Akcia čoskoro končí

Jana Tomas: Zostavím vám šatník!

Zdieľať:

Talentovaná, krásna, neprehliadnuteľná. Svojím štýlom vyčnieva z davu. Stylistka, kostýmová dizajnérka a skvelá blogerka, má za sebou kariéru modelky, pracovala v zahraničí, momentálne pôsobí ako stylistka v seriáli Panelák. Predstavujem vám Janu Tomas. Ženu štýlu.

Mala si k móde blízko už od detstva?jana_tomas
Určite áno, aj keď vtedy sme nemali toľko kanálov na čerpanie inšpirácie ako je teraz. Môj otec mi ale kúpil prvý módny časopis a teta z Paríža nám nosila tie zahraničné. Od malička som šila barbínam mega šaty, moja učiteľka ručných prác ma vždy podozrievala, že to šila moja staršia sestra :D

Pôsobila si dlhodobo v zahraničí. Ako sa líši móda na Slovensku od módy v Číne?
Asi tak, že tam sa všetko kopíruje☺. Je veľmi málo tamojších dizajnérov, ktorí sú originálni a majú svoju vlastnú identitu. Môj najobľúbenejší je Lu KUN.

Ako by mal podľa teba vyzerať skutočne dobrý základ šatníka?
Mal by obsahovať prvky, z ktorých sa dajú vytvoriť minimálne 2-3 outfity. Sú to: dobre padnúce jeans, biela blúzka/košeľa, malé čierne šaty, jednofarebná puzdrová sukňa po kolená, univerzálne sako, kvalitné klasické čierne alebo telové lodičky, trenčkot (a.k.a baloňák :) oblečiete ho na piknik, pracovný pohovor aj večer na rande), stredne veľká kabelka, ktorá sa dá využiť cez deň, aj večer, štýlová šatka – doplnok, ktorý vie transformovať celý outfit, čierne úzke nohavice, výrazný náhrdelník (ktoré sú dnes veľmi in) biele tričko, a samozrejme: dobre padnúce spodné prádlo.

Ktorý módny kúsok alebo módnu vychytávku naopak vôbec neobľubuješ?
Ťažko povedať, vždy sa nájde niečo. Nemusím úplne sezónne extrémy, ale každý produkt má svojho konzumenta.

Ako by si charakterizovala svoju prácu?
Moja práca módnej stylistky je niečo, čo ma maximálne napĺňa. Až natoľko, že som ochotná pracovať na úkor voľného času (ktorý viac menej aj tak nemám), priateľov aj rodiny. Že vraj to nie je zdravé, ale ja to momentálne tak cítim. Keď je ale práca vaším hobby, tak si ani neuvedomujete, koľko vlastne pracujete.
Som neustále v obchodoch a obchodných centrách, s ľuďmi či už osobne alebo na telefóne, čo vyčerpáva. Musím držať v hlave konfekčné veľkosti a miery zhruba 50tich hercov, ktorým sa v seriáli neustále obmieňa šatník, čo je samozrejme extra náročné. Keď to ale celé dáte dohromady a vidíte svoj výsledok a ešte k tomu na základe toho dostanete ďalšiu prácu, vedie to k veľkej satisfakcii.
Tak isto milujem, keď mi zákazníčka zavolá, že potrebuje zmeniť šatník. Pozrieme, čo tam má, vyhodíme čo treba a nakúpime podľa individuálnych potrieb nové. Vidieť tú spokojnosť v závere je na nezaplatenie.

Čo pre teba znamená krása?
Teraz poviem jedno známe klišé – krása je subjektívna vec. Každý vidí krásu v niečom inom.

Aké chyby robia najčastejšie ženy v obliekaní?
Na Slovensku? To, že nosia nesprávne veľkosti a nepoznajú škálu farieb a strihy, ktoré im svedčia. Byť dobre oblečený, neznamená mať na sebe značkové veci, ale vedieť, čo nám sadne a cítiť sa v tom dobre. A tak isto im chýba odvaha.
U mužov je problém ten, že nemajú svoju „style identity“. U mňa majú Slováci hneď po Číne druhé miesto v súťaži najhoršie oblečených (česť na výnimky samozrejme, ktorých je ale veľmi málo!) :) bohužiaľ.

Akú módu preferuješ v súkromí?
Keďže som vkuse na nohách a lietam po shoppingoch tak určite ležérnu, ale nie zase teplákovú kultúru :D Snažím sa obliecť casual a zároveň trendy, aby som sa cítila chic a pohodlne zároveň.

Je vhodné vždy nasledovať módne trendy alebo je lepšie riadiť sa intuíciou?
Hlavne je dobré vedieť, čo nám pristane. Do čoho ísť a do čoho nie. Ak je to extrém, tak je lepšie obstarať si daný kúsok v lacnejšom prevedení, keďže o pár mesiacov už bude out. Vždy ale dať na intuíciu a nekupovať niečo, v čom sa necítime dobre, lebo je to vidieť. A keď si už naozaj neviete rady, tak mi zavolajte :D

Aké sú aktuálne trendy na jar/ leto?
V prvom rade pastelové farby. Na všetkom.
Skrátené bundičky a tak isto „bombery“ na zips z ľahkej, najlepšie kvetovanej látky.
Kvety, kvety, kvety.
Sukňa medzi midi a maxi, ale nie každému svedčí táto dĺžka.
Nápisy. Tričká, mikiny, čiapky.

Kedy hrozí prekombinovanie outfitu?
Použitie priveľa rôznorodých materiálov v jednom outfite – kožušina, flitre, blingbling, zlatá reťaz… (true story z Eurovea :D )

Čo by si poradila ženám, ktoré nemajú cit pre vkus?
Vkus je individuálna záležitosť. Každý keď ráno vstane si dá na seba to, v čom predpokladá, že sa bude dobre cítiť. To, že je to mimo určitých módnych pravidiel je vec druhá.

Máš radšej kamenné obchody alebo internetové?
Určite kamenné, kde sa na tú vec viem pozrieť, skúsiť materiál. Nie všetky materiály sa hodia na kameru a to treba vidieť naživo . Z internetových obchodov nakupujem už len u overených značiek, ako napríklad na net-a-porter.com.

Čo je tvojou najväčšou slabosťou pri nákupoch?
To, že pri pracovných nákupoch si vždy kúpim aj niečo pre seba!! :D

Absolútne módne faux pas pre teba je?
Nosiť fakes.

Aká je tvoja najobľúbenejšia módna značka?
Od vintage cez Topshop po Pradu.

Kto zo známych žien sa podľa teba oblieka najlepšie?
U nás Dara Rolins. Vonku hm neviem, je ich viac, Victoria Beckham a Kate Moss.

Aké sú tvoje plány do budúcna?
Doviesť svoju kariéru na najvyšší možný vrchol v tejto malej krajine a snáď aj ďalej.
Zistiť, či Slovensko je naozaj krajina, kde chcem stráviť svoj život.
Mať rodinu.
(v tomto poradí :D )

Aký je tvoj nesplnený sen?
Bude to znieť sureálne, ale pracovať na hollywoodskej produkcii.

Viac o Jane Tomas nájdeš na: www.janatini.com
Ďakujeme za rozhovor a prajeme všetko dobré :)

Zdieľať: