Akcia čoskoro končí

Lenka Vacvalová: Som hrdá na všetko, čo sa mi v živote podarilo

Zdieľať:

vacvalova-1
Foto: Natálie Lehmanová, Šaty: Kolekcia Fairytale pre ALAE by Lenka Vacvalová.

Krásna Slovenka pôsobiaca v Českej republike je dôkazom tvrdenia, že slovenské ženy sú najkrajšie na svete. Prestížna moderátorka, skvelá herečka, modelka. Úspešná Lenka Vacvalová.

Pracovala ste aj v rádiu a v pomerne mladom veku, ako si spomínate na túto prácu?

Na moje začiatky v rádiu spomínam s obrovskou vďakou, pretože pre budúcu moderátorku, to bola tá najlepšia škola. Mala som len 15. rokov a žiadne profesionálne skúsenosti, keď som začala pravidelne vysielať. Vtedy som to brala ako veľkú zábavu, ale vedenie rádia zrejme vo mne videlo potenciál a hlavne do mňa vložili obrovskú dôveru. Mala som svojich pravidelných poslucháčov, vysielala pesničky na prianie a víkendové rána a všetci sa mi veľmi venovali. Myslím, že práve vďaka tomu som dnes tam, kde som.

Cit pre módu a krásu máte jednoducho v krvi, aká bola vaša cesta do Fashion TV?

Veľmi zaujímavá….s Gabikou Drobovou sme sa zoznámili vlastne náhodou. Na jednej módnej prehliadke v Prahe nás usadili vedľa seba a Gabika sa so mnou hneď dala do reči. Mala som na sebe taký veľmi extravagantný outfit a to ju zrejme zaujalo. Ani neviem, musím sa jej spýtať. Ale naše zoznámenie bol taký prvý krok do Fashion TV, takže sa dá povedať, že som len bola v správnom čase, na správnom mieste…a v správnych šatách.

Akú najúsmevnejšiu situáciu ste zažila počas celej doby natáčania vo Fashion TV?

Jedna celkom úsmevná situácia sa mi stala len nedávno na finále Elit Model Look, kde som bola pracovne za Fashion TV. Akcia sa konala na pražskom hrade a dress code bol black tie. Vstúpila som vo večerných štách na mramorové schodisko potiahnuté červeným kobercom a práve na tom koberci mi sklzol podätok a zlomil sa. Musela som sa vyzuť a prejsť časť hradu v jednej topánke. Našťastie boli organizátori pripravení a požičali mi ich topánky. V zákulisí som ešte lakovala na poslednú chvíľu nechty na nohách.

Čo máte najradšej na práci moderátorky?

Mám rada rôznorodosť, ktorú táto práca prináša. Vyskúšala som si už takmer každú oblasť moderovania: rádio, TV, reportáže, priame prenosy, relácie o móde i varení…Táto práca vo veľkej miere sformovala moju osobnosť, pretože v moderovaní je dôležité nájsť istú rovnováhu mezdi sebavedomím a skromnosťou. Nevravím, že tá cesta bola priama a jednoznačná, ale dnes môžem s kľudným svedomím povedať, že keď sa postavím pred kameru, som to ja a asi práve pre to, cítim pri moderovaní istotu a pevnú pôdu pod nohami.

vacvalova-2
Foto: Natálie Lehmanová, Šaty: Kolekcia Fairytale pre ALAE by Lenka Vacvalová.

Ste vždy štýlovo upravená, ste pravá nákupná maniačka?

Veľa ľudí odpoveď asi prekvapí, ale ja vlastne vôbec nie som nákupná maniačka. Samozrejme si, asi ako každá žena, veľmi rada poriadim nejaký pekný kúsok, ale nemyslím si, že by štýlovosť nejako súvisela s nakupovaním, práve naopak. Stačí mať pár základných kúskov, pár jedinečných kúskov a pohrať sa s nimi.

Vy a móda. Aký je váš vzťah k móde?

Módu jednoznačne milujem. Mám rada kúsky, ktoré sú ženské a nezapadnú v dave. Móda je pre mňa vyjadrenie osobnosti a zvýraznenie jedinečnosti. Či chceme, ale nie, to čo máme na sebe definuje naše ja v očiach druhých skôr, než si nás zadefinujú sami. Vždy si dávam záležať na tom čo mám na sebe, pretože mám jednoducho rada ten pocit keď som pekne oblečená. Vlastne som v tom bola vychovávaná od malička, mamina ma nádherne obliekala a napríklad ona sama, doma nemá žiadne tepláky. Myslím, že to veľa vysvetľuje;)

vacvalova-3
Foto: Natálie Lehmanová, Šaty: Kolekcia Fairytale pre ALAE by Lenka Vacvalová.

Akú módu preferujete v súkromí?

Pohodlnú a stále originálnu. Kto sa so mnou stretáva pravidelne vie, že veľmi často nosím rôzne šaty a sukne A-čkového trihu, ktoré sú pre mňa mimoriadne pohodlným kúskom, ale rovnako rada si dám nohavice a nejakú koženú bundičku. Podpätky nosím v súkromí minimálne, hlavne z praktických dôvodov. Žijem v Prahe a rada chodím pešo, takže na mačacích hlavách sa lodičky za chvíľu zničia.

Aký je váš najobľúbenejší kúsok v šatníku?

Sú to hlavne kúsky, ktoré som si sama navrhla…Niektoré sú už pár rokov staré a mám ich tam len z nostalgie. Už asi 2 roky mi v šatníku visia nádherné červené šaty z Plesu v Opere, ktoré si už nikam neoblečiem, ale nejako sa nimi neviem rozlúčiť.

vacvalova-4
Foto: Natálie Lehmanová, Šaty: Kolekcia Fairytale pre ALAE by Lenka Vacvalová.

Aká je vaša najobľúbenejšia značka oblečenia?

Tak toho je veľa…aktuálne je to hlavne ALAE by Lenka Vacvalová, značka pre ktorú navrhujem večerné a spoločenské šaty. Stále zostávam verná aj českým a slovenským návrhárom, moja obľúbená je Beata Rajská, ktorá ma pravidelne oblieka, alebo Janka Pištejová, ktorá patrí k slovenskej špičke. Nedávno ma tiež zaujala tvorba začínajúcej českej návrhárky Terezy Havránkovej. A ak by to mala byť nejaká svetová značka, tak moje srdce patrí jednoznačne chlapcom Dolce&Gabbana.

Čo v móde považujete za absolútne faux pas?

Nedodržiavanie dress codu…to je také české. A potom nosenie zlej veľkosti oblečenia. Neviem prečo sú ženy neustále presvedčené, že ak svoje telo veľkosti L pracne napchajú do veľkosti S, malo by ich za to okolie pochváliť. Predsa nie je dôležitá veľkosť oblečenia, ale to, ako v tom oblečení vyzeráme a zarezané šaty jednoducho dobre nevyzerajú.

vacvalova-5
Foto: Natálie Lehmanová, Šaty: Kolekcia Fairytale pre ALAE by Lenka Vacvalová.

 Vy a herectvo. Bol to váš sen?

Vlastne nebol. Mojím snom bolo stať sa módnou návrhárkou, alebo maliarkou, keďže som od malička kreslila. Herectvo ma oslovilo až keď som sa začala venovať recitovaniu a detskému divadlu. Myslím, že do istej miery vyhralo herectvo skôr z pragmatických dôvodov, pretože som si nevedela predstaviť svoj život pri maliarskom stojane, zavretá sama v ateliéri. A myslím, že to bolo jedno z najlepších rozhodnutí môjho života.

Hrala ste v divadle aj seriáloch, čo máte najradšej na práci herečky?

Mám rada celý ten dokonale fungujúci systém, kde každý robí niečo iné a všetko spolu tvorí jeden harmonický celok. Pretože práca herca je len malý kúsok zo skladačky. Vďaka herectvu som spoznala veľa jedinečných ľudí, ktorí neskutočne obohatili a zmenili môj život. A tiež som objavila svoje možnosti i nedostatky.

vacvalova-6
Foto: Natálie Lehmanová, Šaty: Kolekcia Fairytale pre ALAE by Lenka Vacvalová.

V divadle Ta Fantastika, ktoré patrí Lucke Bílej ste stvárnila hlavnú úlohu v Alenke v ríši divov, ako si spomínate na toto obdobie?

Cítila som sa doslova ako Alenka v ríši divov. Prišla som po konzervatóriu do Prahy, kde som nepoznala nikoho a celý môj svet vtedy tvorilo divadlo. Každý deň smeroval k tomu, že mám večer predstavenie. Bola som trochu naivná a brala som to ako alfu a omegu svojho života. Čas mi dal možnosť dospieť a hlavne vybudovať si v Prahe skvelé zázemie, ktoré dnes môžem označiť za svoj domov.

Ako vnímate hereckú prácu?

Je to predovšetkým práca, práca ako každá iná. Áno, je viac vidieť, urobí väčší dojem a má rôzne pridané hodnoty, ale netreba to brať príliš vážne. Herci totiž majú tendenciu príliš prežívať sami seba a svoju existenciu. Myslím, že akákolvek práca náš život ovplyvní len do takej miery, do akej jej dovolíme. A pokial to nemá byť pozitívnym spôsobom, tak nemá význam robiť to. Ja  herectvo milujem. Splnil sa mi sen. A na druhú stranu ma práve hranie drží pri zemi, veď s každým seriálom, alebo filmom som na začiatku, s každým novým projektom začínam.

vacvalova-7
Foto: Natálie Lehmanová, Šaty: Kolekcia Fairytale pre ALAE by Lenka Vacvalová.

Čo považujete za svoj najväčší doterajší pracovný úspech?

Ťažko vyzdvihnúť jednu vec, pretože som hrdá na všetko, čo sa mi v živote podarilo. Považujem za veľký úspech, že som mala v Karlových Varoch na filmovom festivale premiéru filmu Zejtra Napořád, považujem za úspech moderovanie svetového finále Miss&Mister Deaf World, považujem za úspech navrhnutie šiat pre Dagmar Havlovú, považujem za úspech, keď ma niekto opakovane osoví na spoluprácu, považujem za úspech, keď niekoho inšpirujem….

Ako sa udržiavate vo forme?

Snažím sa každé ráno 30-40 minút behať a denne nachodiť 10 tisíc krokov. Nainštalovala som si do telefónu aplikáciu ktorá to počíta a urobila som si z chodenia tak trochu závislosť. Tých 10 tisíc krokov je asi 8 kilometrov a je to ideálny počet na uržanie kondície. Naviac som veľký gurmán a dobré jedlo si neviem odoprieť, takže pohyb je pre mňa naozaj dôležitý.

vacvalova-8
Foto: Natálie Lehmanová, Šaty: Kolekcia Fairytale pre ALAE by Lenka Vacvalová.

Aká je vaša najobľúbenejšia značka kozmetiky?

Od každej značky niečo. Mám veľmi rada matné rúže od MAC snáď vo všetkých odtieňoch. A ešte som nadšená z novej edície rúžov od Loreálu, pomenovaných podľa svetových celebrít.

Aká je podľa vás vaša najlepšia kozmetická vychytávka?

Rozhodne kokosový olej, ktorý má nesmierne širokú škálu využitia. Rada ho používam namiesto telového mlieka, alebo ako masku na vysušené vlasy. V posledej dobe som si tiež obľúbila prírodnú nechtíkovú masť, ktorá cez noc nádherne zregeneruje pokožku.

vacvalova-9
Foto: Natálie Lehmanová, Šaty: Kolekcia Fairytale pre ALAE by Lenka Vacvalová.

Čo pre vás znamená krása, čo považujete vy osobne za krásne?

Pre mňa znamená krása sebavedomie, zdravie, vyrovnanosť a výnimočnosť. Krásna je moja mamina, krásne je, že ma má niekto rád, krásne sú letné rána a zimné večery…krásne je všetko čo mi spríjemní deň a vyčarí úsmev na tvári.

Ako moderátorka Fashion TV ste určite vyťažená, akú formu relaxu uprednostňujete?

Najväčší relax je pre mňa cestovanie. Veľmi rada cestujem sama a vychutnávam si mieste zvyky. A keď práve nemám čas niekam odcestovať, relaxujem s priateľmi, s ktorými môžem byť sama sebou a ktorí ma majú radi pre to, aká som a nie pre to čo robím.

vacvalova-10
Foto: Natálie Lehmanová, Šaty: Kolekcia Fairytale pre ALAE by Lenka Vacvalová.

Aké sú vaše najbližšie ciele do budúcna? 

Ja veľmi neplánujem, pretože tie najlepšie veci v mojom živote sa stali neplánovane. Prišli nečakane a obrátili mi život hore nohami. Takže mojim cieľom do budúcna je snáď len to, aby som bola vždy v správnom čase, na správnom mieste.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme všetko dobré :)

Zdieľať: