nechce a behávať už vôbec nie. Preto prechádzky. Okrem toho pohyb na čerstvom vzduchu je k nezaplateniu.

Čo sa zmenilo?

Cítim sa lepšie, ľahšie, zdravšie, kruhy pod očami sú preč a únava tiež :) A kilá idú tiež dole :)

P.S. aj mne sa stane, že zhreším a občas si doprajem niečo nezdravé. Nevyčítam si to však ani sa tým netýram, dôležité je pozitívne myslenie, pretože chudnutie začína najskôr v hlave. Keď ma prepadne moja extrémna chuť na slané mlsoty tak si dám nesolené, nepražené mandle :)   A držím sa hesla: A ak si veríš dokážeš všetko!

Ak ťa zaujíma koľko sa mi podarilo schudnúť, tak klikni na PÁČI SA MI TO a čakaj nový článok s aktualizáciou mojej starej a novej váhy. Zmenila si aj ty svoje návyky? Podeľ sa so mnou v komentári ako sa ti to podarilo :)

Zdieľať: