Akcia čoskoro končí

Janka Mutňanská: Kniha zanechá posolstvo

Zdieľať:

jana-mutnanska-wp-thumbPravidelne patrí k najkrajšie a najlepšie oblečeným ženám v slovenskom šoubiznise. Okrem toho je neprehliadnuteľná svojou krásou. Janka však nezaujme iba svojím výzorom. Je šikovná a cieľavedomá a my sa už nevieme dočkať jej pripravovanej knihy. Prečítaj si rozhovor so skvelou Jankou Mutňanskou.

Dlho si pracovala na poste moderátorky Fashion TV, nebude ti smutno za touto prácou?

Pracovať ako moderátorka Fashion Tv Czech&Slovak bola pre mňa úžasná skúsenosť a príležitosť, za ktorú musím úprimne poďakovať CEO FTV Gabike Drobovej. Počas štvorročného pôsobenia v televízií som nazbierala množstvo zážitkov a skúseností, ale ako sa hovorí všetko má svoj začiatok aj koniec. Posledné obdobie som cítila, že potrebujem zmenu, a aj keď módu a kameru milujem, verím, že moje rozhodnutie bolo správne.

Ako vznikol nápad napísať knihu?

Vždy som túžila napísať knihu. No vedela som, že na ňu treba patrične dozrieť, najmä ak ide o hlbšie témy. Nie je to o tom, že si poviete „ok, tak teraz si sadnem za stôl, chytím notebook a začnem písať…“ Je potrebná nutná dávka inšpirácie. Impluz, ktorý vás chytí za srdce a spustí vlnu silných myšlienok. Paradoxne som si uvedomila, že človek dokáže napísať veľké veci najmä v ťažkom období. Moja kniha bola súčasne aj mojou terapiou. Vedela som aj z toho zlého vyťažiť, presne tak ako to spomínam aj v knihe. Verím, že sa bude páčiť čitateľom, a že naplním ich očakávania.

jana-mutnanska-2

Prezraď o čom bude tvoja kniha?

Ide o filozofický román o láske. Inšpirovali ma mnohí myslitelia, ktorých knihy som zanietene čítala, a dá sa povedať, že najmä úvahy Ericha Fromma. Kniha je písaná perom mladej žurnalistky Stely, ktorá si myslí, že našla svoju životnú lásku. V tej divokej džungli plnej nadržaných mužov, stretla niekoho, kto bol pre ňu stelesnením všetkých ideálov. Vybásnila si svojho princa, ako to robí množstvo žien. Zabudla len na to, že dokonalý obraz o ňom bol len dôsledkom ružových okuliarov, ktoré mala na sebe. Poukazujem tam na súčasné problémy lásky v dnešnej konzumnej spoločnosti, no napriek tomu tam nechýba romantika a všetky tie motýle v bruchu, ktoré k láske patria. Zaujímavé sú aj vedľajšie postavy – priatelia Stely, ktorí sa tiež nachádzajú v zaujímavom citovom rozpoložení :) Nechajte sa prekvapiť!

Ako vznikla tvoja vášeň pre písanie?

Na univerzite v Prahe som študovala okrem mediálnej komunikácie aj žurnalistiku, takže môj vzťah k písaniu bol zrejmý. To, že knihu som chcela vždy napísať, som už spomínala. Stačilo počkať na ten správny moment. Okrem toho sa musím priznať, že moja najlepšia kamarátka Sandra bola pre mňa silným motorom, vždy ma v písaní podporovala. A ako dnes hovorím ja „kniha je jedným z najväčších posolstiev, ktoré človek dokáže zanechať. Je ako dieťa, ktoré sa časom formuje.“ Preto som rada, že som sa vydala práve týmto smerom.

jana-mutnanska-3

Aké sú tvoje momentálne pracovné aktivity?

Aktívne publikujem pre tri slovenské printové médiá – lifestylový časopis Milliard Sun, OK Magazín Slovensko, a módny časopis La Femme. Črtá sa spolupráca aj s ďalším zaujímavým módnym magazínom. Okrem toho sa stále mihne nejaká módna prehliadka alebo fotenie, no to považujem už len ako zaujímavé spestrenie, nie prácu.

Ty a svet módy. Bola to láska na prvý pohľad?

Absolútne. Ten svet ma očaril, už keď som mala deväť rokov. Vtedy som v televízií prvý krát uvidela seriál Modelky (a ako hovorí moja mama) „v tej chvíli bolo rozhodnuté“ :) Zamilovala som sa do toho sveta okamžite, bez ohľadu na to, že som nevedela, čo všetko v sebe skrýva.

jana-mutnanska-4

Ako relaxuješ?

Asi nikoho neprekvapí, že rada čítam knihy…a veľmi dobre sa odreagujem aj pri filmoch. Veľmi často chodím s priateľmi do kina. Keď môžem, doprajem si kvalitnú thajskú masáž.

Pôsobíš aj vo svete modelingu, čo pre teba modeling znamená?

Svet modelingu už dávno nie je tým, kde som úplne doma. No keď som bola malá, bol celým mojím svetom. Je to veľmi zaujímavá práca, ktorá si vyžaduje cieľavedomosť a disciplínu. No nepochybne v ňom treba mať aj šťastie, poznať tých správnych ľudí, a niekedy byť v správnom čase na správnom mieste. Ale tak to chodí celkovo v živote, no nie?!

jana-mutnanska-6

Patríš k pravidelne najlepšie oblečeným ženám na Slovensku, kde berieš inšpiráciu pre svoje outfity?

V prvom rade ďakujem za kompliment. Najradšej sa obliekam podľa toho, ako to momentálne cítim. Nikdy nepodlieham súčasným trendom, nesnažím sa štylizovať do polohy, ktorá má nevystihuje. Samozrejme sledujem našu Fashion TV, kde pravidelne chodia akutálne módne prehliadky najznámejších módnych značiek, rovnako sledujem svetové módne magazíny a momentálne aj niekoľko zaujímavých bloggeriek na instagrame.

Ako sa o seba staráš?

Snažím sa, aby moja tvár pôsobila zdravo a sviežo, preto jej venujem patričnú starostlivosť. Kozmetika, pravidelné čistenie pleti, masky a peelingy sú samozrejmosťou. O vlasy sa mi stará môj kamarát a výborný hair stylista Patrik Suši Veselý zo salónu Pierot. A opäť začínam pravidelne cvičiť, nakoľko leto je už predo dvermi :)

jana-mutnanska-7

Ako vnímaš krásu, čo pre teba krása znamená?

Krása je veľmi subjektívny pojem. Každý ju vidíme individuálne. Pre každého je krásne niečo iné, preto ma na nej baví tá rozmanitosť. Pre mňa je krásne to, čo najskôr zasiahne srdce, až potom rozum.

Aký je tvoj najobľúbenejší kúsok v šatníku?

Asi taký neexistuje, pretože ku každému mám osobitý vzťah. U mňa skôr platí, že to čo mám nové v šatníku, a čo si obľúbim viem nosiť stále dokola :)

jana-mutnanska-8

Ktorý slovenský návrhár a jeho tvorba ti je najbližšia?

Už dlhodobo je to tvorba módneho návrhára, skvelého fotografa, vizážistu a musím podotknúť, že aj môjho priateľa Lukáša Kimličku. Vždy ma vie odzbrojiť jeho multifunkčnosť a talent, ktorým ovplýva. V súčasnosti som si veľmi obľúbila aj Michaela Kováčika, ktorého zbožňujem za jeho minimalizmus a zároveň nadčasovosť, ktorú vyžarujú jeho modely. A do tretice musím povedať, že mi je blízka tvorba Borisa Hanečku a Marcela Holubca, ktorí sú pre mňa umelcami. Mrzí ma, že mnoho ľudí vidí v časopise iba krásne šaty, ale za tým je mnoho ďalších silných atribútov ako dokonalý strih, materiál a samotné šitie. V tom je veľký rozdiel.

Ktorý zahraničný návrhár je pre teba zdrojom inšpirácie?

Karl Lagerfeld tvoriaci pre Chanel a Fendi , Hedi Slimane zo Saint Laurent Paris a Olivier Rousteing tvoriaci pre Balmain. Ich rukopis je nepriehľadnuteľný. Karlova ikonickosť, Hediho sofistikovanosť a Olivierova precíznosť – to je spojenie, ktoré vytvára pre mňa dokonalosť.

Čo z oblečenia si kupuješ najčastejšie?

Ťažko povedať… ale najčastejšie sú to asi topánky a kabelky. Možno práve z nich sa skôr najviac teším.

Aká je tvoja najobľúbenejšia značka oblečenia?

Momentálne je to asi Fendi. Milujem ich hravosť, ktorú vnášajú do svojich elegantných modelov.

jana-mutnanska-9

Uprednostňuješ nakupovanie v kamenných obchodoch alebo cez internet?

Asi si to viac užijem priamo v obchode, ako cez internet, aj keď je pravda, že práve tam (ak je čas) zbieram množstvo inšpirácie.

Radí ti niekto pri výbere oblečenia?

Mojím blízkym priateľom je stylista Andrej Kusalík, a to je pre mňa človek, ktorý móde dokonalo rozumie! Na každú veľkú udalosť ma styluje práve on, ale aj v súkromí mi veľmi rád a ochotne poradí s výberom oblečenia.

Čo v móde považuješ za absolútne faux pas?

Myslím si, že som sa k tomu už raz vyjadrovala v nejakom článku – sú to pre mňa silikónové ramienka na podprsenke – najmä ak je ich vidieť! To je úplný škandál :) Nechápem prečo vlastne vznikli – nie je to účelové ani estetické.

Kto je pre teba najštýlovejšia módna ikona?

Taká Elena Perminova, Mira Duma alebo Victoria Beckham. Ich štýl mi je veľmi blízky.

Aké sú tvoje najbližšie ciele do budúcna?

Vydať úspešne knihu a s ňou potom ďalšie a ďalšie…

Ďakujeme za rozhovor a prajeme všetko dobré :)

Viac o Janke sa dozvieš na: janamutnanska.com, facebook.com/Jana-Mutňanská alebo na Instagrame.

Zdieľať: