Akcia čoskoro končí

MUDr. Alexandra Novotná, PhD. : Krása nemá vek!

Zdieľať:

MUDr. Alexandra Novotná, PhD., riaditeľka Kliniky Esthetic – súkromnej kliniky plastickej chirurgie, estetickej a laserovej medicíny. Od roku 2000 sa venuje korekčnej dermatológii a laserovej medicíne. Je prezidentkou Slovenskej laseroterapeutickej spoločnosti. Pravidelne absolvuje domáce a zahraničné školenia, stáže a kongresy. Prednáša a publikuje vo svojom odbore doma i v zahraničí, školí lekárov na použitie kyseliny hyalurónovej a botulotoxínu. Je odborným garantom viacerých odborných podujatí. Bola štátnou tajomníčkou MZ SR. Je autorkou úspešných kníh Krása nemá vek 1, 2.

Čo vás viedlo k tomu stať sa lekárkou? Bolo to vaše vysnívané povolanie už v detstve?alexandra_novotna
Pochádzam z lekárskej rodiny, takže moja cesta k medicíne bola úplne prirodzená. Samozrejme, ak opomeniem detské sny o tom byť letuškou, herečkou a pod. Moja mama je lekárka, aj krstný otec, krstná mama, bratranec, takže lekárske prostredie mi bolo blízke odmalička.

Robíte ženy krásnymi. Čo pre vás znamená krása?
Krása tela ide ruka v ruke so zdravým a krásou duše. Dôležité je byť vyrovnaný a spokojný sám so sebou. Túžba vyzerať pekne je teda prirodzená. Prekážkou krásy nemôže byť ani vek. Je úplne jedno, čo máte v občianskom preukaze. Každý má predsa toľko, nakoľko sa cíti!

Ako prvá ste na Slovensku aplikovali botulotoxín a dodnes naň ženy verne prisahajú. Je vašou srdcovou záležitosťou?
Prvýkrát som ho aplikovala u slovenskej klientky v roku 2002 a vo svete sa používa už viac ako 20 rokov. Za tie roky mám s aplikáciou botulotoxínu výborné skúsenosti. Dôležité je, aby ho podával odborník, ktorý používa len prvotriedny materiál, tak ako je to na našej klinike. Klientom pomáha najmä pri odstraňovaní mimických vrások, používame ho však aj pri korekcii nadmerného potenia na tvári, na dlaniach alebo na stupajách. Na základe veľmi pozitívnych výsledkov, postupne rozširujeme pôvodné indikácie a využívame ho aj na liečbu vrások nad hornou perou a na krku. Dokážeme ním dokonca zdvihnúť špičku padnutého nosu bez operácie, či odstrániť tzv. gummy smile, ktorý trápi ženy, ktorým pri úsmeve vidno horné ďasno.

Prezraďte mi tajomstvo, čo robíte aby ste vyzerali dobre?
Mám rada zdravý životný štýl, takže dodržujem zásady zdravej životosprávy. Nie som vegetariánka, ale mäso jem zriedka. Veľa spím, to je pri mojej práci najdôležitejšie. Pracujem s ľuďmi, preto musím byť v práci vo forme tak, aby som mojim klientom okrem zákroku vedela dodať aj dobrú energiu. Rada športujem, milujem prechádzky v prírode. Nemám rada fitká, cvičím dynamickú jógu. Nefajčím, vyhýbam sa alkoholu.

Čo všetko sa dá zmeniť neinvazívnymi metódami?
Neinvazívne metódy sú tie, ktoré si nevyžadujú chirurgický zákrok. Sú to napríklad alternatívy ku klasickej chirurgickej liposukcii – kryolipolýza, kedy pomocou špeciálneho prístroja zmrazujeme a tým odstraňujeme tukové bunky, alebo namiesto chirurgického liftingu použijeme na odstránenie vrások botoxové injekcie či kyselinu hyalurónovú. Na našej klinike ich samozrejme využívame. Výber metódy je veľmi individuálny a závisí od mnohých faktorov.

Zaujímajú sa aj muži o nové zákroky alebo je to iba výsada žien?
Dnes je už bežné, že estetické zákroky vyhľadávajú aj muži. Najmä tí mestskí dbajú o svoj výzor. Súvisí to s ich životným štýlom a profesiou, ktorú vykonávajú. Muži ku nám chodia veľmi často kvôli problémom s akné, s jazvami po akné, kvôli odstraňovaniu znamienok, ale aj kvôli odstráneniu nadmerného potenia, či kvôli problémom s vypadávaním vlasov. Z chirurgických zákrokov u mužov vykonávame najčastejšie odstraňovanie spadnutých viečok, redukciu druhej brady a liposukciu.

Klienti, ktorí k vám prichádzajú majú jasnú predstavu o zákroku, alebo si nechávajú poradiť?
Je to aj, aj. Niektorí prídu dokonca s obrázkom, ako by chceli po zákroku vyzerať. Niektorí naopak prídu s tým, že chcú niečo na svojom výzore zmeniť, upraviť, ale nevedia čo presne by im pomohlo. S každým klientom zákrok prekonzultujeme vždy individuálne, aby sme zabezpečili jeho maximálnu spokojnosť. Väčšinou sa stretávame s pozitívnymi reakciami, kedy si klienti radi nechajú poradiť, ktorá metóda či zákrok je pre nich ten najvhodnejší.

Momentálny trend je prirodzenosť. Mnohé ženy si však myslia, že po zásahu plastického chirurga nebudú prirodzené. Ako byť teda prirodzená?
Prirodzenosť je u nás na prvom mieste. Kedysi estetická medicína nedisponovala tak veľkou škálou ošetrení a možností pre klientky, takže ju bohužiaľ ešte stále sprevádzajú dávno prekonané mýty. Dnes si vieme poradiť takmer s každým problémom a splniť akékoľvek želania, klientom skrátka vieme dodať sebavedomie. Estetická medicína prešla určitým vývojom a na našej klinike používame rovnaké metódy a prístroje ako v krajinách západnej európy. Dnes sa už nenosia kačacie pery a desiatky prsia. Výsledok zákroku u našich klientiek a klientov je prirodzený, takmer neviditeľný.

Ako sa dá bojovať s pigmentovými škvrnami?
Momentálne najúčinnejším spôsobom na odstránenie škvŕn na tvári, v dekolte alebo iných častiach tela je použitie intenzívneho pulzného svetla najnovšej generácie. Je šetrnejšie voči pokožke, menej poškodzuje okolité tkanivá a nepáli kožu. Pri zákroku sa na pigmentáciu priloží kryštál, cez ktorý prechádza impulz – svetlo presne definovanej vlnovej dĺžky, ktoré ničí pigmentové bunky. Samotný zákrok trvá niekoľko minút, žena môže cítiť akoby štipnutie gumičkou. Pigmentácia po zákroku stmavne a po troch až štyroch týždňoch zmizne. Podľa hĺbky a intenzity pigmentácie je potrebné zákrok opakovať.

Ktoré kozmetické produkty vám robia najväčšiu radosť?
Všetky, ktoré skutočne pomáhajú a ktoré sú vyrobené prevažne na prírodnej báze.

Novinky, ktoré ponúkate, skúšate aj na sebe?
Samozrejme, nie všetky, ale ako každá žena vždy rada vyskúšam niečo nové, čo má pozitívny vplyv na zdravie alebo krásu. Najnovšie užívam kolagénový nápoj, ktorý je dostupný na našej klinike a jeho účinky na pleť sú naozaj výborné. Nikdy by som našim klientom neodporúčala niečo, s čím sama nesúhlasím, alebo o čom mám pochybnosti.

Čo je podľa vás najväčší zázrak estetickej medicíny?
Že pomáha ľuďom získať sebavedomie a robí ich spokojnejšími a šťastnejšími.

Ako sa dá zastaviť starnutie, alebo aspoň oklamanie času?
Starnutie je prirodzený proces a nikto z nás sa mu nevyhne. To ako vyzeráme však vieme ovplyvniť svojim životným štýlom – zdravým stravovaním, aktívnym pohybom a vyhýbaním sa škodlivému UV žiareniu. V estetickej medicíne poznáme viacero metód, ktoré pomáhajú udržať mladistvý vzhľad dlhšie ako nám určuje genetika. Sú rôzne invazívne aj neinvazívne metódy na formovanie postavy a tiež na vyhladenie pleti. Mám výborné skúsenosti s už spomínaným botulotoxínom, ale aj kyselinou hyalurónovou. Veľký pokrok v dermatológii znamenalo aj zavedenie laserov, ktoré však musia byť v špičkovej kvalite, od renomovaných firiem a výlučne v rukách odborníka.

Čo máte najradšej na svojej práci?
Mám rada ľudí, takže kontakt s našimi klientkami a klientmi, ktorým pomáhame, je pre mňa v práci veľkou motiváciou. A keď vidím, že sú po zákroku spokojní a šťastní, viem, že som si vybrala to najlepšie povolanie :)

Pri svojej práci musíte byť často psychológom, pretože veľa žien rieši svoje sebavedomie?
Konzultácie a osobné rozhovory: klient – lekár sú na našej klinike samozrejmosťou. Vždy nám ide o to, aby klienti od nás odchádzali maximálne spokojní.

Pre koho je vhodná metóda fotoomladenia? A pre akú vekovú kategóriu sa odporúča?
Zákrok je vhodný pre tých, ktorí chcú zlepšiť tonus svojej pokožky, keď je pleť povädnutá, má sivastý nádych a objavujú sa prvé vrásky. Intenzívne pulzné svetlo môžeme skombinovať s metódou rádiofrekvencie a svetelnej terapie tzv. LED lampou. LED lampa sa pre svoje výborné liečebné účinky používa aj na liečbu akné. V prípade takejto kombinácie, kedy ovplyvňujeme niekoľko vrstiev v koži, hovoríme o metóde 3D fotorejuvenizácie. Zjednodušene povedané, modré svetlo má protibakteriálne účinky a pôsobí na likvidáciu propionibacterium acne, ktoré je jedným z vyvolávajúcich príčin akné. Červené svetlo stimuluje fibroblasty – bunky zodpovedné za produkciu kolagénu a zlepšuje tak pružnosť pokožky a pôsobí proti vráskam. Pomocou rádiofrekvencie zlepšujeme prekrvenie v ošetrovanej oblasti, zlepšujeme glukoneogenézu, stimulujeme fibroblasty a bunkový metabolizmus.

Pri voľbe lekára je najdôležitejšia dôvera, súhlasíte?
Jednoznačne súhlasím. Dnes je veľa lekárov, za ktorých hovoria výsledky ich práce. Klient či pacient si môže vybrať a ísť za tým, ktorému dôveruje a vie, že jeho dôveru nesklame. Zdravie a spokojnosť pacienta by mali byť pre každého lekára prioritou.

Akú formu relaxu využívate vo svojom voľnom čase?
Ako som spomínala, veľmi rada chodím na prechádzky do prírody so svojou dcérou a s našim psíkom. Okrem toho rada športujem, ale viac než preplnené fitká preferujem jógu. Tiež rada cestujem a stretávam sa s priateľmi. Nočný život a bujaré zábavy však nie sú mojou doménou.

Aké novinky estetickej dermatológie momentálne ponúkate?
Na klinike aktuálne ponúkame svetovú novinku v oblasti omladenia pleti – kolagénový nápoj GOLD Collagen, ktorý má vynikajúce účinky na kvalitu pleti, pretože dostane kolagén do tých najhlbších vrstiev kože, kde môže aktívne pôsobiť na vyhladenie vrások a spevnenie pleti.

Aký je váš recept na úspech?
Ak máte šťastie a robíte to, čo vás baví, robte to najlepšie ako dokážete.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme všetko dobré :)

Zdieľať: