Akcia čoskoro končí

CUKOR A PLEŤ – 3 dôvody prečo mu dať okamžite STOP!

Zdieľať:

Chutné koláčiky, rozkošné tortičky, sladké malinovky a šejky. Až sa ti zbehli všetky slinky? Ťažko odolať tomuto sladkému pokušeniu. Všetky vieme, že si naše maškrtenie vyberie svoju daň v podobe nepekných faldíkov, no my nevieme povedať nie. ,,Čo tam po jednom kile nazvyš, zajtra pôjdem po schodoch,” povieš si, keď zahryzneš do sladkého pokušenia. Vedela si však, že cukor sa nepekne podpíše nielen na tvojom tele, ale aj tvári?

Nadmerná konzumácia cukru spôsobí rýchle zvyšovanie glukózy v krvi. Telo reaguje uvoľňovaním inzulínu a ďalších hormónov. Práve im sa pripisuje zvýšená produkcia kožného mazu, ktorý upcháva póry a výsledkom sú vyrážky a výrazné starnutie pleti.

Cukor a vyrážky

O tom, že ak prestaneš jesť čokoládu a zlepší sa ti akné si už určite počula. Nie je to však celkom tak. Hlavným vinníkom nie je čokoláda, ale množstvo cukru, ktorý je v nej obsiahnutý. Aj keď to znie neuveriteľne, cukor prispieva k prekysľovaniu organizmu, čo je živná pôda pre rozmnožovanie baktérií a plesní a to už je len krok k tvári posiatej vyrážkami. Vymeň teda klasickú čokoládu za zdravšiu alternatívu s vysokým podielom kakaa.

cukor a pleť

Cukor a vrásky

To, že kolotoč času nezastavíme, je všetkým jasné. Tvojím cieľom by však malo byť jeho spomalenie, nie urýchľovanie. Neprimeranou konzumáciou cukru to však vedome alebo nevedome robíš. Rozklad cukru totiž v podstatnej miere spomaľuje aj tvorbu prirodzeného kolagénu v tvojej pleti, znižuje jej elasticitu a regeneračné schopnosti. Výsledkom je povädnutá zvráskavená pleť. Možno si myslíš, že teba sa to ešte netýka, ale ver, že o pár rokov to nebude príjemný pohľad. Sladké teda iba s mierou.

Cukor a strata zdravej farby

Rafinovaný cukor sa podpíše nielen na strate elasticity tvojej pokožky, ale ďalším viditeľným nepriaznivým dôsledkom jeho dlhodobého nadmerného príjmu do organizmu je aj strata zdravo vyzerajúcej, žiarivej pokožky. Pokožka akoby začala vädnúť a naberá hnedošedý podtón, ktorý nepôsobí dvakrát vábne. Aj toto prispieva k tomu, aby ti na ulici tipovali o dobrých pár rokov viac. Vyvážená strava, poctivé čistenie, pitný režim napravia škody na tvojej pokožke. 

Ako teda začať boj s sladkým nepriateľom?

Asi ti netreba zdôrazňovať, že začať treba pri zmene životosprávy. Nehovoríme, že musíš úplne prestať jesť sladké. To sa ani nedá. Stačí si len ustrážiť množstvo. Na čo si teda dávať pozor?

  • biele pečivo, cukrárenské výrobky a sladkosti
  • sladké cereálie a ochutené müsli
  • sladké ovocie a zelenina bohatá na škrob – napr. zemiaky
  • sladené nápoje, ochutené mliečne kokteily
  • skrytý cukor – na etiketách si všímaj názvy ako melasa, jačmenný slad, kukuričný sirup, javorový sirup …

Na druhej pre krásnu pokožku si dopraj orechy napr. vlašské, čerstvú zeleninu zvlášť červenú papriku, zelený a biely čaj, vitamíny C a E, ktoré bojujú proti voľným radikálom a zabraňujú nepriaznivým vplyvom cukru na stav tvojej pleti.

Každá si rada osladíme svoj každodenný život niečím sladkým, od teraz však pamätaj, že každý gram cukru navyše znamená v priamom rade aj vyrážku či vrásku navyše. Takže len s mierou! 

Zdieľať: