Akcia čoskoro končí

Strach z neúspechu ťa drží v ťahu: Ako to zmeniť?

Zdieľať:

Pozná to každá z nás. Rada by si sa pustila do nových projektov a chceš skúšať nové aktivity, ale vždy, keď sa začneš odhodlávať na prvý krok do neznáma, akoby ťa zastavila neviditeľná ruka, ktorá ti už nedovolí urobiť ani jediný krok navyše. Je to strach z neúspechu, ktorý ťa stále drží na jednom a tom istom mieste a nedovolí ti rozvíjať svoj potenciál, učiť sa nové veci či dokonca prehovoriť o svojich nápadoch v škole či na schôdzi v práci. Často sa ti zdá, že strach z neúspechu už bude tvojím večným spoločníkom a nikdy sa ti ho nepodarí zbaviť. Mám však pre teba dobrú správu – nič nie je také čierne, ako to v tejto chvíli vyzerá. Sama som sa so strachom stretávam, avšak vždy s ním bojujem.

Strach z neúspechu v živote ženy

So strachom a najmä strachom z neúspechu sa stretávaš takmer každý deň. Poznáš ten zvieravý pocit v oblasti žalúdku veľmi dobre, rovnako ako trasúce sa kolená. Sprevádza ťa v práci, sprevádza ťa v škole, sprevádza ťa aj na hodine jogy, na ktorú si sa rozhodla chodiť, ale odrazu ťa prepadáva strach, že v cvikoch nebudeš taká dobrá ako zvyšok tvojej triedy. A čo ak si to niekto všimne? Čo ak niekto bude vedieť, že na to nemáš, že si nedostatočná, nie moc dobrá, nie dosť silná?

A preto sa často vzdáš nových nápadov a nových aktivít, ktoré by ťa mohli posunúť vpred len preto, lebo už dopredu odsúdiš samú seba na neúspech. Už dopredu vidíš neúspech, ktorý by mohli vidieť aj ostatní. Ako však vieš, že budeš v novej aktivite neúspešná? Že tvoj nový nápad nemá zmysel? Nevieš to, ale strach z neúspechu ti dá dokonale vedieť už dopredu, že vo svojich budúcich plánoch zlyháš.

Strach z neúspechu vzniká kvôli jednej konkrétnej príčine. My ženy v seba neveríme alebo veríme nedostatočne. Nevšimneme si milióny dobrých nápadov a rozhodnutí, ale stačí nám to jediné, ktoré sa nám nepodarilo a na ňom staviame celé svoje sebavedomie. Často nám stačí jedno pošmyknutie, aby sme prestali veriť v svoju intuíciu, vôľu a silu. Určite si to už sama zažila – kým každý sa po svojej chybe otrasie a kráča ďalej, ty máš vo zvyku analyzovať a neustále rozmýšľať nad tým, prečo sa to stalo a ako sa to stalo. A čo ak sa to teraz stane opäť? Čo potom? Čo ak zopakujem rovnakú chybu?

Pozri si moje video:

Video si môžeš pozrieť aj na našom Youtube kanáli. Stačí kliknúť na tento odkaz.

Negatívne následky strachu

Strach však nie je len nepríjemný pocit, ktorý vyvoláva potenie, triašku, studené ruky, bolesť brucha či mnoho iných znakov, ktoré si si v stresových situáciách už na sebe stihla všimnúť. Strach z neúspechu nesie v sebe mnoho negatívnych dôsledkov, nad ktorými si možno doteraz ani neuvažovala. Prvým sú samozrejme dôsledky psychologické. Ak v seba neveríš, ako v teba môžu veriť ostatní? Dobrovoľne sa odstrihávaš od nových príležitostí a nových skúseností len preto, že si myslíš, že to nezvládneš a nedokážeš. Neuvažuješ nad novými príležitosťami a skúsenosťami ako nad dobrými vecami, ktoré ťa na tvojej životnej ceste stretli, ale ako nad pohromami. A to ťa drží pozadu. Zabraňuje ti to rozvíjať sa a osobnostne a kariérne rásť.

POZRI AJ ČLÁNOK: Moje 3 rady ako si zvýšiť sebavedomie

Negatívnymi dôsledkami, nad ktorými často ani neuvažuješ, sú však stopy zostávajúce na tvojom zdraví. Možno máš pocit, že strach z neúspechu ťa v žiadnom prípade v tomto smere neovplyvňuje, ale mýliš sa. Triaška, bolesti žalúdka či plač vyvolaný strachom zanechávajú na tvojom fyzickom zdraví hlboké stopy, ktoré sa prejavia ako problémy so žalúdkom a trávením (vedela si, že v stave neustáleho strachu zo zlyhania si môžeš privodiť žalúdočné vredy či dokonca vznik celiakie či inej potravinovej intolerancie?), akné a iné problémy s pokožkou či dokonca vznik závažných ochorení dýchacích ciest?

Na základe ankety na našom Instagrame, pridávam štatisitku. Zúčastnilo sa jej približne 1 000 žien. Výsledok hovorí za všetko:

Strach z neúspechu - štatistika

Ako úspešne bojovať so strachom z neúspechu?

Ak ti predchádzajúce riadky dodali informácie, o ktorých si predtým netušila a túžiš sa zbaviť strachu z neúspechu si na správnej adrese.

V prvom rade sa potrebuješ zamerať na fakt, že každá vo svojom živote robíme chyby. Nikto z nás neskočil rovnými nohami do neznáma bez toho, aby sa dopúšťal chýb. Môžeš byť úžasná, môžeš byť skvelá, ale sú to práve tvoje chyby, ktoré ťa budú na tvojej ceste formovať a udávať ti nový smer. Vďaka nim budeš rásť, učiť sa a rozvíjať svoje schopnosti. Radím ti, aby si na to nikdy nezabudla.

Druhým faktom, na ktorý sa musíš zamerať je tvoje zdravie. Strach i strach z neúspechu ti ubližujú a zanechávajú na tebe rany. Rodina, zdravie a láska sú hodnoty, na ktorých záleží a všetko ostatné môžeš brať ako dobrodružstvo, do ktorého sa pustíš. Možno zlyháš, ale možno sa posunieš vpred a získaš to, po čom si dlho túžila a dosiahneš úspech. Na svojej ceste sa zameraj na to, čo chceš dosiahnuť a nie na to, čo všetko sa môže pokaziť.

Ak ťa tvoj strach ovláda viac ako by sa ti páčilo aj po fyzickej stránke, môžeš skúsiť na jeho ovládnutie rôzne dychové cvičenia či asociácie vo svojej mysli. Na strach je výborná joga, ktorá ťa naučí správne dýchať a tým aj uvoľniť strach, ktorý ťa môže posadnúť. Dychové či iné druhy cvičení nájdeš aj v knihách a publikáciách, ktoré popisujú zvládnutie strachu z neúspechu či stresu.

POZRI AJ ČLÁNOK: Dýchacie cviky pre uvoľnenie tela a mysle

Čo pomáha mne?

Vždy si poviem, že najväčší neúspech je vzdať sa. Neúspech je mať strach a neurobiť to čo chceme. Každá skúsenosť, či je dobrá alebo zlá, nás posúva vpred. A preto je veľký úspech už len začať a vytrvať. Prajem ti, aby si sa oslobodila od strachu z neúspechu. A choď do toho naplno, nech už je to čokoľvek.

https://www.instagram.com/p/BpxWfkjgGBx/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Zdieľať: