Akcia čoskoro končí

Vyznáš sa v líčidlách? Tento beauty bedeker ti pomôže! 5.časť – Maskara

Zdieľať:

Aj tebe sa už stalo, že si nevedela, ktorý produkt dekoratívnej kozmetiky sa na čo hodí? Ako ho správne používať, aby si z neho vyťažila maximum? Dopúšťaš sa chýb pri líčení nevhodným výberom produktov, no nevieš ako sa im vyvarovať? V tom prípade iste oceníš tento beauty bedeker, ktorý ťa prevedie svetom líčidiel.

V predošlých častiach sa venovali podkladu a primeru, púdru a korektoru, očným tieňom, ceruzkám a linkám a dnes to bude maskara.

maskara

Maskara

 • základ každej kozmetickej taštičky
 • používa ju aj mnoho žien, ktoré sa inak vôbec nelíčia, čiže je akýmsi základným líčidlom
 • nádherne zvýrazní mihalnice, dodá im na objeme a dĺžke
 • podľa kefky môžeme maskary všeobecne rozdeliť:
 1. s klasickými štetinami – syntetickými aj prírodnými, majú ich klasické riasenky, štetiny môžu byť jednotne dlhé, alebo zúžené na konci, strede atď, usporiadané špirálovito, či nahusto posadené na celej ploche (napr. Seduction Codes od Astor)
 2. s umelými štetinami – tzv. gumené, ktoré sú ideálne na precízne prečesanie mihalníc, štetiny môžu byť usporiadané rovnomerne, kombináciou dlhších a kratších a do rôznych tvarov (napr. Catchy eyes od Gosh)
 3. v tvare hrebienka – tieto maskary majú špeciálnu kefku, ktorá má tvar malého hrebienka, slúžia na prečesanie a dokonalé oddelenie mihalníc
 4. špeciálne tvary kefky – akú má napr. Mega effects od Avon, ktorá má narozdiel od klasických maskár kefku širokú a panoramatickú, aby sa dala prispôsobiť mihalniciam
 • v závislosti na tom na čo je určená, maskary rozdeľujeme:
 1. objemové maskary – slúžia na dodanie nádherného objemu mihalniciam, čierny krém obalí každú  mihalnicu a pomocou husto posadených štetiniek na kefke ich dokonale oddelia, pre precízne oddelenie sú vhodnejšie gumené kefky (napr. 2000 calorie od Max Factor)
 2. predlžujúce maskary – ako už z názvu vyplýva, slúžia na dramatické predĺženie mihalníc, väčšinou obsahujú kolagénové vlákna, ktoré dokážu dostatočne pridať na dĺžke (360° Lenght od YVES ROCHER )
 3. vytáčajúce maskary – kľúčovú úlohu zohráva tvar kefky, ten je najčastejšie jemne zahnutý do tvaru mierneho C, aby tak ľahšie zachytil mihalnice pri korienkoch a efektne ich vytočil (napr. Curl Mania od Dermacol)
 4. kombinované maskary – alebo multifunkčné, ktoré sľubujú napr. objem, dĺžku aj vytočenie (napr. Glam Eyes od Rimmel)
 • ďalej sa stretneš aj s farebnými maskarami (modrou, zelenou, fialovou …), vodeodolnými verziami ideálnymi na leto …

 Zopár zaujímavostí o maskare:

 • svoje skúsenosti s predchodkyňou maskary mala už Kleopatra, ktorá si svoje mihalnice zvýrazňovala zmesou popolu a tuku pomocou malého hrebienka
 • prvé moderné maskary boli určené pre mužov! Farbili si nimi svoje fúzy a bradu. Až neskôr ich prevzali ženy a nadobro sa udomácnili v ich kozmetických taštičkách.
 • problémy s maskarou sa objavili na začiatku 20. storočia, keď sa nedbalo na chemické zloženie čierneho krému. To spôsobilo, že niekoľko žien osleplo, a jedna dokonca prišla o život!
 • s prvou bezpečnou a netoxickou maskarou sa spája meno Rimmel. Práve táto značka sa stala akýmsi synonymom pre maskaru. Vo viacerých krajinách na svete aj dnes maskaru nazývajú rimmel.

Maskara je bez pochyby jedným z najpopulárnejších kozmetických produktov všetkých čias. Pri výbere vhodnej maskary však teória nestačí. Je potrebné skúšať a skúšať a len tak nájdeš vhodnú práve pre teba. Máš svojho favorita medzi maskarami?

Zdieľať:

Možno sa ti budú páčiť aj tieto články