Akcia čoskoro končí

Otázky na tému: Laserová operácia očí

Zdieľať:

Na vaše otázky odpovedala MUDr. Miriam Záhorcová, očná lekárka a chirurgička Očnej kliniky NeoVízia

Chcela by som ísť tiež na takúto operáciu, ale mám strach a komplikované dioptrie + cylindre. Môžem absolvovať operáciu? 

Z tejto otázky ťažko usúdiť či slečna/pani bola na vyšetrení alebo konzultácii na pracovisku, ktoré sa venuje refrakčným operáciám očí. Rovnako sa ťažko vyjadriť čo sú komplikované dioptrie. V NeoVízii sme pomohli stovkám pacientom, pre ktorých ich dioptrie boli komplikované. Naši pacienti podstupujú vždy 2-3 hodinové precízne vstupné vyšetrenie, počas ktorého sa merajú desiatky parametrov. Zisťujeme všetko potrebné pre prípadnú operáciu očí, ako napríklad či je pacient na operáciu vôbec vhodný a aký typ operačnej metódy je pre neho najlepší. Následne im vysvetľujeme celý proces operácie – čo ho čaká na sále, čo je potrebné pred alebo po operácii (pooperačná starostlivosť). Pokiaľ pacient nemá dostatok informácií tak sa nemá možnosť podľa čoho rozhodnúť. My odporúčame zistiť si informácie o klinike, o metódach ktorými disponuje, a pýtať sa svojich známych, ktorí možno operáciu podstúpili. U nás majú pacienti aj možnosť ešte pred operáciou očí ísť na bezplatnú konzultáciu s primárom, ktorý im zodpovie ich prípadné otázky a odstráni ich obavy. 

Na budúci rok plánujeme svadbu. Premýšľam na operáciou očí. V akom predstihu by som mala absolvovať operáciu očí, aby sa mi oči stihli zahojiť? 

Ak hovoríme o laserovej operácii očí, v takom prípade je to ideálne minimum 1-2 mesiace pred svadbou. Je to len čisto z praktických dôvodov, posledný mesiac pred svadbou má totiž nevesta toľko povinností a starostí, že by sa už mala venovať v pokoji len im. Po bezbolestnej operácii femtosekundovým laserom sa žena nesmie približne desať dní líčiť. 
V prípade vysokých plusových či mínusových dioptrií pristupujeme k inej ako laserovej metóde. Implantujeme špeciálne fakické šošovky ICL a ideálne je operáciu absolvovať tri až štyri mesiace pred svadbou. Po zákroku je režim podobný ako u laserových zákrokov. 

Je možná operácia aj keď ma človek dioptrie +5,5? 

Ak sa to týka mladších pacientov, tak plusové dioptrie vyššie ako cca +3 laserom neodstraňujeme. Výsledok operácie je krátkodobý – dioptrie sa v krátkom čase vrátia. Pre pacientov po 40ke máme na takéto dioptrie riešenie – vnútroočnú operáciu PRELEX. V každom prípade je potrebné podstúpiť precízne vstupné vyšetrenie a na základe výsledkov vieme pacientovi povedať, čo by bolo pre neho najlepšie. 

Ako je to s presbyopiou po laserovej operácii? 

Okuliare na čítanie dostihnú každého z nás. Ich „príchod“ je individuálny – u niekoho skôr, u niekoho neskôr. Zväčša sa však vyskytuje po 45. roku. To, či je možnosť odstránenia takýchto dioptrií ukáže vyšetrenie. Ideálne je, keď to pacient rieši na klinike kde bol aj na laserovej operácii očí, väčšinou sa mu však predpisuje okuliarová korekcia, prípadne sa na základe precíznych vyšetrení posúdi, či je možný nejaký operačný zákrok na odstránenie vekom pribudnutých dioptrií (ak teda daná klinika vykonáva takéto operácie). Aj s ohľadom na tento fakt platí, čím skôr človek podstúpi laserovú operáciu očí na odstránenie krátkozrakosti, tým dlhšie si bude užívať slobodu od okuliarov.

Bola som už na predoperačnom vyšetrení na inej klinike a povedali mi, že nie som vhodný kandidát, lebo moja rohovka je príliš malá a nevedeli by mi to spraviť, aby som videla na 100%. Moje dioptrie sú -4.5 a -3.5. Bojím sa platiť 70€ za ďalšie vyšetrenie, aby mi povedali, že nie som vhodná. 

Pacientke odporúčam, nech príde s výsledkami na bezplatnú konzultáciu k nášmu primárovi, MUDr. Radovanovi Piovarčimu. Na základe lekárskej správy a nameraných hodnôt je možné predpokladať, či je vhodná na operáciu alebo nie. Pokiaľ nepodstúpi precízne vyšetrenie aj u nás, nevieme sa k výsledkom inej kliniky vyjadriť na 100%.

Uteká mi ľavý očný sval a už mi to aj niekedy dosť vadí. Môj vek je 19 rokov. Môžem ísť na operáciu? Lebo ževraj oko sa vyvíja do 25 rokov.

„Utekanie svalu“ alebo tzv. škúlenie (latinsky strabizmus) je stav oka, pri ktorom dochádza k strate koordinovaného pohybu oboch očí a jedno sa odchyľuje od smeru pozorovaného predmetu. Ak je na tomto oku aj dioptrická chyba, treba niekedy odstrániť najskôr tú, až potom sa dá operovať aj postihnutý sval či svaly. Až po precíznom vstupnom vyšetrení je možné vyjadriť sa k možnému operačnému zákroku.  

Mám 21 rokov, dioptrie mám plusky a mám tiež astigmatizmus, bola by takáto laserová operácia vhodná aj pre mňa? Moja mamka na nej bola tiež a pomaly sa jej to vracia späť na dioptrie aké mala, tak chcem sa spýtať, ako dlho to vlastne drží? Jej to drží už 4 roky tak neviem ale či to nie je vekom.

Aj kombinovaná chyba akou je tzv. zmiešaný astigmatizmus (teda kombinácia plusovej a cylindrickej dioptrie) je veľakrát vhodná na laserové odstránenie dioptrií metódou NeoLasik HD pomocou femtosekundového lasera. Veľmi však závisí od výšky konkrétnej plusovej chyby. V každom prípade je veľmi dôležité absolvovať precízne vstupné predoperačné vyšetrenie aj s rozkvapkaním, podľa ktorého lekár určí, či je pacient na operáciu vhodný. 

Myslíte, že môže mať padanie vlasov súvis s očami? Dlhšiu dobu ma totiž trápi padanie vlasom. Podstúpila som rôzne druhy vyšetrení, ale všetko vyšlo v poriadku. Pripisujem to aj možnej genetike, no radila som sa aj s viacerými známymi a mojou doktorkou a pýtali sa ma, či som bola aj na očnom vyšetrení. 

Áno, aj neskorigované dioptrie môžu byť jedným z dôvodom vypadávania vlasov.  Pravidelne nás vyhľadávajú pacientky, ktorým očné vyšetrenie v rozkvapkaní doporučil dermatológ. Sťažovali sa na výrazné vypadávanie vlasov, či už rovnomerne po celej ploche hlavy alebo v chumáčikoch, známe ako alopécia areata.  Aj nosenie nevhodne nastavených dioptrických okuliarov, v ktorých sú nesprávne namerané dioptrické hodnoty môže byť príčinou uvedených ťažkostí. Už po pár mesiacoch nosenia správnej okuliarovej korekcie možno pozorovať, že pacientka nielen lepšie vidí (či už v práci za PC alebo doma na TV), ale aj intenzita vypadávania vlasov sa môže viditeľne zmierniť. 

Ako zistím, ktorý typ operácie je pre mňa vhodný?

Zistíte to počas precízneho vyšetrenia očí. Konkrétne u nás trvá cca 3 hodiny. Môže sa to zdať ako nekonečný čas, ale pacienti sami vidia čím všetkým počas návštevy u nás prechádzajú. Merajú sa desiatky parametrov na rôznych prístrojoch. Oči sa rozkvapkávajú, vďaka čomu sa dá vyšetriť očné pozadie a zistia sa prípadné iné skryté ochorenia. Na základe všetkých výsledkov následne pacientovi určíme vhodný typ operačnej metódy, ktorý je určený presne pre neho – na mieru. U pacienta zisťujeme aké je jeho povolanie, aké sú jeho koníčky vo voľnom čase, atď. Lekár sa v tej chvíli stáva aj akýmsi psychológom. 😊 

POZRI SI AJ VIDEO: 11 MÝTOV O LASEROVEJ OPERÁCII OČÍ s MUDr. Záhorcovou

Zdieľať: