Akcia čoskoro končí

KARL LAGERFELD: Jeho veličenstvo elegancia

Zdieľať:

Kontroverzný, nevyspytateľný avšak zároveň najuznávanejší módny návrhár. Štýl, ktorý udáva je synonymum luxusu a elegancie. Jeho veličenstvo Karl! Svojim rodičom sa narodil desať rokov po ich sobáši. Na jeho život a tvorbu mala veľký vplyv matka, ktorá sa živo zaujímala o módu a milovala vône. Už v detstve miloval kreslenie a navrhovanie šiat.

10.september 1933 Hamburg Karl Otto Lagerfeldt
10.september 1933 Hamburg Karl Otto Lagerfeldt

V roku 1955 vyhral súťaž o najlepší návrh kabáta a tým získal prácu u Pierra Balmaina. Neskôr s pomocou rodinných financií si otvoril obchod v Paríži. Venoval sa vôňam, ako prvú vytvoril Lagerfeld for Men, nasledovali KL, KL Homme. Preslávil sa svojou nezávislosťou, spolupracoval s rôznymi značkami cez Chloé, Fendi, Chanel. Pre Fendi navrhoval kožušinové kabáty, čím nepotešil ochranárov zvierat PETA. V roku 1972 navrhol pre Chloé kolekciu Deco, kde použil čierno bielu kombináciu a vzdušné strihy, táto kolekcia mu priniesla medzinárodný úspech. V 80 tich rokoch vytvoril svoju vlastnú značku Lagerfeld. Jeho modely sú sexi a intelektuálne, prevládajú ležérne saká v jasných farbách.

V roku 1982 začal pracovať ako hlavný návrhár firmy Chanel. Po smrti Coco Chanel ju postavil na nohy. Tejto značke zostal verný dodnes. Ako hlavný návrhár tvorí už vyše 30 rokov a značka Chanel ako synonymum elegancie a luxusu prekvitá. V svojej tvorbe kombinuje predvojnovú klasiku so súčasnou módou. V 80 a 90 rokoch vyniesla jeho tvorba salón až na vrchol haute couture. V jeho kolekciách prevláda jeho milovaná čierno biela kombinácia. V roku 2004 potešil aj svoje menej majetné obdivovateľky, keď navrhol kolekciu pre H&M, ktorá sa vypredala za dva dni! Svoju kontroverznosť dokázal, keď na svoju prehliadku zavolal striptérky a hviezdu porna. Oblečenie prešpikoval sexualitou. Navrhoval odev aj pre koncertné turné Madonny a Kylie Minoque. Fascinuje ho práca fotografa, vydal sériu aktov modela Davida Millera s názvom Visionaire 23: The Emperor’s New Clothes.

karl_1

„Na fotografiách mám rád to, že zachytia okamžik, ktorý je navždy preč, ktorý sa nedá zopakovať.“

V roku 2005 sa stal tvárou reality šou Signé Chanel, ktorá dokumentovala tvorbu dámskej kolekcie značky Chanel. V roku 2006 ohlásil novú kolekciu s názvom K Karl Lagerfeld, ktorá obsahovala tričká rôznych veľkostí a veľký výber džínsov.

Zmenil aj svoj telesný výzor, keď počas 13 mesiacov schudol 42kilogramov. Diétu presne na telo mu vytvoril odborník Jean-Claude Houdret, zdokumentoval ju v knihe The Karl Lagerfeld Diet. Šport neuznáva, naopak miluje spoločenský tanec, už ako dieťa bol majstrom sveta v čače. „Držanie diéty je jediná hra, ktorú vyhráte, keď o niečo prídete.”

„Pre módu je zaujímavá len minúta a budúcnosť – existujú, aby mohli byť zničené. Keby všetci robili všetko s úctou, nikam by sme sa nedostali.”

karl_2

„Ľudia, ktorí hovoria, že včerajšok bol lepší ako dnešok, absolútne znehodnocujú svoju vlastnú existenciu.”

Bol ocenený cenou za kultúru Nemeckej fotografickej spoločnosti. Aj vo svojom veku ohuruje svojím zmyslom pre dizajn. Módu povýšil na umenie a stal sa nepísaným kráľom nedbalej elegancie. Je veľkým milovníkom kníh, vlastní vyše 60000 výtlačkov prevažne historických a biografických publikácií.

Na pozornosť okolia si nemusel zvykať, narodil sa pre ňu. Pri tvorbe sa inšpiruje nemým filmom a nemeckým expresionizmom. Jeho zjav púta všade pozornosť, jeho dlhé biele vlasy, tmavé okuliare, dobre padnúci oblek, biely stojačik a kožené rukavičky a neodmysliteľný vejár. A čo on sám považuje za najkrajší okamih dňa? Obliecť si každé ráno čistú vyžehlenú  košeľu.

Zaujímavosti: Neudáva skutočný rok narodenia, sám udáva rok 1938. Vytvoril množstvo netradičným klobúkov. Vo svojej zbierke má kvantum iPodov Nano. Pre značku hračiek Steif navrhol plyšového medvedíka v obleku s bielym stojačikom a okuliarmi.

 

Zdieľať: