Akcia čoskoro končí

Martin Šmahel: Snažím sa ísť príkladom a to, čo vyžadujem od klientov aj sám dodržiavam

Martin Šmahel - Jano Boccacio Zemiar Photography
Martin Šmahel - Jano Boccacio Zemiar Photography

Zdieľať:

Martin Šmahel - Jano Boccacio Zemiar Photography
Martin Šmahel – Jano Boccacio Zemiar Photography

Venoval sa modelingu, v roku 2011 obsadil piate miesto na súťaži Manhunt International, vyhral súťaž Muž roka. Pracuje ako fitness tréner a výživový poradca. Pomôže vám zredukovať váhu alebo vyrysovať pevné svalstvo.

Ako by ste charakterizovali často spomínaný zdravý životný štýl?
Pre mňa je to spojenie pravidelnej fyzickej aktivity, výberu kvalitnej stravy v rozumných množstvách, a stráženie si psychickej pohody a spokojnosti, lebo tá je v súčasnosti spúšťačom mnohých zbytočných ochorení. V neposlednom rade aj veľmi pozitívne myslenie a radosť zo všetkého, čo život prináša.

Čo vás najviac baví na vašej práci?
Baví ma to, že v tejto práci vidím zmysel. Je pestrá, každý deň iná a spoznávam pri nej ľudí, ktorým na sebe záleží. Učím ich, ako dosiahnuť spokojnosť a harmóniu medzi zovňajškom a vnútrom – čo prináša radosť mne aj mojim klientom.

Prečo ste sa rozhodol pre výživové poradenstvo?
Prišlo to popri mojej práci trénera, kde som pochopil, že stravovanie a správna výživa veľmi výrazne ovplyvňuje náš život a vieme o nej málo. Tak sa delím o svoje vlastné skúsenosti ale aj o výsledky z trénerskej praxe.

Je o vás známe, že ste sa venoval modelingu. Bola to práca snov?
Venoval, a ešte okrajovo venujem. Počas školy si naozaj neviem predstaviť lepšiu “prácu”, a to som toho vyskúšal ako brigádnik naozaj veľa. Bola to nenáročná činnosť, (oproti napríklad stavebným pomocným prácam, dokládkam tovaru v noci, upratovacím prácam a “čojaviem” čo všetko som ešte za pár rokov stihol), no dobre honorovaná a spoznal som pri nej stovky cenných ľudí a skvelých priateľov, ktorých dodnes rád navštevujem. Zároveň som pocestoval kus zeme a naučil jazyky, čo nie je na škodu.
Samotný modeling však pokladám za “ľudské vešiakovanie”. Trochu povrchné a často so zvláštnou hierarchiou hodnôt, ktorej som úplne neprišiel na chuť ani po rokoch. Kým som bol mladučký, bol som aj trochu naivný neriešil som to niekedy až hraničné zaobchádzanie s modelmi a modelkami. No dnes si ale vždy presadím svoje a nenechám si skákať po hlave ako za študentských čias :)

Martin Šmahel Adam Suchanek Photography
Martin Šmahel Adam Suchanek Photography

Ako sa o seba staráte?
Snažím sa ísť príkladom a to, čo vyžadujem od klientov aj sám dodržiavam. 4x v týždni aspoň krátko cvičím silové cviky a strečing, 3x v týždni trénujem aeróbnu vytrvalosť (beh, bicykel, plávanie, korčule) a jem striedmo, zdravo ale chutne. Je to už ťažšie, odkedy mám svoju rodinku a netrávim svoj pracovný čas vo fitku, ale v kancelárii a v teréne, ale práve preto sa viem viac vcítiť do kože mojich klientov a radiť im z praxe a nie z kníh.

Čo považujete za váš najväčší doterajší úspech?
Donedávna to bolo ukončenie podľa mňa náročnej a veľmi unikátnej vysokej školy (FTVŠ UK) s vyznamenaním, ale dnes si najviac cením to, že mám milujúcu rodinu a skvelé manželstvo. Navyše aj celá moja širšia rodina je skvelá a toto zázemie ma hreje pri srdci. Všetko ostatné sú blbosti :D

Ako by ste sa charakterizoval ako tréner?
Špecializoval som sa na bežných ľudí, teda nešportovcov. Z toho vyplýva moje zameranie a riešenie síce bežných, ale zato veľmi častých a frekventovaných prípadov. Musel som byť prísny, ale aj chápavý a veľmi kreatívny, pretože každý si vyžadoval úplne iný prístup. Ale s každým som bol dobrý kamarát, takže dodnes udržiavam veľa vzťahov z tejto oblasti.

Ako motivujete svojich klientov?
Pozitívnym príkladom a vyzdvihovaním kladných stránok. Niektorí potrebovali práve naopak pevnú ruku a dohľad, ale dosiahli sme cieľ a to je dôležité. Rád som ľudí učil k aktivitám vonku na čerstvom vzduchu, najmä v lesoch a v peknej prírode, lebo tam príde každý na úplne iné myšlienky a pohyb sa tak stáva tým pravým relaxom.

Martin Šmahel Photographer xyour
Martin Šmahel Photographer xyour

Ktoré športy najviac preferujete?
Mne ako bývalému extraligovému hráčovi najviac sedel volejbal a plážový volejbal, ktorý milujem, ale z racionálneho a zdravotného hľadiska dnes uprednostňujem menej situačné športy a aktivity, pri ktorých sa telo viac zveľaďuje a menej ničí. Takže všetko okolo atletiky, rekreačného triatlonu, inline jazde a pohybu v prírode, plus pre mňa nevyhnutný silový tréning, ktorý ale nemusí byť nevyhnutne vo fitku.

Aké je vaše najobľúbenejšie jedlo?
Rád sa dobre najem, ale konkrétne jedlo v obľube nemám. Skôr viem vymenovať suroviny ako ryby, špenát, avokádo, orechy, Mirkine makrónky :) a sušené nekandizované ovocie. A občas si vypijem Salko :)))

Čo by ste odporučili našim čitateľkám, ktoré trápia „povianočné“ kilogramy?
Dať si konkrétny cieľ, presne zadefinovaný – dosiahnutie presnej hranice podielu tuku z hmotnosti, dátum a nastavenie denného režimu, ktorý bude zohľadňovať vašu prácu, koníčky a rodinu, ale zároveň si treba ukradnúť hodinku času pre seba a pre relax pri aktivitách. Samozrejme povenovať sa vlastnej skladbe jedálnička a veľmi striktne nakupovať potraviny, medzi ktorými sa seriózne vyhýbajte sladkostiam, sladeným nápojom, údeninám, alkoholu, polotovarom a kupovanému pečivu. Zamerajte sa na ovocie a zeleninu, kyslomliečne produkty, trochu chudého mäsa vo vysokej kvalite, zdravé tuky vo forme morských rýb, nesolených orechov a semien. Z príloh vyberajte pestrú škálu alternatív namiesto bielej ryže, hranolkov a múčnych jedál. Navštevujte obchody so zdravou výživou a pohybujte sa tak medzi ľuďmi, ktorým na sebe záleží, majú sa radi a sú taktiež ochotní spraviť pre seba viac ako predtým.

Akú formu relaxácie uprednostňujete?
Pre mňa je to už spomínaný beh, alebo bicykel v Karpatoch, ale teraz sa už teším cestou z práce na moje dve baby, pri ktorých rád zabúdam na všednosti a úskalia bežného dňa.

Martin Šmahel Jano Boccacio Zemiar Photography
Martin Šmahel Jano Boccacio Zemiar Photography

Odkedy sa venujete trénovaniu?
Sám som popri kondičných tréningoch na volejbale pričuchol k posilňovaniu už okolo 15tich rokov, vážnejšie v 19tich, ale druhých ľudí som začal trénovať až popri štúdiu na VŠ (a to až počas štvrtého ročníka), keď som cítil, že mám dostatočné vedomosti a dokážem zodpovedne a spoľahlivo viesť a modelovať iných ľudí. A to už je nejaká dekáda :)

Vo vašej klientele prevládajú ženy alebo muži?
Ani jedno, mal som to počas celej kariéry pomerne vyrovnané. A ani som sa na to nijako nezameriaval. Trénera si vyberá klient a ku mne chodili ľudia na odporúčania, takže som sa špeciálne na nikoho nezameriaval.

Na aký tréning sa špecializujete?
Na kombináciu silového, redukčného a relaxačného tréningu, často s prvkami rehabilitácie a rekonvalescencie po úrazoch a zraneniach. Ale dá sa povedať, že každý (dospelý) má v pohybe nejaké obmedzenia, takže moja špecializácia nebola asi ničím výnimočná. Všeobecne ale trénujem skôr zaneprázdnených a fyzicky zanedbaných, no úspešných ľudí, ktorí doháňajú prácou stratenú mladosť :)

Aká je vaša tréningová filozofia?
Život je pohyb a mysli pozitívne, to hovorí za všetko.

Ak chceš ostať po celý rok fit a inšpirovaná, tak nezabudni sledovať aj Martinov web a facebook:

Ďakujeme za rozhovor a prajeme všetko dobré

Zdieľať: