Akcia čoskoro končí

10 veľkých chýb, ktorých sa dopúšťaš pri umývaní tváre

Zdieľať:

Umývanie tváre sa javí ako najmenej komplikovaná časť dňa, avšak niektoré návyky nemusia byť pre pleť dobré. Prečítaj si týchto 10 bodov a uvidíš, či sa v niektorom z nich nájdeš.

1. Používaš nesprávny produkt

Správny odličovač a čistič pleti by mal odstrániť všetok make-up a iné nečistoty. Nemal by však poškodiť prirodzenú mikroflóru a mazivo na pokožke, preto si starostlivo vyberaj taký, ktorý ti bude sedieť a nebude ti dráždiť pokožku.

2. Preháňaš to

Najlepšie pre pokožku bude, ak ju budeš umývať jeden až dvakrát denne. Paradoxne častejšie umývanie pokožky ti zaručí mastnejšiu pleť náchylnejšiu k olupovaniu a akné. Nepreháňaj to ani s maľovaním. Ak nemusíš, nemaľuj sa, doma nemusíš chodiť s make-upom. Taktiež si nemusíš pokožku čistiť čistiacimi vodami každý deň. Skús si dať víkendovú kúru pre pleť – nenalíč sa, raz si poriadne vyčisti pleť čistiacimi prípravkami a cely víkend si umývaj pleť len čistou vodou. Občas je fajn dať si prestávku.

umyvanie-tvare

3. Používaš nesprávnu teplotu vody

Hovorí sa, že teplá voda póry otvára a studení zatvára. Toto tvrdenie je až tak presné, pretože póry nemajú svaly. Teplá voda dokáže pokožku vysušiť alebo spustí opačný efekt a pokožka sa začne mastiť ešte viac. Na čistenie pleti sa odporúča vlažná voda – ani príliš teplá ani príliš studená.

4. Exfoliácia

Exfoliácia môže byť zdravá, pretože sa pri nej odstraňujú z kože a pórov odumreté bunky. Ošetruj si týmto spôsobom pleť najviac 2-3x týždenne, aby si pleť príliš nezaťažila.

5. Pokožku dôkladne nevyčistíš a neopláchneš

Keď si na pleť nanesieš rôzne peelingy, masky a iné produkty, nezabudni ju od týchto výrobkov poriadne opláchnuť čistou vlažnou vodou. Obzvlášť veľkú pozornosť venuj brade, čelu a nosu, pretože tieto časti sú pri čistení najviac zanedbané.

6. Používaš dráždivé ingrediencie

Urob svojej pokožke láskavosť a vyhni sa dráždivým zložkám v pleťových prípravkoch. Obzvlášť príliš aromatické krémy a krémy, ktoré obsahujú farbivá a syntetické konzervačné látky a laurysulfát sodný sú pre pokožku hotovou pohromou. Síce vyčistí pleť a zničí škodlivé látky, bohužiaľ zničí aj tie dobré a tým pokožku dráždi a vysušuje. Pre istotu si vždy prečítaj leták so zložením a odporúčaným používaním prípravku, ktorý sa chystáš použiť.

7. Príliš sa drhneš uterákom

Osuš, ale nešúchaj. Trením dochádza k poškodeniu elasticity pokožky, môžeš si zaniesť do vyčistených pórov nové nečistoty alebo rozniesť infekciu. Taktiež z hygienických a zdravotných dôvodov nepožičiavaj uterák nikomu inému, ani tvojej polovičke.

8. Málo hydratuješ

Pre maximálne vstrebávanie hydratačného krému by si si ho mala naniesť hneď po vyčistení, kým je tvoja koža ešte vlhká, ale nie mokrá. Vtedy sa do pokožky najlepšie vstrebajú všetky výživné látky, pretože po umytí je mäkká a poddajná. Keď po vyschnutí opäť zhrubne, aktívne látky sa do nej dostanú ťažšie.

9. Skúšaš šťastie

Pri výbere vhodných prípravkov je dôležité experimentovať, aby si sama prišla na to, ktorý z nich ti sedí najlepšie. To je síce správne, ale príliš časté striedanie rôznych prípravkov pokožke nemusí robiť dobre. Skús pohľadať taký, ktorý je vyrobený z prírodných produktov a obsahuje čo najmenej syntetických látok a pri ňom ostaň čo najdlhšie.

10. Bojíš sa olejov

Používanie olejov na pokožku je veľmi diskutovanou témou. Dlhú dobu sa oleje považovali za “upchávačov” pórov. Najnovšie štúdie dokazujú, že oleje sa smú používať ako na suchú, tak i na mastnú pleť. Môžeš si vybrať zo širokej škály olejov na rastlinnej báze. Veľmi obľúbené a účinné prírodné oleje sú mandľový olej, olej z marhuľových alebo hroznových jadier, či kokosový olej. Olej jemne vmasíruj do pokožky a nevstrebané zvyšky jemne utri hubkou namočenou v teplej vode.

Zdieľať: