Akcia čoskoro končí

Ako bojovať proti prechladnutiu? Domáce tipy a triky

Ako bojovať proti prechladnutiu

Zdieľať:

Prechodné obdobia nám dávajú zabrať. Nekonečné minúty strávené pred šatníkom aby sme ráno neumrzli a poobede sa neroztopili, nie sú jediné nástrahy prichádzajúceho chladnejšieho obdobia. Organizmus je unavený a tým pádom aj oslabený. Ľahko a rýchlo podliehame únave a mnohým chorobám. Aj keď na bežnú nádchu zatiaľ neexistuje liek stále je možné skrátiť dobu, počas ktorej si chorá. Nižšie Ti ukážem zopár domácich receptov ako bojovať proti prechladnutiu.

Tekutiny

Udržiavanie hydratácie je absolútne nevyhnutné celoročne, ale počas chorôb obzvlášť, pretože pomáha vyplavovať chlad, zároveň aj zvlhčuje hrdlo. Skús sa vyhýbať sladkým alebo mliečnym nápojom, najmä ak máš veľa hlienu. To môže často situáciu ešte zhoršiť. Namiesto toho sa zameraj na vodu alebo teplé bylinné či ovocné čaje. Z bylinných čajov odporúčam šalviu, zázvor, citrón, harmanček, koreň sladkého drievka a zelený čaj. Môžu pomôcť zmierniť problémy s bolesťou, plným nosom alebo boľavým hrdlom. Pre tých, ktorí trpia zápalmi slizníc, je čerstvý čaj z kurkumy ideálny ako protizápalový prostriedok.

Spánok

O dôležitosti spánku som už písala a jeho dôležitú rolu potvrdzuje aj jeho potreba v chorobe. Skutočný spánok je kľúčový, pretože pomôže telu sa rýchlejšie zotaviť a bojovať proti infekcii. Prečítaj si môj článok Spánok v živote ženy: Ako nás ovplyvňuje? a zisti viac.

Dostatočná vlhkosť vzduchu

Zima je radiačná sezóna, čo znamená, že tvoje obydlie môže byť skutočne suché, čo vedie k podráždeniu hrdla. Samozrejme, nie je potrebné kúrenie úplne vypínať, ale pomôže keď si zabezpečíš zvlhčovač, ktorý zavedie do vzduchu určitú vlhkosť.

Ako bojovať proti prechladnutiu?

Relaxačný kúpeľ

Teplý kúpeľ môže zmierniť horúčku a zmierniť akékoľvek bolesti. Skús pridať epsomskú soľ a niekoľko kvapiek esenciálnych olejov, ideálny je harmanček v kombinácii s nosným olejom, ako je olivový alebo kokosový, na upokojenie tela a odstránenie toxínov. Prípadne skús niektorý z týchto receptov: 3 relaxačné kúpele, ktoré budeš milovať.

Med

Med je čaro prírody. Med má antimikrobiálne vlastnosti, ktoré mu umožňujú bojovať proti niektorým baktériám a vírusom. Med je účinný pri zmierňovaní kašľa ako príznaku prechladnutia u detí už od 1 roku.

Vyskúšaj zamiešať trochu medu do horúcej vody na zmiernenie bolesti hrdla alebo kašľa. Ak ho pridáš k citrónu dodá nápoju extra chuť a vitamín C.

Šťava z červenej repy

Šťava z červenej repy má vysoký obsah dusičnanov v potrave, zvyšuje v tele produkciu oxidu dusnatého, ktorý nás môže chrániť pred respiračnými infekciami.

Cesnak

Cesnak môže pomôcť v boji proti bežnému nachladnutiu, pretože má antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Cesnak je už dlho domácim liekom na prechladnutie a chrípku. Cesnak si môžeš dať surový,  varený vmiešať do jedál alebo si ho dať vo forme doplnku.

Odporúčanie na domáci recept vitamínovej bomby: potrebuješ citrón (množstvo všetkých surovín podľa nádoby, v ktorej chceš túto dobrotu skladovať), zázvor a med.

Citrón nakrájaj na tenšie kolieska, zázvor na plátky. Do nádoby, ideálna je taká, do ktorej sa vojde čajová lyžička, vrstvi suroviny nasledovne: plátok citrónu, na to plátky zázvoru a približne lyžičku medu. Takto pokračuj kým nebude nádoba plná (odporúčam nechať si trochu rezervu). Nádobu uzavri a odlož na 2-3 dni do chladničky. Po odležaní si daj lyžičku tejto zázračnej tekutiny, ktorá vznikla každé ráno.

Mentol

Blokované dutiny a upchaté dýchacie cesty sú bežnými príznakmi prechladnutia, s ktorým ti môže pomôcť mentol. Mentol pochádza z mnohých druhov rastlín mäty. Má antibakteriálne a bolesť zmierňujúce účinky. Skús napríklad pridať mentol do horúcej vody na naparovaciu metódu uvoľnenie dýchacích ciest.

Viem, že tieto obdobia “prechodu” z leta na zimu bývajú náročné, no verím, že s týmito tipmi ho zvládneš oveľa lepšie. Držím palce, nech ťa prechladnutia obchádzajú a naplno si užiješ jeseň plnú farieb.

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324607#summary

https://www.hellomagazine.com/healthandbeauty/health-and-fitness/2017100643000/how-to-get-rid-of-cold-in-24-hours/

https://www.healthline.com/health/cold-flu/how-to-get-rid-of-a-cold-fast#zinc

Zdieľať: