Akcia čoskoro končí

Ako si vybrať sukňu podľa typu postavy?

Ako si vybrať sukňu

Zdieľať:

Univerzálnych kúskov v šatníku nikdy nie je dosť. Určite si si však všimla, že niektoré kúsky nosíš radšej, pretože lichotia tvojej postave. Rada siahneš vždy po určitom type sukne. To, ktorý strih našej postave svedčí, v podstatnej miere ovplyvňujú typ našej postavy. Necháp ma zle – rozhodne ťa nenavádzam na to, aby si zabudla na experimentovanie a vždy si vyberala len overené strihy. Móda je o experimentovaní a o radosti zo skúšania. Poznať však, čo ti svedčí, je základom úspechu. Preto som si dnes pre teba pripravila článok, v ktorom ťa prevediem ako si vybrať sukňu podľa typu postavy. Nepochybujem o tom, že si vyberieš sukňu, ktorá bude perfektne stelesňovať tvoj špecifický štýl. 

Sukňa ako základný kúsok šatníka 

Snáď neexistuje kúsok, ktorý by stelesňoval ženskosť práve tak ako sukňa. Teplejšie počasie a prvé slnečné lúče nepochybne zvádzajú k tomu, aby sme opäť vytiahli svoje obľúbené modely a pustili sa do kombinovania. Ako si vybrať sukňu podľa postavy? A existuje vôbec overený návod, na ktorý by bolo možné sa bez výčitiek svedomia a chybných krokov spoľahnúť? 

Možno ťa prekvapí, že ti v dnešnom článku dokážem poradiť len strihy, ktoré sú skvelé pre tvoj typ postavy. Na druhej strane ti však musím prezradiť jednu podstatnú informáciu. Každý outfit dotvára i tvoja osobnosť a vyžarovanie. Nie je nič dôležitejšie, aby si sa vo vybranom strihu sukne cítila prirodzene a príjemne. 

Typy postavy a ich stručná charakteristika 

  • Typ hruška – vyznačuje sa úzkymi ramenami, úzkym pásom a širšími bokmi
  • Typ jablko – pre tento typ je charakteristické väčšie bruško, štíhle nohy a úzke boky 
  • Typ presýpacích hodín – bujnejšie poprsie, úzky pás a širšie boky sú dnes považované za ideál ženskosti 
  • Typ obráteného trojuholníka – širšie ramená a užšie boky 
  • Chlapčenská postava – drobné krivky a malé poprsie (ideálnym príkladom v tomto prípade je modelka Twiggy) 

Ak dokážeš správne identifikovať typ svojej postavy, si len jediný krok od úspechu. Ako si vybrať sukňu podľa typu postavy? Rozhodne to nie je jednoduchá úloha, ale dnes ešte s radami nekončím. 

Ako si vybrať sukňu podľa typu postavy – praktické rady a nápady

1. Sukňa úzkeho strihu a puzdrová sukňa 

Sukne úzkeho rovného strihu a puzdrové sukne sú ideálnou voľbou pre dámy s postavami hruška, jablko a presýpacie hodiny. Tieto strihy perfektne vyniknú so ženskými tvarmi. Odporúčam ti však siahnuť po modeloch, ktoré vynikajú jednoduchým strihom a nie sú extrémne zdobené alebo riasené. 

Myslíš, že si ich nemôžeš dopriať, ak je tvoja postava chlapčenská? Nenechaj sa zmiasť, stále môžeš v tomto type sukne vyzerať perfekt, ak zvolíš úzku sukňu s tvarovaným pásom. Úzka alebo puzdrová sukňa ti pomôže okamžite vykúzliť krásne krivky. 

2. Godetová sukňa 

S týmto typom sukne nemôžeš urobiť krok vedľa. Môžeš ju zvoliť pri akomkoľvek type postavy. Vždy ti pomôže zvýrazniť tvoje silné stránky a zažiariť. 

3. Sukňa strihaná do tvaru písmena A 

Pravdepodobne jeden z najobľúbenejších strihov sukne. Rovnako je možné zvoliť si ju pri akomkoľvek type postavy. Pri type postavy hrušky, jablka a presýpacích hodín ti odporúčam voliť model, ktorý má vyformovaný pás a bude lichotiť tvojej línii. Pri obrátenom trojuholníku, chlapčenskej postave alebo pri obrátenom trojuholníku môžeš siahnuť i po výrazných vzoroch. 

4. Sukňa riasená v páse 

Ideálna možnosť najmä pre dámy s chlapčenským typom postavy a s postavou prevráteného trojuholníka. S týmto strihom sukne je potrebné pracovať opatrne, pretože spôsobuje rozšírenie bokov. 

Verím, že ti moje rady pomôžu pri výbere správneho typu sukne. Neváhaj skúšať, experimentovať a hľadať. Napokon objavíš strih, v ktorom tvoja postava vynikne najviac. 

Na Slovensku máme mnoho šikovných návrhárov a návrhárok a my sme sa rozhodli osloviť jednu z nich. A kto iný by mal čo povedať k téme sukne ako Ivica, ktorá je na instagrame známa ako @rivica.sk. V roku 2017 zahodila úspešne rozbehnutú kariéru v korporátnom biznise a zo dňa na deň sa od počítača posadila k šijaciemu stroju a začala si plniť svoj sen módnej návrhárky. Položili sme jej pár otázok o jej začiatkoch a taktiež prečo sa zamerala práve a sukne :)

Ako vznikla myšlienka vytvoriť vlastnú značku? Kto stojí za značkou RIVICA odkiaľ prišiel tento názov?

Nápad vytvoriť vlastnú značku prišiel postupne. Od mala som inklinovala k móde a navrhovaniu i šitiu vlastných originálnych kúskov. Avšak ambície byť módnou návrhárkou boli len niekde uložené v sekcii „nereálne sny“. Až keď som dovŕšila tridsiatku a vrátila sa k hobby z detstva, tak postupne prišla aj túžba realizovať sa v tejto oblasti. Avšak ešte vtedy som nemala v pláne odísť zo zabehnutého profesijného života. Až rôzne životné situácie, vznik lokálnych slovenských značiek a pochvala od môjho okolia na moje ušité kúsky, ktoré som nosila do práce, mi začali dávať odpoveď na moju otázku, v akej oblasti by som sa mohla sebarealizovať. Som Ivica, momentálne mám 40 rokov a značka RIVICA je zhmotnenie mojich snov a skúseností. Odkiaľ prišiel názov značky RIVICA? Veľmi prozaické. Z môjho mena.

Ako dlho sa venuješ šitiu oblečenia? Pamätáš si na prvý kúsok oblečenia, ktorý si ušila ?

Ako som spomínala, šitie bolo mojou záľubou. Bolo to počas puberty a mala som od babky starý šlapací šijací stroj. Prvým kúskom bola zavinovacia zelená sukňa, ktorú som nosila celé leto aj spolu s vlastnoručne ušitými čiernymi plavkami. Počas vysokej školy a v prvých zamestnaniach som sa tomu nevenovala, ale vrátila som sa k šitiu, keď mi manžel (vtedy frajer) na 30-te narodeniny daroval šijací stroj. Začala som sa aj vzdelávať v tejto oblasti, pretože som túžila, aby moje vlastnoručne ušité sukne vyzerali naozaj profesionálne ušité. Naučila som si konštruovať strihy na sukňu, šaty, blúzku a nohavice. A z týchto základných strihov vytváram všetky navrhované modely.

Prečo práve sukne? Ktorý typ sukne je ti najmilší?

Prečo sukne? Pociťovala som to ako nedostatkový tovar v obchodoch. Pre môj typ postavy „hruška“ t.j. veľmi štíhly driek a pás a širšie boky, respektíve u mňa väčší zadok, som veľmi ťažko našla v obchodoch sukne i nohavice. Keď mi boli dobré cez zadok, tak boli obrovské v páse a naopak, keby mi sedeli v páse, tak neprejdú cez zadok. Tak som si veľmi ťažko hľadala modely, ktoré by mi ako tak sedeli. A zároveň odjakživa som sukňu brala ako pohodlný a univerzálny kúsok. Sukňa netlačí a neobopína partie, ktoré nechcete ukázať.

Zároveň sukňu vnímam ako variabilný kúsok oblečenia. Môžem si ju obliecť na X rôznych spôsobov, raz s teniskami a tričkom, inokedy tú istú sukňu s blúzkou a lodičkami alebo s košeľou a mokasínami, no a zakaždým bude vyzerať inak. Môj najobľúbenejší typ sukne je áčková sukňa pod kolená, ktorá najviac lichotí ženskej postave a sukňovice (nohavicová sukňa). Veľmi sa mi páči, keď si obujem aj k elegantnej sukni tenisky alebo martensky. Cítim sa pohodlne, štýlovo, ale zároveň i žensky.

V dnešnej dobe sa čoraz viac skloňuje téma “Slow Fashion”. Viem, že ti je táto téma veľmi blízka. Aký máš názor na túto tému, prípadne v čom vidíš prínos oproti Fast Fashion?

Slow fashion alebo pomalá móda je móda, ktorá je za etickosť, transparentnosť, udržateľnosť a zodpovednosť za životné prostredie. Slow fashion značky dbajú na efektívnu spotrebu kvalitného materiálu, snažia sa minimalizovať odpad. Veľká pozornosť sa venuje výrobe, čo sa odzrkadľuje na kvalitnom spracovaní výrobku, sústreďujú sa na trvácnosť a nadčasovosť výrobku i dizajnu. Výroba produktov značiek sa uskutočňuje vo férových pracovných podmienkach s adekvátnym finančným ohodnotením. Nízke ceny fast fashion sa mylne začali považovať za štandard, pričom štandardom má byť zodpovedajúci plat pre každého, kto sa podieľal  na výrobe. 

Čo to znamená pre bežného spotrebiteľa napríklad aj pre mňa? Nie je mi jedno, čo sa okolo mňa deje. Tlak na cenu, znižuje kvalitu. Využívanie lacnej pracovnej sily je neetické. Masívna výroba a fast fashion zapríčiňujú ekologickú katastrofu. Už od mala som mala od maminy inšpiráciu, že kvalita a nadčasovosť vydrží v skrini roky. 

No a ako k tomu pristupujem ako lokálna značka? Ako návrhár hľadám dodávateľov, najlepšie priamo výrobcov s kvalitnými materiálmi. Napríklad chodievam aj na medzinárodný módny veľtrh Premiere Vision v Paríži. Avšak je ťažké nájsť materiál, o ktorom skutočne viete, ako a kde bol vyrobený. Snažím sa hľadať preto najmä európskych výrobcov, prípadne amerických, ktorí tvrdia, že majú bezpečnú výrobu, alebo certifikácie.

Je potrebné si uvedomiť, že kvalitnejšie materiály vyrobené ekologickým a etickým spôsobom sú oveľa drahšie. Existuje taký pojem „cost per wear“, čiže je dôležité uvedomiť si koľkokrát danú vec budem nosiť a cena za ňu. Častokrát drahšiu vec nosíme častejšie, máme ju dlhé roky a tým za jedno nosenie je jej cena nižšia ako nejakého lacného trička, ktoré sme mali oblečené len raz.

Potom je potrebné byť náročným spotrebiteľom. Tak ako vnímame, že je dôležité vedieť odkiaľ sú potraviny, ktoré jeme, kde a kým boli vypestované, tak by mali nakupovať zodpovedne a malo by nás zaujímať, z čoho bolo vyrobené oblečenie, ktoré dennodenne nosíme, kto a kde ho ušil. U lokálnej značky, lokálneho dizajnéra, či návrhára a viete, kto vyrobil vaše oblečenie. 

Momentálne vnímame, že okrem sukní sa v tvojim portfóliu objavujú aj šaty. Aké sú tvoje plány do budúcna? Chcela by si postupne pridať aj iné kúsky ?

Značka RIVICA je malá značka s veľkým srdcom. Začínala som so sukňami a už od začiatku som vedela, že postupne doplním portfólio i o ďalšie ženské kúsky. Otázka však bola, kedy si budem môcť dovoliť pridať do ponuky aj ďalšie nové kúsky. Je to o procesoch a kapacite výroby. Nechcela som to na začiatku prepísknuť a ísť do všetkého, ale postupne a radšej pomaly a hlavne udržateľne. Stále od začiatku sa snažím prinášať nové materiály a modely sukní a samozrejme reagujem aj na dopyt mojich zákazníčok.

Okrem sukní sa začali objavovať v mojom portfóliu postupne topy ako doplnok k sukni a šaty, ktoré prirodzene dopĺňajú a rozširujú ponuku ženských kúskov. Strihy šiat vychádzajú z obľúbených modelov sukní. Ide zatiaľ o pár modelov, avšak je možné si ich zaželať z rôznych farieb a vzorov, takže myslím, že každá žena si nájde svoj obľúbený model. Momentálne nemám veľké plány do budúcna, skôr som momentálne vďačná, že aj napriek pandémii sme sa udržali a môžeme pokračovať v našej tvorbe a plniť ženské sny.

Ďakujem krásne za skvelé a motivujúce odpovede. Určite pokračuj v tom, čo robíš. Tešíme sa na ďalšie inšpirácie v tvojom podaní.

Zdieľať: