Akcia čoskoro končí

Staráme sa o očné okolie: Ako na vačky pod očami

Zdieľať:

Oči sú zrkadlom duše. No mnohokrát ich o krásu oberajú napr. aj také vačky pod očami. Ak aj ty tráviš rána bojom s nepríjemnými opuchmi a začervenaniami, tieto rady sa ti určite zídu.

Pripravili sme pre teba minisériu týkajúcu sa starostlivosti o očné okolie, kde ti postupne poradíme ako si poradiť s kruhmi pod očami, vráskami alebo aj spomínanými vačkami pod očami.

Opuchnuté kruhy pod očami

Vačky pod očami a ich príčiny

Hlavnú úlohu tu zohráva zlá životospráva:

 • časté ponocovanie,
 • nadmerná konzumácia alkoholu,
 • fajčenie,
 • alergie,
 • ale aj stres či UV žiarenie.

Ako vznikajú?

Očné vačky vznikajú, keď sa spomalí cirkulácia krvi v  tenkej pokožke okolo očí  a koža postupne oslabne. Do priestoru, ktorý vznikne pod kožou, prenikajú tukové bunky či voda. Tie sú priamo zodpovedné za vznik vačkov pod očami.

Domáce recepty na vačky pod očami

 1. ŠALVIA – šalvia má výrazné upokojujúce účinky a zmierňuje opuchy. Zalej za hrsť šalviových lístkov pol litrom vriacej vody a 3 hodiny lúhuj. Odvar nechaj vychladnúť, naplň ním vrecká ľadu a nechaj stuhnúť v mrazničke. Takto pripravené ľadové kocky prikladaj na vačky na oči. Opakuj aspoň každý 2. deň.
 2. PETRŽLEN – podobné účinky ako šalvia má aj petržlenová vňať. Čertvú vňať najemno posekaj, prípadne rozmixuj a nanes na postihnuté miesta. Nechaj pôsobiť 10-15 minút a zvyšky jemne odstráň vlhkým vatovým tampónom. Opakuj raz denne.
 3. JAHODY – jahody sú plné vitamínov, majú bieliaci účinok a pôsobia proti opuchom. Stačí 2-3 jahody rozpučiť vidličkou, vložiť na pár minút do chladničky a nakoniec aplikovať na vačky pod očami. Nechaj pôsobiť 15 minút a nakoniec zmy vlažnou vodou. Opakuj 2-3x týždenne.
 4. SOĽ – soľ síce spôsobuje hromadenie tekutín v bunkách a tým aj opuchy, no aplikovaním zvonka je veľmi účinná pri potlačení očných vačkov. 1 lyžičku soli rozpusti vo vlažnej vode. V roztoku namoč 2 vatové tampóny, vyžmýkaj prebytočnú vodu a prilož na oči aspoň na 10 minút. Kúru aplikuj 1x do týždňa.

Čo ešte pomáha?

 • v boji s opuchnutými očami sa osvedčili aj masky s uhorkou, čiernym a zeleným čajom, zemiakmi alebo aj studeným mliekom. 
 • prvou pomocou môže byť aj priloženie 2 studených lyžíc na opuchnuté miesta.
 • prevenciou je aj spanie s mierne vyvýšenou hlavou, ktoré čiastočne zabráni hromadeniu vody pod pokožkou v okolí očí.
 • vyhýbanie sa slaných jedál je tiež jednou z možností boja proti očným vačkom.

Opuchnuté oči a vačky pod očami sú nepríjemným estetickým problémom, ktorý trápi mnohé ženy. Máš vlastné triky ako na očné vačky? 

Zdieľať: