Akcia čoskoro končí

Menštruačné nohavičky: Aké sú ich výhody?

Menštruačné nohavičky

Zdieľať:

Mnoho rokov sme mali na trhu len oklieštený výber- vložky alebo tampóny. Variant bolo mnoho, od parfumácie, hrúbky, absorpcie až po rôznosť zloženia. V poslednej dobe sa na trh dostávajú nové vychytávky. Výhoda, ktorou sa pýšia je šetrenie našich peňaženiek, nakoľko ich nemusíme kupovať mesačne, ale vydržia niekoľko rokov a samozrejme sú tým pádom aj šetrnejšie k životnému prostrediu. O jednom z týchto produktov si nižšie povieme viac – menštruačné nohavičky. Tak poďme na to.

Čo sú menštruačné nohavičky

Menštruačné nohavičky sú v podstate spodná bielizeň so zabudovaným absorpčným materiálom. Samozrejme, tak ako aj pri vložkách či tampónoch, tak aj pri nohavičkách je možné si zvoliť absorpčnú silu a mnoho výrobcov ponúka aj rôzne farby a veľkosti aby bol náš pocit voľnosti o niečo viac na dosah.

Sú vyrobené tak, aby nahradili jednorazové predmety, ako sú už vyššie spomínané tampóny a vložky. Môže sa zdať, že ide o bežné spodné prádlo, ale v skutočnosti sú vyrobené zo špeciálnych tkanín v oblasti rozkroku a s extra vrstvami. Sú opakovane použiteľné, preto ich môžete po každom použití oprať a znova nosiť.

Fungujú tak, že sú vyrobené z absorpčného materiálu, ktorý dokáže udržať prietok jedného až dvoch tampónov. Má tiež bariéru proti vlhkosti, aby si sa cítila pohodlne a vrstvu, ktorá je špeciálne navrhnutá tak, aby zabránila pretečeniu a zafarbeniu.

Výhody

Aj keď si stiahneš aplikáciu na sledovanie menštruácie, menštruácia vždy môže prekvapiť. Tieto nohavičky môžeš začať nosiť už niekoľko dní pred, napríklad aj na rande. Zabezpečíš tak, že si nezašpiníš oblečenie a tiež sa nebudeš musieť po každých pár hodinách ponáhľať do kúpeľne.

Menštruačné nohavičky sú opakovane použiteľné, preto sú šetrné k životnému prostrediu, zatiaľ čo ostatné položky ako klasické vložky či tampóny sú pre prírodu škodlivé.

Pre niektoré ženy môže byť nosenie tampónu nepríjemné nakoľko má za následok zvýšené kŕče. Takže jednou z výhod menštruačných nohavičiek teda môžu byť aj menej frekventované kŕče.

Ak si aj napriek všetkému skeptická a stále plne nedôveruješ týmto nohavičkám a nosíš ich s tampónmi alebo vložkami, tak aj tak ti stále môžu poskytnúť dodatočnú ochranu a absorbovať všetko potenciálne pretečenie alebo únik.

Sú tvojim najlepším kamarátom pri cestovaní, keďže prístup do kúpeľne nie je vždy jednoduchý. Vďaka nim budeš v pohodlí bez obáv z pretečenia.

Nevýhody

Aj napriek všetkým inovatívnym technológiám, nič sa v podstate nedá 100%-ne odstrániť. Nakoľko menštruácia máva zápach, tak je pravdepodobné, že ak sa na nohavičky až príliš spoľahneš a nebudeš k nim pristupovať plne hygienicky, tak sa tam dole budeš cítiť trochu zapáchajúco.

Prvotná investícia zvykne byť vyššia, pretože sú vyrobené so špecifickým dizajnom, ktorý poskytuje správnu ochranu. Ak to však porovnáš s mesačnými nákladmi na vložky, stále ide o slušný úlovok. Existujú špeciálne pokyny a postupy na pranie nohavičiek v závislosti od sily výtoku a spôsobu použitia.

Tip ako ich zaradiť do bežného používania: aj keď si si prečítala všetky pre a proti a zoznam naznačuje, že počet kladov prevažuje nad zápormi, tak stále môže byť ťažké dôverovať novému produktu a okamžite ho začleniť do svojho životného štýlu. Preto môžeš začať počas dní, kedy je tvoj prietok slabý, alebo ich skús použiť ako záložnú možnosť, ideálne v čase keď si častejšie doma, čiže cez víkend, počas home-office a podobne. Samozrejme, len čisto produkt nestačí, najprv musíš poznať svoj cyklus a čo ti tvoje telo hovorí. Prečítaj si: Ako na ženské dni bez obmedzenia? Rozhovor s Bagniari.

Dostupnosť na Slovensku

SNUGGS

Menštruačné nohavičky SNUGGS. Ich výrobok môžeš nosiť 8-10 hodín. Po použití ich stačí vyprať a môžeš ich použiť znova. Pri takomto používaní vydržia 1-2 roky. Ak sa obávaš, či sú hygienické, tak áno, sú.

Snuggs majú antimikrobiálnu ochranu na báze iónov striebra, ktorá veľmi účinne zamedzuje premnoženiu baktérií a vzniku zápachu.“

Môžeš si vybrať možnosť s vysokým či nízkym pásom, samozrejme aj podľa intenzity tvojho krvácania. Cena sa pohybuje od 30 € za kus alebo si môžeš vybrať z niektorých výhodných balíčkov.

SAFORELLE

Menštruačné nohavičky SAFORELLE nájdeš vo vybraných lekárňach. Sú dermatologicky testované a jednou z ich výhod je ich savosť, ktorá sa rovná trom klasickým nočným vložkám.

DORINA

Je skvelé, že veľké fashion stránky sa rýchlo prispôsobujú novým trendom a menštruačné nohavičky nie sú výnimkou. Jedny štýlové a pritom funkčné si môžeš uchmatnúť aj na portáli zoot.sk, kde sa Ti možno podarí vychytať aj nejakú zľavu. Majú absorpciu až 30 ml tekutiny.

Či už zvolíte menštruačné nohavičky, prípadne iný typ produktov pre udržateľnú menštruáciu, myslím, že to bude príjemná zmena od bežne používaných menštruačných pomôcok.

Zdroje:

https://www.herzindagi.com/society-culture/period-panties-guide-pros-and-cons-article-178838

Zdieľať: