Akcia čoskoro končí

VALENTINO Garavani: cisár módy

Valentino Clemente Ludovico Garavani  11. máj 1932 Voghera, Taliansko
Valentino Clemente Ludovico Garavani  11. máj 1932 Voghera, Taliansko

Zdieľať:

Valentino Clemente Ludovico Garavani  11. máj 1932 Voghera, Taliansko
Valentino Clemente Ludovico Garavani  11. máj 1932 Voghera, Taliansko

Navrhovať začal už ako mladý chlapec, kedy navrhol šaty pre svoju tetu. Uvedomil si, že je to móda, ktorá sa stane jeho životnou cestou keď sa rozhodol chodiť do školy módy v Miláne. V 17-tych rokoch odišiel do Paríža. Pripravoval sa v ateliéroch, kde dosiahol absolútne majstrovstvo v strihu a šitiu. Potom sa vrátil do Talianska, kde otvoril svoj prvý módny dom na Via Condotti v roku 1960. V roku 1962 sa jeho kolekcia vypredala deň pred zahájením výstavy. Bol neskutočne obľúbený v Spojených štátoch, kde vyššia spoločnosť ochotne prijímala jeho posolstvo. Od tej chvíle jeho kariéra iba napredovala. V roku 1986 sa hlboko do spoločenského povedomia zapísala jeho kultová biela kolekcia. Jeho opulentný štýl bol však spájaný s kultovou farbou-červenou. Prvýkrát ho tento teplý odtieň s nádychom oranžovej inšpiroval na prvej výstave v Barcelone a nikdy ho táto inšpirácia neopustila. Jeho kreácie nikdy neboli prehnané. Pravidlá obliekania vždy rešpektoval s oddanosťou a presvedčením.

“Elegancia je vyváženosť proporcií, emócií a prekvapenia.”

Skutočný velikán módy, pre ktorého je jeho priezvisko už zbytočné, nakoľko je známy svojím menom. Právom nazývaný cisár módy. Sláva tohto návrhára stúpa vždy ku hviezdam. Ostatný návrhári mu preukazujú svoju úctu a rešpekt.

Bol o ňom nakrútený dokument s názvom Valentino. Posledný cisár. Kariéru ukončil po 45 rokoch výročia svojej činnosti. Jeho značka je naďalej fenoménom v svete módy.

Jeho štýl je nestarnúci. Ako sa sám vyjadril, neustále hľadá krásu. Jeho výtvory sú nádherným príkladom harmónie, ktorá sa vymyká móde, času aj trendom. Jeho štýl je založený na idey vždy znásobiť čistú a jednoduchú krásu žien. Počas svojej 50ročnej činnosti sa nikdy nenechal zlákať provokáciami ani si nezvolil najjednoduchšiu cestu. Bol skutočným majstrom bontónu.

V roku 2007 sa stiahol do svojho súkromia, čas trávi lyžovaním a starostlivosťou o svojich nerozlučných mopsov.

Zdieľať: