Akcia čoskoro končí

ALEXANDER McQUEEN ako chuligán sveta módy

Zdieľať:

Alexander McQueen
Lee Alexander McQueen 17.marec 1969 East End Londýn 11. február 2010 Londýn

Svojou nespútanou kreativitou a osobitým prístupom v tvorbe patril medzi najvýznamnejších britských módnych návrhárov. Od roku 1996 do roku 2001 pracoval ako hlavný návrhár pre značku Givenchy. Potom založil svoju vlastnú značku Alexander McQueen.

“Oblečenie a bižutéria by mali byť oslnivé. Keď uvidíte ženu v mojom oblečení, chcete sa o nej dozvedieť viac.”

Narodil sa ako najmladší zo šiestich detí.Svoju homosexualitu nikdy netajil, sám sa nazýval ružovou ovcou rodiny. V svojich 16tich rokoch odchádza zo školy a začína pracovať ako krajčír pánskych oblekov, kde na podšívku saka princa Charlesa vyšil : Som hajzel. Neskôr pracuje pre talianskeho módneho návrhára Romea Gigli. Po návrate do Londýna začína študovať na prestížnej škole Central Saint Martins College of Art and Design. Jeho absolventskou kolekciou bola kolekcia Jack Rozparovač prenasleduje svoje obeti, ktorá bola venovaná obetiam Jacka Rozparovača. Celú ju vykúpila stylistka Isabella Blow. Z nej a Alexandra sa stali blízky priatelia a Isabella v ňom videla veľký módny potenciál. Prvou oficiálnou kolekciou bola kolekcia Nihilismus, v ktorej predstavil nohavice s nízkym pásom.

“Móda a umenie sa k sebe približujú a vo veľa ohľadoch sa prelínajú, čo je nevyhnuteľné, pretože obe pôsobia vizuálne.”

Alexander McQueen

Jeho prehliadky boli kontroverzné a šokujúce a ľudia na nich šaleli. Získal prezývku chuligán módy. Jeho strihy boli prepracované, sexi dekadentné, provokatívne a sofistikovane prepracované. Módu považoval za umenie a naplno jej slúžil. Módne prehliadky predstavoval ako veľkolepé divadlo, v ktorom vytvoril príbehy aj kulisy. Odvíjali sa ako psychologické trilery. Bol známy angažovanosťou atypickým modeliek, napr. s amputáciami. Obľúbený bol u celebrít cez Nicol Kidman až po Lady Gaga. Za svoju tvorbu získal ocenenia : Britský návrhár roka (1996, 1997, 2001, 2003), Medzinárodný dizajnér roka (2003), Britský rád udelený kráľovnou Alžbetou II (2003).

Okrem kolekcií pre ženy a mužov vytvoril aj značku pre mladých McQ, kolekciu okuliarov, doplnkov. Spolupracoval so značkami MAC, Samsonite, Puma.

Čo priniesol do módy

  • bumster nohavice-mali veľmi nízko položený pás, teda bedrové nohavice
  • parfumy Kingdom a McQueen
  • lebkovú potlač na šifónovej šatke

Zomrel spáchaním samovraždy v svojom londýnskom byte, kde ho našli obeseného v šatníku. Bolo to len pár dní pred Londýnskymi dňami módy, na ktorých bola jeho kolekcia prezentovaná po jeho smrti.

Zdieľať: