Akcia čoskoro končí

Katarína Blaško Švecová: K motýlikom som sa dostala preto, lebo som nevedela nájsť vhodného motýlika pre môjho partnera

Zdieľať:

kbs-profil-1Katka je motýliková dáma. Jej krásne práce si môžete pozrieť na Made by BLASKO a šVecičky.

Študovala si marketingovú komunikáciu, avšak tvoje srdce si získali ručné práce. Ako sa to stalo?

Bola to skôr náhoda ako plán. Venovala som sa rôznym kreatívnym technikám tvorby, zväčša len na vyplnenie voľného času a zo záujmu naučiť sa čokoľvek nové. Konkrétne k motýlikom som sa dostala preto, lebo som nevedela nájsť vhodného motýlika pre môjho partnera na doladenie k šatám na ples, a tak som mu ho vyrobila sama.

Ako vznikol tvoj prvý motýlik a prečo práve motýlik?

Úplne prvý motýlik som ušila zo zvyšku látky, ktorú som použila na ušitie sukne – to bol prvý skúšobný a keďže sa to zapáčilo mne aj môjmu Peťovi (manžel), tak som mu ku každej novej sukni, či šatám, ktoré som si ušila, vyrobila aj motýlika na doladenie. V čase, keď som s tým začala, boli v móde skôr kravaty, a tak som chcela pre Peťa niečo iné, netradičné.

Šiješ aj klobúky pre dámy, ako ti to napadlo a ako vyzerá proces takej tvorby?

V lete sme chodievali s partiou na brigádu do Anglicka a tam som sa s tým prvýkrát stretla. Často sme chodievali na nákupy do Londýna, kde sú klobúky bežné. Pri výrobe klobúkov nejde o klasické šitie. Ja sa venujem výrobe klobúkov a fascinátorov klasickou modistickou technikou. Na výrobu sú potrebné drevené formy, na ktoré sa naťahuje materiál, strojové šitie sa využíva minimálne, a teda skôr ide o ručné šitie.

Čo považuješ za základ úspechu tvojej značky?

Verím, že spokojnosť zákazníkov a ich referencie, ktoré si veľmi vážim.

Ako vnímaš módu na Slovensku?

Na to, že sme malá krajina, máme tu naozaj veľký výber tvorby. Od klasického elegantného biznis štýlu, pohodlnej dámskej a pánskej konfekcie cez krásne večerné toalety hodné akéhokoľvek svetového červeného koberca, či ponuku zákazkového šitia na mieru,  až po malé dizajnové značky, ktoré sú originálne a veselé. Keďže každý jeden štýl si našiel svoju cieľovku, taká je aj móda na Slovensku – rôznorodá. No zároveň sme stále konzervatívni. Bolo to tak aj pri predaji motýlikov a je to aj teraz pri klobúkoch. Ak ide o niečo nové, netypické, chce to čas, aby si na to u nás ľudia zvykli. Samozrejme sa to nedá generalizovať, vždy je to o jednotlivcoch ;)

Tvorba ktorého návrhára ti je blízka?

Tvorba Diora neprestane byť pre mňa nadčasová a značka Chanel má za sebou veľký príbeh, ktorý začínal klobúkmi, takže o to je to pre mňa inšpirujúcejšie. A samozrejme aj na Slovensku máme veľa šikovných návrhárov, ktorých tvorba sa mi páči.

kbs-profil-2

Vyhrala si prvé miesto v súťaži Podnikateľka Slovenska 2014 v kategórii úspešná živnostníčka, aký to bol pocit?

Samozrejme ma to veľmi potešilo, ale zároveň je to pre mňa záväzok pracovať na sebe aj naďalej a nesklamať. Ja som sa veľmi tešila už len zo samotného výberu do finále, takže samotné víťazstvo bolo pre mňa milým prekvapením večera.

Na akú príležitosť sa hodí motýlik pre ženu?

Na takú, pri ktorej sa jej bude páčiť :) Teda ak nejde o akciu, na ktorej je stanovený dress code, ktorý to vylučuje. Inak nevidím žiadne obmedzenia. V minulosti bol motýlik bežným doplnkom dlhých dámskych šiat. Motýlik je naozaj veľmi prispôsobivý doplnok. Vhodným výberom tvaru, materiálu či vzoru ho viete použiť pri rôznych príležitostiach a k rôznym outfitom – či elegantným alebo ležérnym.

S akými materiálmi pracuješ najradšej?

Každý nový je výzva :) Vždy záleží o čo ide. Pri setoch (motýlik a traky)  sa mi pracuje dobre s bavlnou, pri klobúkoch je často náročnejšie samotné prevedenie, takže tam na materiáli veľmi nezáleží.

kbs-profil-3

Čo ťa pri práci robí najviac šťastnou?

To, keď sú zákazníci spokojní, keď vidím ich fotky s mojimi výrobkami, keď nájdem pekný nový materiál a už si predstavujem, čo z toho vyrobím a v neposlednom rade to, že má táto práca baví a živí.

Kde sa tvoje práce dajú zakúpiť?

Predovšetkým cez internet. Na mojom webe (www.MOTYLIKY.sk www.MadeByBLASKO.com), cez Facebook (šVecičky) alebo aktuálne sme sa dohodli na spolupráci s obchodom BUBLIBOOM v Žiline, kde nájdete okrem iných značiek aj pár našich výrobkov.

Aké sú tvoje plány do budúcna?

Momentálne zháňam nové priestory na ateliér, na čo sa veľmi teším. S tým by mali prísť aj nové služby a produkty. Väčšinu času momentálne venujem značke šVecičky a práve to by som chcela zmeniť a rozbehnúť viac aj značku Made by BLASKO na Slovensku, pri ktorej ide momentálne len o limitovanú výrobu, a teda väčšina výrobkov sa do verejného predaja ani nedostane.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme všetko dobré :)

Pozri si Katkine nádherné práce

(Foto: Vladimír Kocian)

kbs-vladimir-kocian-1
Foto: Vladimír Kocian

kbs-motyliky-1 kbs-motyliky-2 kbs-motyliky-3 kbs-motyliky-4 kbs-motyliky-5 kbs-motyliky-6 kbs-motyliky-7

kbs-vladimir-kocian-12
Foto: Vladimír Kocian
kbs-vladimir-kocian-13
Foto: Vladimír Kocian
kbs-vladimir-kocian-1
Foto: Vladimír Kocian

Zdieľať: