Akcia čoskoro končí

Môj príbeh: Skoro bulímia, potom nadváha a teraz?

Zdieľať:

Dlho som sa odhodlávala napísať tento článok. Predsa len ukázať svoje fotky z minulosti, na ktoré nie som hrdá, nie je príjemné. Ale povedala som si, že ak môj článok pomôže aspoň jednej žene, tak to stojí za to! Teraz som šťastná, že mám 23 rokov a viem čo jesť, aby som bola zdravá, aktívna a cítila sa skvele vo svojom tele. Priala by som si, aby som na to všetko prišla skôr a netrápila sa…

Detstvo s PPP

Už ako dieťa som mala intoleranciu na laktózu. A tak som nemohla výrobky z kravského mlieka. To však nebol môj hlavný problém. Mala som poruchu príjmu potravy. Čo to znamenalo? Nechcela som jesť skoro nič. A keďže som dosť tvrdohlavá, tak ma rodičia častokrát ani nepresvedčili, aby som niečo zjedla. Nechcela som jesť základné potraviny a to, zeleninu, mäso, maslo, chlieb… Pamätám si na to, ako mi trčali všetky kosti. Našťastie sa tento problém časom vyriešil, vďaka návšteve u lekárky. Spomínam si, ako s hrôzou povedala, veď to je nábeh na bulímiu! Preľakla som sa, aj keď som vtedy ešte poriadne nevedela čo to je. Postupne som si našla ku jedlu cestu…

+ 10 kg

Niekedy je lepšie nejesť… Toto som si však uvedomila až neskôr. V puberte som začala objavovať rôzne jedlá. Skôr chuť. A tak som si “zostavila” jedálniček z polotovarov a prázdnych kalórií. Vtedy som neriešila to, ako na mňa vplýva strava. Myslela som si, že je normálne keď som bola po jedle unavená. Zmenu som si začala všímať až na mojej postave. Postupne som začala priberať! Keďže som vysoká a tuk sa mi ukladá rovnomerne, nebolo to na mne až tak vidieť, ale vážila som o 10 kg viac než vážim teraz. Preto som v úvode tohto odseku napísala, že niekedy je lepšie nejesť. Doplnila by som to: Niekedy je lepšie nejesť, ako jesť nezdravé jedlá, ktoré nám škodia.

Ku cvičeniu a pohybu som mala vždy blízko. Začala som chodiť do fitka, lebo ma to bavilo. Vtedy som nemala presný cieľ. Aj keď priznám, že som čakala výsledky. Tie však vtedy neprišli. Viete prečo? Síce som cvičila 5-6 krát do týždňa, ale vôbec som nezmenila stravu. A jedla som ešte viac, pretože som mala pocit, že keď cvičím, môžem si to dovoliť…

Zmena

Keď som si uvedomila, že môj problém je zlé stravovanie začala som študovať nové informácie. Otestovala rôzne diéty, očistné kúry a veľa spôsobov stravovania. Začala som pozorovať ako moje telo reaguje na určité potraviny a kombinácie. A toto je naozaj dôležité! Naučiť sa počúvať svoje telo a nielen chuťové poháriky. A tak som nahradila nezdravé jedlá tými zdravšími. Pekne pomaly. Hľadala som inšpirácie na internete, v knihách, skrátka všade. Netvrdím, že je to jednoduché, ale keď si uvedomíš, že jedlo najviac ovplyňuje tvoje zdravie, postavu a celkové fungovanie, tak to stojí za to!

POZRI AJ: Ako nezlyhať v zdravom stravovaní 

Nie je normálne, aby si bola po jedle unavená. Nie je v poriadku, ak máš spomalený metabolizmus. A už vôbec nie je dobré, ak sa necítiš dobre vo svojom tele! 

Teraz som šťastná, že mám 23 rokov a viem čo jesť, aby som bola zdravá, aktívna a cítila sa skvele. Priala by som si, aby som na to všetko prišla skôr a netrápila sa rôznymi diétami. Ak si doteraz odkladala zmenu v stravovaní do budúcna tak zastav a urob zmenu hneď.

Problém

Najväčší problém počas prechodu na zdravé stravovanie bol nedostatok inšpirácie. Presne kvôli tomu som toľkokrát zlyhala.

Nebavilo ma jesť stále tie isté jedlá dookola. Chcela som niečo nové, ale už som nevedela kde hľadať a čo skombinovať. A v takej kríze som vždy siahla po niečom nezdravom.

Je to jednoduchý vzorec: Ak poznáš viac nezdravých receptov ako zdravých, tak ťa skôr napadne ten nezdravý. Otoč to! Vytvor si zásobu zdravých receptov.

Presne tento problém ma inšpiroval, aby som napísala moju 3. knihu: Recepty na chudnutie 1: Mojich 101 zdravých a chutných receptov na každý deň. Takto vyzerajú niektoré recepty:

Ak chceš o mojej knihe vedieť viac klikni na tento odkaz.

Zdieľať: